Adsl – LinSys Router Modem Ayarları – Tüm Ayarlar

Günümüzde ADSL teknolojisi o kadar yaygınlaştı ki artık çevirmeli bağlantı ile intenete bağlanan az sayıda kullanıcı kaldı. Bununla birlikte modem türleri de oldukça arttı. Tek ADSL bağlantı seçeneği sunan USB girişli modemler ile Dört bilgisayara kadar internete bağlanabileceğiniz modem türleri oldukça fazla.

USB arabirimi ile bağlanan modemler yanında bir kurulum CD si verilirken routerli ve birkaç bilgisayardan internete bağlanmayı sağlayan modemlerin ayarları IP adresi girilerek yapılabiliyor.

Ayrıca bu tür modemlerle kablosuz bağlantı yapabilir, kablosuz ağınıza davetsiz misafirlerin girmesini engellemek için bir şifre atayabilirsiniz. Bu ayarlara da BURADAN linkten ulaşabilirsiniz.

Burada LINKSYS markalı modem ayarları gösterilmiştir. Ancak diğer modemlerin ayarları da hemen hemen aynıdır. O halde hemen ayarlara geçiyoruz.

* Modemi bilgisayara bağlıyoruz.
* İnternet Explorer arama satırına 192.168.1.1 IP numarasını giriyoruz.
* Karşımıza gelecek Login penceresinde kullanıcı adı ve şifre bölümlerine Admin yazıp onaylıyoruz.

ADSL Wireles ayarları

Karşımıza gelecek pencereden Setup sekmesini seçip aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

Burada en çok dikkat edeceğimiz bölümler;
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
VPI : 8
VCI : 35
Service Name : Boş geçiniz
İnternet bağlantı kullanıcı adı ve şifrenizi ilgili bölüme giriyoruz.

Daha sonra en altta bulunan Save Settings butonuna basıp ayarları kaydediyoruz. Artık modem aracılığı ile internete girebilirsiniz.

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

5 Yorum

  1. benim bir sorunum var modemin adsl bağlantısı devamlı gidip geliyo gündüzleri 1 dakika bağlanıyo sonra hemen bi daha gidiyo gece saat 10.30 sıralarında internet çok güzel oluyo hiç bi sorun çıkmıyo nedeni ne olabilir lütfen yardım edin sinirimden çatlamak üzereyim…

  2. hocam wag160n model linksys modem var kablosuz olarak bağlandı kurmakta zorluk cekiyorum. bazen cok güzel bağlanıyor bazende hiç bağlantı kuramıyorum sizce neden olabilir..

    1. bende ki sorun resetleme ile gitmiyor baştan kuruyorum sonra veya bi süre bekleyince oluyor bende anlamadım acaba soğutmak mı gereklii

  3. kullanıcı adı ve şifre bölümüne admin yazarak onaylıyorum ama kabul etmiyor giriş yapılmıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu