Hamilelik Dönemi

Merhaba bu yazımızda hamile bir bayanın nelere dikkat etmesi, hamilelik dönemi boyunca neler yemesi, neler yememesi, ne tür hareketler yapması veya yapmamasını kaleme alacağız. Kuşkusuz ki dünyanın en harika şeyi bebeklerdir. Bebeklerin sakat olma durumu veya bayanların düşük yapma durumu hamilelik dönemlerinde kendilerine dikkat etmemeleridir.

Hamilelik süresince sigara içen bir bayanda ciğerleri oksijensiz kaldığı için düşük yapma riski oranla büyüktür. Hamilelik süresince içilen sigara kendisinden çok bebeğe zarar verir. Başlıca ve en belirgin zarar örnekleri şunlardı.

  1. Bayan düşük doğum yapar ve bebek hayatını kaybedebilir
  2. Bebek zeka özürlü doğabilir
  3. Erken doğum sebebi olabilir
  4. Bebeğin hastalıklı doğumuna sebep olabilir
  5. Çocuğun oranla zayıf doğmasına neden olabilir.

Her zaman dediğim gibi tüm kötülüklerin anası olan sigara her yerde zararını göstermeye devam ediyor.

Hamilelik dönemlerinde diğer kötü etki yaratan madde ise alkoldür. Uzmanların gözlemlerine göre hamilelik süresince alkol kullanan annelerin çocuklarında görülen en belirgin özellik kas yapısıdır. Çocuk kaslarını ilerleyen zamanda kullanamaz ve güçsüz durumda kalır. Bunun dışında alkolün yan etkileri ise şunlardır.

  1. Bebeklik dönemlerinde ve büyüme dönemlerinde yüz hatlarını tam kullanamaması. (Gözlerini açamama, dudaklarında ince yaraların olması ve benzeri…)
  2. Organlarında güçsüzlük belirtisi. (Kalp atışının aşırı hızlı veya aşırı yavaş olması, cinsel organında sertleşme olmaması ve kızlarda adet düzeninin bozukluğu gibi…)
  3. Büyüklük çağında ise okuduğunu anlamama gibi

Uzmanlar tarafından bu hastalıkların görüldüğü belirtilmiştir.

Aynı zamanda hamilelik dönemlerinde cinsel ilişkinin uygulanmaması gerekmektedir. Yüzde ellilik oranla çocukların sakat kalabileceklerini söyleyen doktorlar cinsel ilişkiye girilmemesini de önemle vurguluyorlar.

Ayrıca kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. (Kahve, kola gibi)

Uzmanların belirttiği bir diğer konu ise hamilelik dönemlerinde dişler düzenli fırçalanmalıdır. Aksi taktirde hamilelik döneminde dişlerin olduğundan daha da fazla çürüyeceğini belirten doktorlar röntgen ışıklarından da korunmalarını önerirler.

Hamilelik dönemlerinde düzenli ve hafif bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Anne ve bebek sağlığı için fizik kondisyonu en iyi düzeye getirilmelidir. Kramp, ağrı, uyuşukluk ve kan görülmesi sırasında egzersizler sonlandırılmalıdır.

Beslenme konusu da değinecek olursak eğer yağ bakımından oranı düşük yiyecekler seçilmeli ve yenmelidir. Bebeğin ve annenin yeterince mineral ve vitamin ihtiyacı olduğu için meyve ve sebzelerin hormonsuz olup taze seçilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda anne karnında bebeğin kemiklerinin gelişmesi için bol miktarda süt tüketilmesi gereklidir. Özellikle C vitamini tüketilmesi gerekirken A, B ve D vitaminleri de alınması önemlidir.

Sık sık doktor kontrolünü de ihmal etmemelisiniz. Bunlar bayanlara düşen görevlerdir. Bunların dışında erkeklere düşün görevler de vardır. Hamilelik dönemlerinde eşlerine sevgiyi ve şefkati vermelidirler. Ayrıca hamilelik dönemlerinde eşlerini üzmemeleri gerekmektedir. Bebek bunu anne karnında çok iyi algıladığı için ilerleyen zamanlarda sinir bozukluğu görülebilir. Ve dikkat edilmesi gereken diğer konu ise erkekler eşlerine şiddet uygulamamaları gerekmektedir. Şiddet gören bir bayan yüzde doksan beş bebeğini düşürür.

Son olarak söylemek istediğim cümlem bayanlar çiçektir. Bayanlara el kalkmasın. Günümzüzde her on kadından biri şiddete maruz kalarak ölüme terk ediliyor…

Not* Her türlü yardım ve desteği yazının altından yorum olarak sağlayabilirim. Şimdiden Allah analı babalı büyütsen. Erkek olursa adımı da vermeyi unutmayın…

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu