Uçakla Seyahat Etmenin Vücutta Yaptığı 9 Farklılık

Uçakla seyahat etmek, uzak mesafelere ulaşmanın en hızlı yollarından biri olsa da, sizin ve vücudunuz için bazı nedenlerden dolayı her zaman rahat olmayabilir. Yani ister camdan gökyüzünü seyrediyor olun, ister uçuş için hazırladığınız müzik listesini dinliyor olun, uçakla seyahat sırasında işitme duyunuz zayıflayabilir veya ani bir diş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Hava yoluyla seyahat ettiğimizde vücudumuza ne gibi değişimler olabileceği hakkında bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

1. Baş dönmesi yaşanabilir

Uçakta baş dönmesi

Uçuş sırasında baş dönmesi hissedebilirsiniz . Kabindeki basınç dalgalanmaları başınızı döndürebilir veya sizi hiç rahatsız etmeyebilir. Ayrıca, gördüğünüz statik görüntü hareket hissine karşılık gelmediği için uçuş sırasında mide bulantısı ve hatta kusma yaşayabilirsiniz.

2. İşitme duyunuz zayıflayabilir

Uçakta işitme kaybı

Baş dönmesine ek olarak, kulaklarınız önemli ölçüde tıkanacaktır. Soğuk algınlığı veya sinüzitli bir halde iken bir uçağa binerseniz, artan basınçla semptomlar kötüleşir. Bu nedenle, hastaysanız uzun bir uçuş yapmaktan kaçının.

Uzun uçuşlar şiddetli kulak ağrısına, işitme kaybına ve işitme sorunlarına neden olabilir. Sağlıklıysanız, sakız çiğnemek yardımcı olabilir. Çiğneme kaslarının hareketi yükü azaltacaktır.

3. Bacaklarınız şişebilir

Uçakta bacak şişmesi

Uçakla seyahat sırasında özgürce yürüyemez ve bacaklarınızı uzatamazsınız. Ne yazık ki, hareket eksikliği bacaklarınızda kan durgunluğuna neden olur ve bu şişmeye ve hatta pıhtılaşmaya neden olabilir. Ayak şişmesi kısa bir süre devam ederse ciddi bir problem değildir, ancak rahatlamak istiyorsanız her saat başı birkaç adım atın veya dizlerinizle birlikte ayak bileklerinizi hareket ettirin.

4. Cilt problemleriniz olabilir

Uçakta cilt sorunları yaşanabilir

Uçakla seyahat etmek de cildinizde bir dengesizliğe neden olabilir. Her şeyden önce, nem azalması cildinizi kurutabilir ve yaşadığınız stres, kızarıklık ve sivilce oluşumunu artırabilir. Ayrıca fazla oturmak sadece ayak şişmesine değil, yüzde şişkinliğe de neden olabilir. Bu yüzden nemli kalmaya çalışın ve yanınıza nemlendirici alın.

5. Ağız kokusu alabilirsiniz

Uçakta ağız kokusu

Uçuş sırasında yaşayabileceğiniz bir diğer sorun da ağız kokusudur. Tükürük üretimi de dahil olmak üzere vücut sistemlerimiz, uçakla seyahat sırasında daha yavaş çalışır ve bu da bakterilerin yayılmasını sağlar. Dişlerinizde kalan yiyecek parçaları ağız kokusuna olabilir.

6. Susuz kalabilirsiniz

Uçakta susuz kalabilirsiniz

Bir uçuşta karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan biri normalden fazla su kaybıdır (dehidrasyon). Bu nedenle birçok uçuş görevlisi genellikle uçuş boyunca dolaşarak yolculara su sunar. 3 saatlik bir uçuş sırasında insanlar genellikle 1,5 litre su kaybeder. Hatta araştırmacılar, uçuşta beklenebilecek hafif su kayıplarının da ruh halinizi etkileyebileceğini söylüyorlar. Bu yüzden gemideyken daha fazla su içmeyi deneyin.

7. Yemek zevkleriniz değişebilir

Uçakta yemekler tatsız gelebilir

Bir uçaktaki yemeği lezzetli olarak tanımlama olasılığınız oldukça düşüktür. Bunun nedeni uçak yemeklerinin tatsız olması değildir. Uçuş irtifasına ulaştığınızda, kabin basıncındaki değişiklik, tat alma hassasiyetini azaltır. Tatlı ve tuzlu yiyecekleri tatma yeteneğiniz yaklaşık %30 oranında azalır. Ama yine de, uygun hidrasyon (vücudun su ve elektrolit düzeyinin belirli bir ölçüde tutulması) ile uçakta yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

8. Ani bir diş ağrısı hissedebilirsiniz

Uçakta diş ağrısı

Uçak yolculuğu yapanların bir kısmı, uçuşlar sırasında dişlerinde ağrı olduğunu fark eder. Bunun nedeni basınç farkıdır. Uçakta diş ağrısına genellikle havanın bir dolguda sıkışmasından dolayı olur. Sağlıklı bir diş uçak basıncından etkilenmez. Ancak herhangi bir çürüğümüz varsa veya herhangi bir tedavi başlangıcı yapıldıysa basınç sırasında küçük hava boşlukları kaynaklı ağrı oluşabilir.

9. Gergin olabilirsiniz

Uçakta gergin olunabilir

Uçmaktan korkmayanlar bile uçaktayken tedirgin olabilir ve hatta sinirlenebilir. Nedeni basit: Güvenliğimizin kontrolü bizde değil ve bu bizi endişelendiriyor. Kaygıyı gidermek için nefesinize odaklanmak veya bir film veya kitapla dikkatinizi dağıtmak veya telefonunuzda veya bilgisayarınızda bir şeyler izlemek iyi bir yöntemdir.

Sizin de uçak yolculuğu sırasında yaşadığınız değişimler var mı?

İlgili içerikler

3 Yorum

    1. Aslında konuda korkularınızı ve sorunları bertaraf etmek için yöntemler anlatılmış. Ama şahsen deneyimlediğime göre film izlemek veya kitap okumak fena fikir değil gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu