Cilt Sağlığı ve Bakımı

Tırnak Mantarı ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnak mantarı tedavisi oldukça zor ve uzun süre gerektiren bir işlemdir. Bu durumu yaşayanlar biraz araştırma yaptıktan veya doktora göründükten sonra nasıl bir belaya bulaştıklarını daha net anlıyorlar.

Not: Daha önce Tırnak Mantarı Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar adlı bir konu eklemiştim ve bu konuda verilen bilgilerle çelişmekte. Burada amaç, önerilen tedavi yöntemlerinin hepsini bir sayfada toplamak. Hangisini uygulayacağınız sizin kararınız. Her zamanki gibi önerimiz doktorunuza danışmanız.

Önceliğimiz elbette tıbbi yöntemler olmalıdır. Tıbbi mantar tedavisinde lazerle tedavi, tırnağı çekme yöntemi veya ağırlıklı olarak ağızdan alınan tabletler ve buna ek olarak takviye kremler kullanılıyor. Ancak uzun süreli hap kullanımlarında karaciğerde sıkıntılar yaşandığı için mantarla mücadele edenler bu konuya temkinli yaklaşıyor. Hal böyle olunca da doğal tedavi yöntemleri karşımıza çıkıyor.

Mantar bulaşıcı bir hastalıktır bu yüzden ortak kullanım alanlarında çok dikkat edilmelidir. Birlikte kullanılan duş, havlular, terlikler vs mantarın bulaşması için elverişlidir. Ayrıca, aynı ayakkabıyı giymek, uzun süre çorap kullanmak ve çok nemli yerlerde bulunmak ayak mantarına yol açan etkenlerdendir. Belirtileri şu şekilde görünür:

İlgili içerikler

– Tırnakta kalınlaşma
– Tırnakta ve parmakta şişme
– Tırnak altında iltihaplanma
– Tırnak ucundan içeriye doğru dağılan sarı leke

Burada internetten derlediğim doğal tedavi yöntemlerini paylaşmak istiyorum. Hemen belirteyim ki bu yöntemleri denemedim. Mantar tedavisindeki doğal yöntemleri bir konuda toplama nedenim onlarca siteyi gezmekten sizleri kurtarmaktır. Uygulama etabındaki karar tamamen sizlere bağlı…

Şimdi gelelim tırnak mantarlarının doğal tedavi yöntemlerine…

Çay Ağacı Yağı ile Mantar Tedavisi

Bu bitkisel yağ mantar sorunun tedavisinde gerekli olan maddelerden hem antifungal özellikte olanlarını hem de antiseptik özellikte olanlarını içerisinde barındırmaktadır. Yapılması gereken tek şey, birkaç damla çay ağacı yağını eşit miktarda Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile karıştırmaktır. Bir pamuk topağı alınır ve karışımın içerisine batırılarak güzelce ıslatılır. Ardından bu pamuk topağı ile sorunlu bölge silinerek temizlenir. Yaklaşık 10 dakika kadar beklenir ve bir diş fırçası ile mantarlı bölge hafifçe fırçalanır. En iyi sonucu almak için bu tedavinin her gün bir kez uygulanması gerekmektedir.

Ayak Mantarı Olanlara Kına ile Tedavi

Uygulanışı: Bildiğimiz toz kınayı 1 litre suya 5 tatlı kaşığı ekleyerek 20 dakika fokur fokur kaynatın ve ılıyınca mantarlı bölgeleri yıkayın. Böylece o bölgedeki inatçı mantar iyileşme sürecine girer.

Ne kadar süre yapılır: Bu uygulamaya en az 1 ay devam edin ve mümkün olduğu kadar temiz oksijeni ayağınızdan eksik etmeyin. Kına kullanımı ile ayak mantarını 1 ay içerisinde yenebilirsiniz.

Bu yöntem Hürriyet gazetesinden: İki çorba kaşığı kına, bir çorba kaşığı şap tozu, bir çay kaşığı deniz tuzu ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını suyla karıştırın. Bu karışımı sorunlu parmağınıza sürüp sarın, bir gece boyunca bekletin. Sabah yıkadıktan sonra o bölgeyi limonla ovun.

Başka bir kına yöntemi daha: 4 tatlı kaşığı kına yarım su bardağı su ile içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 4 damla lavanta ruhu damlatılarak yoğrulur. Ayağa sürülüp üzerine poşet vesaire çekilmez, pamuklu çorap giyilerek 2 saat bekletildikten sonra durulanır.

Not: Uygulamaları iyileşme süreci tamamlayıncaya kadar devam ettirin.

Ayak Tırnağı Mantarı İçin Sirke

Sirke ayak tırnağı mantarı tedavilerinde sıkça kullanılan bir tedavidir. Ufak bir nokta gibi başlayan mantar enfeksiyonu, tedavi edilmezse zamanla bütün tırnağa yayılır.

Niçin Sirke?

Sirke, seyreltik asetik asit ihtiva eden bir sıvı alkolün oksidasyonu ile oluşur. Bu asidik formu enfeksiyona neden olan mantarı öldürmekte etkilidir. Aynı zamanda derinin pH dengesini düzenler ve kaşıntıyı azaltır. Araştırmalar, sirkenin enfeksiyonun başlarında etkili olduğunu göstermiştir.

Elma Sirkesi veya Beyaz Sirke

Sirkenin tedavide kullanılmasındaki engellerden biri uzun sürede sonuç vermesidir. Kişiden kişiye sonuçlar değişiklik göstermektedir. Her türlü sirke kullanılabileceği gibi, elma ve beyaz sirke daha iyi sonuç vermektedir.

Sirke ve Su Solüsyonu

Bir bardak sirke ılık suya eklenir. Enfekte tırnak 15-20 dakika su içinde tutulur. Bu günde iki defa tekrarlanır. Ellerinizi ve ayaklarınızı sonrasında iyice yıkayın ve kurulayın.

Elma sirkesi, tırnak mantarının yayılmasını önlemek için kullanılabilen ve hafif asidik özellikleri olan bir sıvı maddedir. Mantar ve bakteri oluşumlarının gelişmesini engeller ve onları yok eder. Eşit miktarda su ve elma sirkesi karıştırılarak enfekte olan tırnağın ve parmağın bu suyun içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Bu bekleyiş yaklaşık 15 dakika olmalıdır. Ardından parmak karışımdan çıkarılmalı ve kuruması için beklenmelidir. Tamamen kuruyana kadar beklemek gerekir. Enfeksiyon kaybolana kadar bu tedavi tekrarlanmalıdır. Elma sirkesi, tırnak mantarının tedavisi için kullanılabilecek olan en iyi ev tedavilerinden bir tanesidir. Bu güçlü tedavi ile bugüne kadar birçok insan enfeksiyonu engellemiştir.

Sirke ve Hidrojen Peroksit

Tedavide kullanılabilecek başka bir yöntem de bir parça pamuğa sirke ve hidrojen peroksit damlatıp enfekte tırnağı temizleyin. Günde 2 defa bunu tekrarlayın. Tırnağı mümkün olduğunca kısa kesin.

Pirinç Unu ve Elma Sirkesi Lapası

Tırnak mantarı için elma sirkesi kullanmanın bir başka etkili yolu da pirinç unu ile birlikte karıştırarak kalın bir hamur haline gelene kadar yoğurmaktır. Bu antifungal bir peeling malzemesi olarak nitelendirilebilir. Etkilenen bölge temiz su ile birlikte hafifçe fırçalanır ve ardından elde edilen hamur bu bölgenin üzerine yapıştırılarak uygulanır. 2 3 hafta boyunca bu tedavinin uygulanması kişideki tırnak mantarının yok olmasına son derece yardımcı olacaktır.

Karbonat ile Mantar Tedavisi

Karbonat, tırnak mantarı tedavisinin yanı sıra aynı zamanda ayak kokusunu gidermek için de kullanılan bir madde olarak bilinmektedir. 4 bardak sıcak suyun içerisine yarım fincan karbonat, yarım fincan % 3 hidrojen peroksit çözeltisi ve yarım fincan sülfat eklenerek güzelce karıştırılır. Ayrıca karışımın içerisine çeyrek fincan beyaz sirke de eklenebilir. Daha sonrasında enfekte tırnak yaklaşık 10 dakika boyunca bu karışımın içerisinde tutularak ıslatılır. Son olarak karışıma batırılmış enfekte bölge temiz su ile durulanarak temizlenir. Verimli sonuçlar almak için bu tedaviyi günde iki kez uygulamak gerekmektedir.

Başka bir karbonat tedavisi yöntemi

* Ilık suyun içine 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık 30 dakika bekletin.
* ½ litre elma sirkesini ılık bir suyun içine dökün. 45 dakika ayaklarını bu şekilde içinde bekletin. Haftada iki kez bu işlemi yapabilirsiniz.

Kekik Yağı ile Mantar Tedavisi

Bu yağ, tırnak mantarının tedavisinde oldukça etkili bir yağ olarak bilinmektedir. Bu etkisi, içerisinde bulundurduğu bileşenlerin analjezik, anti-bakteriyel, antifungal, antiviral, antiseptik ve antiparaziter özelliklere sahip olmasıdır. Bir çay kaşığı zeytinyağının içerisine birkaç damla kekik yağı eklenerek güzelce karıştırılır. Bu yağ etkilenen alan üzerine tamamen kapsayacak şekilde sürülür. Bu bölge kurulanmadan sürülen karışımın kuruması beklenir. Bu bekleyiş yaklaşık olarak yarım saat sürecektir. Bu süreç içerisinde bölge açık şekilde bırakılır. Bekledikten sonra bölge durulanır ve düzgün bir şekilde kurulandığından emin olun. En iyi sonuçlara ulaşmak isteniyor ise günlük olarak 3 hafta boyunca uygulanması gerekmektedir.

Listerine Gargarası ile Mantar Tedavisi

Alkol ve diğer bileşenlerin birlikte oluşturduğu bu madde genellikle gargara yapmak için kullanılan, içerisindeki mevcut bileşenlerinde antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özellikler barındıran bir sıvıdır. Küçük bir lavabo Listerine sıvısı ile doldurulur ve yaklaşık yarım saat boyunca etkilenen tırnak bu sıvının içerisinde tutularak bekletilir. Bu sırada sorunlu bölge hafifçe ve nazikçe fırçalanmalıdır. Daha sonra durulanmalı ve enfekte tırnağın iyice kuruduğundan emin olmak gerekmektedir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bu tedavinin günde 2 kez uygulanması gerekmektedir. Birkaç hafta sonra tırnaktaki mantar oluşumunda azalma gözle görülebilecek bir boyuta varacaktır.

Tırnak Mantarı İçin Sarımsak Yağı

Sarımsak içerisinde ajoene ve allicin gibi güçlü antifungal özelliklere sahip olan bileşenler barındırmaktadır. Zeytinyağı ve sarımsak yağlarının eşit miktarda alınarak oluşturulan karışımları, bir pamuk topağı ile emilir. Ardından bu pamuk topağı sorunlu alan üzerine konulur ve tırnak bu pamuk sabitlenecek şekilde güzelce sarılır. Bir bandaj yardımı ile sarıldıktan sonra yaklaşık 1 saat kadar beklemek gerekmektedir. Bu enfeksiyon iyileşene kadar tedavinin her gün tekrarlanması gerekmektedir. Ayrıca özellikleri içinde antifungal özellikler olduğu genel olarak yemeklerin içerisine de sarımsağın sık sık eklenmesi gerekmektedir.

Tırnak Mantarı ve Limon Suyu

Bu suyun antifungal ve antiseptik özellikleri bulunmaktadır. İçerisindeki sitrik asit bileşeni enfeksiyonun yayılmasını engeller. Yapılması gereken tek şey taze limon suyunun virüslü bölge üzerine uygulanmasıdır. Uygulandıktan sonra bu bölge 1 saat kadar yarı açık bırakılır. Daha sonra ılık suyla durulanır ve iyice kurulanır. Bu tedavi gün içerisinde istenilen sıklıkta yapılabilir. Birkaç hafta sonra gözle görülebilecek sonuçlara ulaşılacaktır.

Tarçın ve Sarımsak Tedavisi

Bir litre suyun içine 2 tatlı kaşığı tarçın döküp yaklaşık 25 dakika ayaklarınızı içinde bekletebilirsiniz. Mantarlı bölge sarımsak ile ovulabilir.

Fungop ile tedavi

Tokat’taki Gaziosmanpaşa üniversitesinde bir profesörün ürettiği bir ürün bu fungop genelde ayak mantarı ve tırnak mantarı için tavsiye ediliyor, ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut içerdiği söyleniyor. Etkisi konusunda bir şey diyemeyeceğim sonuçta bir profesörün iddiası var, akademik bir titre sahip kişi diyorsa bir bildiği vardır diyeceğim, ancak tırnak mantarı tedavisinde kuvvetli antibiyotiklerin yapamadığı işi bitkilerden beklemek çok mantıklı gelmiyor bana.

Çamder ile tedavi

İnternette çok sık karşılaşılan bir ürün çamder. Hangi şirket üretiyor, tedavi süreci ve sonrasındaki kullanıcı yorumlarına rastlamak pek mümkün değil. Yorumlar kendi sayfalarında olduğu için çok inandırıcı değil.  Yani alıp almamak size kalmış.

Ayak Tırnağı İçin Ev Yapımı İlaçlar

  • Bir çay kaşığı zeytinyağını çayağacı yağı ile karıştırın ve 20 gün boyunca gün aşırı ayak tırnağınıza doğrudan uygulayın.Tırnağınızı limon suyuna batırın veya limonu doğrudan tırnağın üzerine koyun.
  • Bir kap suya bir fincan elma sirkesi koyun. Ayağınızı 20 dakika boyu suda bekletin ve sonra iyice kurulayın. Orta sıcaklıkta kurutma makinesiyle de kurutabilirsiniz, böylece tırnağın altında kalabilecek tüm nemi emecektir.
  • Bir çay kaşığı zeytinyağını 3 damla kekik yağı ile karıştırın ve 3 hafta boyunca düzenli olarak hasta tırnağın üzerine uygulayın.
  • Saydam bir tırnak parlatıcı ojeye incecik kıyılmış bir diş sarımsak, 3 damla beyaz tentürdiyot ve 7 damla limon suyu ekleyin. Bir hafta boyunca bekletin ve 2 hafta boyunca hasta olan tırnağın üzerine bir kat sürün. Çıkarmak için aseton ve pamuk kullanın.
    Yarım bardak kastor yağını 7 damla limon suyu ile karıştırın ve ayağınızı karışımın içinde bulunduğu kaba koyun. 6 hafta boyunca aralıksız uygulayın. Ayağınızı iyice yıkayın ve kurulayın.
  • Bir fincan suda 5 diş sarımsak kaynatın. Karışımı bir kaba boşaltın ve ılık hale gelince ayak tırnaklarınız suyun içinde kalacak şekilde ayağınızı kaba koyun. En az 15 dakika boyunca bu şekilde bekleyin ve sonra ayağınızı iyice kurulayın. Bu işlemi 4 hafta boyunca uygulayın.
  • Macun kıvamına gelene dek karbonatı suyla karıştırın. Pamuk aracılığıyla tırnağın üzerine ve yapabilirseniz tırnak içine gelecek şekilde koyun, bu şekilde deriyle temas edecektir. Birkaç dakika bekleyin ve sonra durulayın ve iyice kurulayın.
  • İki fincan suyu 3 çorba kaşığı kekikotu ile 5 dakika boyunca kaynatın. Ateşi söndürün, üzerini kapatın ve demlenmeye bırakın. İçine batırdığınız pamuğu mantarlı tırnağın üzerine yerleştirin.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu