Küçük Yatak Odalarını Büyük Göstermek İçin 11 İpucu

Evinizdeki yatak odası küçük olduğunda elbette bunun zorluklarını yaşayacaksanız. Fakat bu durumu tersine çevirmek en azından tasarım hilelerinden yararlanmak hepimizin hakkı. Küçük bir yatak odası olan bir eviniz varsa, yalnız değilsiniz. Yatak odanızı gerçekte olduğundan daha büyük görmek için küçük ama etkili dekorasyon tasarımları var.

İşte size yatak odanızı nasıl daha büyük gösterebileceğinizi gösteren 11 dekorasyon önerisi.

1. Dikey Boşlukları Kullan

Yatak odası tasarımı

Küçük bir odayla uğraşırken dikey boşlukları verimli kullanmayı düşünün. Çok fazla zemin alanınız olmayabilir ama duvarları tavana kadar verimli şekilde kullanarak odanızın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili içerikler

Yerden tavana uzanan duvara yerleşik raflar, depolama alanı ve görsel alan eklemek görsel olarak harika sonuçlar doğurabilir ancak herkes için bir seçenek değildir. Kolay bir alternatif, uzun bir yatak başlığına yer vermek ve üstünde kalan bölüme sanatsal bir veya iki resim asmak güzel bir fikir olacaktır.

2. Ayaklı Mobilya Seçin

Yatak odasında ayaklı mobilya

Yatak odasında havadar ve açık bir his yaratmak için mobilyalarınızı ayaklı olanlardan seçin. Her parçanın ayaklı olması gerekmez, ancak komodin, şifonyer veya yatağınız olsun, en az bir parça yüksekliğe sahip olmasına özen gösterin. Orta çağdaki modern dekorasyon stili , mobilyaların çoğu ince ayaklar üzerinde yükseldiği için küçük odalar için mükemmel görünürler. Zemin ve duvar ne kadar fazla görünürse, odanız o kadar büyük görünecektir. Bu odadaki karyolaya dikkat edin – bacaklar özellikle uzun değil, ancak alanı genişletmeye yardımcı olacak kadar yükseklik eklenmiş durumda.

3. Pencereleri Duvarlarla Eşleştirin

Yatak odası penceresi

Büyük yatak odaları , duvarlarla kontrast oluşturan perde veya panjurlardan harika bir şekilde faydalanabilirken , duvarlarınızı ve pencerelerinizi küçük bir yatak odasında eşleştirmek daha iyi sonuçlar verir. Bu, gözün boşlukta hareket etmesini sağlar ve yatak odasını gerçekte olduğundan biraz daha büyük olarak görmesine neden olur. Burada gösterilen küçük, beyaz yatak odasında panellerin duvarlara nasıl bir miktar doku eklediğine ve pencere camına sorunsuz bir şekilde karıştığına dikkat edin. Böylece alanı küçültmeden ilgiyi artırmış olursunuz.

4. Yatakta Aplik Kullanın

Yatak odasında aplik

Başucu lambalarıyla komodininizde yer kaplamak yerine, başucunuzun üstüne ve biraz yanına aplikler yerleştirin. Bu, görünümü daha ferahlatır, odaya açık, havadar bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur ve yatağınızın etrafındaki görsel dağınıklığı azaltır. Ayarlanabilir aplikler gece okumak için mükemmeldir; ışığı tam ihtiyacınız olan yere taşıyın ve işiniz bittiğinde geri itin.

5. Mobilyaları Birbiri ile Ölçülü Seçin

Mobilyaları ölçekleme

Küçük bir oda, küçük mobilyalar anlamına gelmek zorunda değildir, ancak bu, ölçeğinize uyan ve alanınıza uygun boyutta parçalar bulmanız gerektiği anlamına gelir. İki küçük komodinle çevrili bir kral yatak hoş görünmeyebilir.

Bunun yerine, burada gösterilen yatak odası gibi, şiltenin yanında kendi başına tutacak kadar büyük en az bir veya iki komodinin sığabileceği bir yatak boyutu seçin. Şifonyeriniz, komodinin ölçeğine uygun olmalıdır, uzun ve dar bir şifonyer, küçük bir odadaki geniş, kısa bir parçadan daha iyi görünür.

6. Hafif Renkli Paletler Deneyin

Yatak odası tasarımı

Beyazın odayı açtığını ve daha ferah gösterdiğini duymuşsunuzdur ve bu doğrudur. Ancak bu, yatak odanızın bir ameliyathaneye benzemesi gerektiği anlamına gelmez. Tamamen beyazla süslemeniz gerekmez, ancak yumuşak, hafif renkli yapışkanlı gri tonlarda paletlerle odanızı olduğundan çok daha hoş ve ferah gösterebilirsiniz.

Burada gösterilen mavi ve beyaz gibi parlak veya orta tonlu bir renkle beyazı karıştırmayı deneyin. En fazla etki için, soğuk renkler kullanın; yumuşak mavi, yeşil ve mor tonları alanı genişletmeye yardımcı olurken, daha sıcak tonlar tam tersi etkiye sahiptir.

7. İnce Perde veya Perdesiz Pencere

Yatak odası penceresi

Doğal ışık, bir odayı daha geniş hissettirmek için doğal bir yoldu, bu yüzden doğal ışıktan yararlanın. Pencerelerinizi çıplak ve süssüz tutabilirseniz, odanızı dış alanla bağlantılı gibi hissettirebilir ve daha büyük hissettirebilir. Hâlâ biraz mahremiyet istiyorsanız, ince perdeler uygulayabilirsiniz  ve yine de ışığın içeri girmesine izin verebilirsiniz.

8. Beyaz Renk Tasarımlarını Deneyin

Yatak odası renk teması

Beyaz renk şemaları, küçük bir alanı açık ve ferah hissettirmek için etkili bir yöntemdir. Duvarları gölgede tutmak zorunda değilsiniz, ancak sizin için en iyi olanı görmek için doku ve gölgelerle oynayabilirsiniz. Burada gösterilen ahşap karyola gibi daha hafif nötr vurgular eklemek, alanı veya stili sıkıştırmadan az miktarda çeşitlilik katabilir.

9. Şık Ranzaları Deneyin

Yatak odası şık ranzalar

Daha küçük alanlar, birden fazla yatağı kolayca sığdırmak için her zaman yeterince kullanışlı değildir ve odayı sıkışık hissettirir. Ranzalar, sahip olduğunuz dikey alanın bir kısmını gereksiz kare çekim yapmadan kullanmanın basit bir yoludur. Ranzalarda misafirlerinizi şaşırtacak çok sayıda şık ve modern seçenek var.

10. Tekerli Komidinleri Deneyin

Tekerlekli komidin

Tekerlekli raflara aşina olabilirsiniz, peki ya bu tarz komodinler? Yer kaplayan hacimli ayakları veya köşeli stilleri olan masalar yerine, hareket edebilen tekerlekli versiyonları kurmak, bol miktarda ekstra alanın ortaya çıkmasına izin verir. Bu, size bir lamba veya çalar saat yerleştirmek için bir yer verirken daha fazla alan yanılsaması verir.

11. Farklı Bir Halı Yerleşimi Deneyin

Yatak odası halıları

Halıların bir düzen ve tasarımda hayati bir rol oynayabileceğini ve bazı hilelerin tüm odanın hissini tamamen değiştirebileceğini biliyoruz. Halınızı yatağın ayakucuna koymak ve yatağın sadece yarısının üzerinde oturması, daha şık görünümlü bir etki yaratarak gözünüzü daha fazla alan olduğuna inandırabilir. Aynı fikir için mobilya parçalarının sadece ön veya arka ayaklarını halının üzerine yerleştirerek odanın diğer bölümlerinde de bu hileyi kullanabilirsiniz.

Yatak odanızın tasarımı sizim moralinize yansır, unutmayın!

Kaynak: Te Sprice

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu