Küçük odaları büyük göstermek

Küçük odaları büyük göstermek için yapabileceğiniz küçük dokunuşlarla mümkün. Küçük odalarınızı olduklarından daha büyük göstermek için derlediğiniz yöntemler işlerinizi kolaylaştıracak.

Daha önce küçük yatak odalarını büyük göstermek için kullanabileceğiniz 11 yöntemi anlatan bir yazı eklemiştim. Bu yazıyı BURADAN okuyabilirsiniz.

Küçük bir oda nasıl daha büyük gösterilir? Metrekareler az ise tek çözüm, “gözü yanıltmanıza” ve mekanların daha büyük olduğu izlenimini vermenize olanak tanıyan bazı hilelere başvurmak olacaktır . Bunlar, evin bir alanını algılama şeklinizi değiştirebilecek ve onu küçükten genişe dönüştürebilecek küçük hileler ve akıllı seçimlerdir.

Mevcut metrekareler istediğimiz gibi olmadığında fikirlerinizi keskinleştirmek bir zorunluluktur. Yer kazandıran fikirler, iyi düşünülmüş mobilyalar, aynı zamanda ışıkların konumları, perdelerin renkleri ve aynaların varlığı, bir odayı çok daha büyük göstermemize yardımcı olabilir. İç mimarların izinden giderek elde edilebilecek küçük bir farklılıklar önemli farklar yaratacaktır.

İlgili içerikler

Yumuşak renkler seçin

Renkler, farklı bir mekan algısı yaratmak için gereklidir. Parlaklığı artırmak ve sınırları bulanıklaştırmak için beyaz doğru seçimdir. Ancak dikkatli olun: monokroma odaklanmak gerekli değildir, ancak renk skalalarından yararlanabilirsiniz. Odaya kişilik kazandıran ancak aynı zamanda çok fazla ışık veren nötr ve sessiz tonları tercih edin.

Işığın gücünden yararlanın

Küçük bir odayı daha büyük göstermek istediğinizde ışık önemli bir unsurdur. Bunun yerine farklı ışık noktaları kullanarak merkezi aydınlatmadan kaçının . Bu sayede tek bir odak noktası oluşturmamayı başaracak, tüm odaya hareket kazandıracak ve çok daha havadar bir atmosfer yaratacaksınız. Diğer bir püf noktası ise pencerelerden gelen doğal ışıktan yararlanmaktır . Aynı nedenle desenli, kadifeli veya koyu renkli perdeler yasaklanmıştır. Anahtar kelime: ışık!

Aynaları kullanın

Yansıtıcı yüzeyler bize alanın genişlediği hissini verir. Bu nedenle küçük bir odada aynalar asla eksik olamaz. Herhangi bir ortamı daha orijinal hale getirmek ve döşemek için öğeler olarak kullanarak tercih ettiğiniz boyutları ve şekilleri seçin. Dikdörtgen, yuvarlak, tam figür, sade, barok veya çerçeveli: modeller çok, seçim yapmakta zorlanmak doğaldır.

Boşlukları aşırı doldurmayın

Mobilya üzerinde bile boş alanlar: Bu, en azından ilk bakışta küçük bir odayı büyütmek için bir zorunluluktur. Mevcut tüm alanları işgal ederek odanın her santimini doldurursanız, her şey daha kaotik ve küçük görünecektir . Bunun yerine, boş alanları bırakmak daha iyidir. Süslemesiz birkaç raf veya boş bir duvar, istediğiniz efekti elde etmenin mükemmel bir yolu olacaktır. Ayrıca büyük olmayan bir odaya koyacağınız parçaların her zaman küçük olmadığını unutmayın. Örneğin, duvarı tamamen kaplayan, dikkat çeken ve diğerlerini serbest bırakan büyük bir tabloya odaklanabilirsiniz. Mobilyalarda ise askılı veya hafiflik hissi veren ayaklı olanları tercih edin. Görüşmek için onları her zaman duvarlardan uzaklaştırın. Daha fazla derinlik ve havadarlık . Modellerde ise çekyat, açılır masa ve konsollar, açılır kapanır masa ve eşya bölmeli yatak gibi yerden tasarruf sağlayan modelleri tercih edin.

Cam üzerine süsler

Asetatlar, ayna üzerini şeffaf süslerle kaplamak ortamı genişletmek için idealdir. Bir odayı daha büyük göstermek için camdan birçok şekilde faydalanabilir, özel süslemeler seçebilir veya doğal ışığın içeri süzülmesini ve daha iyi organize edilmesini sağlamak için odanın alanlarını camla bölebilirsiniz.

Doğru halıyı ve zemini seçin

Halının küçük bir odaya konulmaması gerektiğini kim söyledi? Sadece doğru zemine doğru halı seçin. Odayı daha büyük göstermek için zeminle kontrast oluşturmayan bir renk seçin. Boyut, kesinlikle azalmaz!  Küçük bir odayı büyütmek için zemin seçimi esastır. Alanların vizyonunu genişletmek için mükemmel olan çimento, kauçuk veya reçineleri tercih ederek derzsiz bir yüzeye odaklanın.

Toparlamayı unutma

Düzenli bir alan daha büyük görünecektir, bu bir gerçektir. Küçük bir odanın daha büyük görünmesini istiyorsanız, yapılacak ilk şey nesneleri her yere yığmaktan kaçınmaktır. Eşyaları her yere dağılmış halde bırakmayın, açıklık ve temizlik hissi vermek için boşlukları serbest bırakın. Birkaç metrekare mevcut olduğunda, yenilikçi çözümler bulmak için hayal gücü ve yaratıcılığı kullanmak önemlidir. Örneğin, bir pencere pervazına dönüştürülebilirken, kitaplar duvarda oluşturulan uygun nişlerde saklanabilir.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu