Baş belası sivilcelerden kurtulma önerileri

Ergenlikle ve stresle beraber çıkan sivilceler bazen hiç olmadık biranda belirebiliyor. Sivilcelerden kurtulma yolları çeşitli olsa da bazı ciltlerde etkileri değişiklik gösterebiliyor.

Bugün sizlere evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem göstereceğim.

Aspirin

Çoğu eczanede bulabileceğiniz aspirin sivilceleri geçirmede en etkili yöntemlerden biridir. Öncelikle bir aspirine üç kaşık su ekleyerek yumuşatın. Hazırladığınız karışımı sivilceli bölgeye sürün ve yarım saat kadar bekletin. Kuruyup kendi kendine dökülmeye başlayınca bir pamuk yardımıyla temizleyin. Hemen ardından yüzünüzü bol suyla yıkayın.

Doğal su

Doğal su ve sivilcelere etkisi

İlgili içerikler

Sivilcelerden kurtulma yollarından biri de su tüketmektir. Su yardımıyla daha kolay atılan toksinler sayesinde cilt daha az yorulur. Bu sayede sivilcelerin oluşumu engellenir.

Diş macunu

Sivilceniz eğer gelişip dikkat çekici bir hal aldıysa beyaz diş macunu tercih edebilirsiniz. Beyaz diş macunu sivilcelerin kurumasına yardımcı olan karbonat, hidrojen, peroksit ve triklosan gibi içerikleri bulundurur. Diş beyazlatıcı macunlar, jel diş macunlarından uzak durun.

  • Yüzünü yıka
  • Parmağına biraz diş macunu sık
  • Az miktarda diş macununu doğrudan sivilceli bölgeye sür
  • Diş macununu iki saat boyunca ya da tüm gece cildinde beklet
  • Diş macununu nazikçe yıka
  • Haftada 4 defadan fazla tekrarlama

Karbonat

Karbonat sivilceleri geçirmede en güvenli ve en iyi ev çözümlerinden biridir. Karbonatı su ile birlikte macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı sivilceli bölgeye sürün. Sürdüğünüz bölgeye masaj yaparak cildinizin macunu emmesini sağlayın. Masaj bittikten sonra macunu 15-20 dakika yüzünüzde bekletin. Bekletme süresi bittikten sonra ılık suyla macunu yüzünüzden çıkarın. Kuru bir cilde sahipseniz bu işlemden sonra nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Kükürtlü Sabun

Kükürtlü sabunlar sivilceli ciltler için doğal bir ilaç gibidir. Çok kuru ve aşırı hassas cilde sahip olanlar cildi daha da kuruttuğu için kullanılmaması gerekmektedir. Kükürtlü sabun kurutucu özelliğinden dolayı akşam ve sabah olmak üzere iki kere kullanılması tavsiye edilir. Uzun ve düzenli kullanımda faydaları görünür. Kullanım sırasında ciltte fazla bekletilmesi gerekmez. Kullanıldıktan sonra yüze nemlendirici uygulanması önerilir.

Alfa

Şiir ve metin yazma çabaları içinde olan, gezmek ve gezdiği yerlerle ilgili arşivsel bilgileri derlemek gibi hobileri olan gezgin.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu