Siyah Noktalar Sorunu ve Çözümü

Siyah noktaları gidermek için neler yapabiliriz?

Siyah nokta dediğimiz aslında akne dediğimiz sivilcenin kendi vücudumuzun yarattığı bir siyahlıktır. Bu siyah noktalar daha çok yağlı ciltlerde ortaya çıkar. Çünkü yağlı ciltlerde yağ topakları olur ve derinin altında bu topaklar gözenekleri kapattığı için bu akne dediğimiz siyah noktalar ortaya çıkar. Genellik ile hormanel dönemlerde gözükürler. En yaygın olarak gençlerde gözükür. Burun etrafında alında veya çenede çıkan bu akneler için birçok çözüm yolu mevcuttur.

Peki bu siyah noktaların azalması için ne yapmalıyız?

Öncelik ile her şeyin başı hijyen olduğu için yüzümüzü de temiz tutmalıyız. Sabah ve akşam yüzümüzü çok iyi yıkamamız gerekiyor. Eğer hassa bir cilde sahip iseniz hazır sular ile yıkama yapabilirsiniz.
Cildinizi temiz tuttuğunuz vakit ve nemlendirdiğiniz vakit bu sorunların ortadan yavaşça kalktığını göreceksiniz.

Siyah noktaları sıkmak ne kadar doğru?

Siyah noktaları tekniğine uygun sıkarsanız sorun yok fakat tekniğine uygun yapılmazsa sorun açabilir.
Tırnaklarla veya dolaşımı bozarak sıkmak değil tabi ki de tekniği. Cildi çok iyi nemlendirip, buharlaştırıp, gözenekleri açıktan sonra tatlı bir masaj kıvamında sıkılması en iyi yöntemdir.
Bunlar için nasıl peeling yapmalıyız?

Siyah noktalar için bir çay kaşığı kil, mısır onu ve nemlendirici bir kremi su ile karıştırıp kıvamına getiriyoruz. Masaj yaparak yüzümüze sürüyoruz ve beş dakika bekletiyoruz. Beş dakika beklemenin ardında bol su ile yıkıyoruz. Hafta en az bir kere uyguladığımız taktirde zamanla yok olduğunu göreceksiniz.
Bir başka peeling tarifi ise;

Temiz yüzümüze uyguladığımız bu karışım için şu adımları izliyoruz.

Bir kaşık yoğurt ile bir tatlı kaşığı mısır ununu karıştırıyoruz. Siyah noktaların üzerine masaj yaparak sürüyoruz ve en az üç dakika bekliyoruz. Kendimizi yakmayacak kadar ılık bir su ile temizliyoruz. Zamanla yok olduğunun farkına varacaksınız.

Veya bu tarifi deneye bilirsiniz.

Limon suyu ile yoğurdu bir kâsenin içinde karıştırın. Yüzünüze sürün ve on beş dakika bekleyin. On beş dakika sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Limon suyu yüzümüzde dezenfekte görevini görürken yoğurt ise cildimizi besleyip nemlendirdiğini de unutmayalım. Bu karışımı da hafta da en az bir kez uygulayalım.

Peki uzmanlara göre cild bakımımız için neler yapmalıyız?

Uzmanlara göre siyah noktalar yüzümüzün bakımsızlığından ortaya çıktığını söylerlerken cild bakımımız için neler yapmamız gerektiklerini de söylüyorlar.

İlk sırada temizlik gelirken, tonik uygulamaları ve bakım kremleri sırasını alıyor. Bakım kremlerinden ise nemlendirici, yaşlanmayı engelleyen kremlerin olduğunu söylüyorlar.

Eğer cildinizde ciddi bir şekilde siyah nokta sorunu yaşıyorsanız, uzmanlar sizlere benzoil peroksit maddesi içeren maskeler kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

Uzmanlara göre bu maskeler ile cildinizde ki siyah noktalar geçmez ise bir dermatoloji doktoruna danışabileceğinizi söylüyorlar.

Bu bilgilerin yarısından çoğu bir bayan tarafından öğrendiğimi söylemek istiyorum.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu