Bilgisayar

Youtube Video Sesini Kolayca Yazıya Çevirin

Youtube üzerindeki bir video içeriğinde geçen sesleri yazıya çevrilmesi ve yazıya çevirdiğimiz içeriği ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanabilmek bazen çok gerekli olabiliyor.

Bunu çeşitli yöntemleri elbette var. Daha önce bilgisayarda veya elektronik ortamda bulunan video veya ses kayıtlarının yazıya aktarılması için bir yöntem BURADA anlatılmıştı.

Ancak Youtube’un bu alandaki hakimiyeti göz önünde bulundurulunca burada bulunan videolardaki konuşma içeriklerinin yazıya çevrilmesi daha önemli hale geliyor. Bu çevirileri yabancı bir içeriği Türkçe yazılı olarak almak içinde kullanabiliriz.  Şimdi bunu en kolay şekilde nasıl yapabileceğimize değinelim.

Birinci yöntem olarak bu işlemi yukarıda linkte belirtilen yöntemi kullanabilirsiniz. Ancak bu işlem biraz teknik bilgi ve mikrofon ayarlarında değişim gerektiğinden herkesin kullanımına uygun olmayabilir.

Gelelim ikinci ve çok daha kolay yönteme…

Sesi Türkçe yazıya çevirmek için kullanacağımız https://downsub.com/ adlı bu işi bizim yerimize yapıyor. Site dilini Türkçeye de çevirebilirsiniz. Bize düşen ise ilgili sitenin çevirisini .TXT veya .SRT (SRT dosyaları, sırayla altyazı sayısını, başlangıç ve bitiş zaman kodunu, altyazı metnini içeren altyazı bilgisini içerir) formatında bilgisayarımıza indirmek.

Video sesini yazıya çevirme

Bunun için içeriğini Türkçe (veya desteklenen başka diller) yazılı olarak indirmek istediğimiz videonun linkini alıp sitedeki ilgili kutucuğa (yukarıdaki ekran görüntüsü) girmek ve DOWNLOAD butonuna tıklamak yeterli. Site çok kısa süre içerinden çeviri işlemini yapıp desteklenen dillerde sizlere indirme linkleri sunuyor. (Türkçe yanında diğer dillerde de indirme yapabilirsiniz.)

Video sesini yazıya çevirme

Artık yukarıdaki ekran görüntüsünde göründüğü gibi hazırlanmış olan yazı dosyasını ilgili kutucuğa tıklayıp istediğiniz formatta bilgisayarınıza alabilirsiniz.

İndirdiğiniz dosya Youtube’un kendi orijinal çeviri metnidir. Türkçe yazıya çevrilmiş dosya üzerinde gerekli noktalama işaretleri ve yanlış çevrilmiş kelimeleri düzenlemek gerekecektir…

Bu konu ile ilgili üçüncü yöntem ise program kullanmak. Programın adı Google2SRT. Program ücretsizdir ve ister kurulum olarak isterseniz portable (kurulum gerekmeyen) sürümü olarak indirip kullanabilirsiniz. Ancak Windows 10 sürümünde program Java Runtime hatası veriyor. Önceki sürümde sağlıklı çalışabilir.

2 Yorum

  1. Güzel ve pratik yöntem işime yaradı. 2 dakikada video sesini yazıya çevirebildim ama üzerinde çalışmak lazım tabi

  2. Teşekkür ederim, çok yararlı oldu. Ben de bu konuda arayış içindeydim, sayenizde halletmiş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu