Tansiyon ve korunma önerileri

Kalbin tüm vücuda kanı dağıtmak için kullandığı güce tansiyon denir.  Kendi içinde büyük tansiyon ve küçük tansiyon olmak üzere ikiye ayrılır.

Kalbinizin sol tarafından kanı pompalamak için ayırdığı güce büyük tansiyon, kalbin kan pompalamasını bitirdikten hemen sonra ortaya çıkan basınca da küçük tansiyon denir.

Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak uğultuları, mide bulantısı, burun kanaması ve kalp çarpıntıları büyük tansiyonun belirtileridir.

Uzmanlar kilosu fazla olan kişilerde görüldüğünü belirtirler. Büyük tansiyonu olan hastaların az tuz tüketmeleri gerektiğini önerirler. Sigara, alkol, uykusuzluk ve stres büyük tansiyonu tetikleyen etmenlerden bazılarıdır.

Kesin bir tedavisi olmadığı için doktor kontrolünde diyet yapmaları ve ilaç kullanmaları gereklidir.

Diyet kan basıncını düşürdüğü için büyük tansiyonu olan hastalar kesinlikle verilen ilk tedavidir.

Kilolu insanlarda yüzde yetmiş görülen bu hastalık için aşağıda belirtilen besinleri tüketmeleri önerilir.

  1. Yeşil yapraklı sebzeler
  2. Süt
  3. Et
  4. Yumurta
  5. Zeytin
  6. Peynir
  7. Salata

Baş dönmesi, terleme, mide bulantısı, bayılma, yorgunluk ve halsizlik ise küçük tansiyonun belirtileridir.

Hormon bozukluğu olanlarda, kalp atışı zayıf olanlarda, böbrek üstü bezlerinin çalışmaması durumlarında küçük tansiyon görülür. Ayrıca aile bireylerinin birisinde varsa muhakkak genlerden gelmişte olabilir. Küçük tansiyonun aniden ayağa kalkılması sonuca da görülen bir hastalıktır.

Tedavi yöntemi ise spor yapmak ve doktor gözetimi altında ilaç kullanmaktadır. Tansiyonu düşmüş insanlara tuzlu ayran vererek ve sıcak ya da soğuk duş aldırarak tansiyon normale döner.

Büyük tansiyonun normal değerleri: 120 – 140

Küçük tansiyonun normal değerleri:  70 – 90 olmalıdır.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu