Yeni Google Yapay Zeka Geliyor – Gemini

ChatGPT hakimiyetinin sonu mu? Google’ın Gemini’si bu sonbaharda önemli yükseltmelerle piyasaya sürülecek. Google, yeni büyük dil modelleri ailesi olan Gemini ile ChatGPT’yi tahtından nasıl indirmeyi planlıyor?

Google, bu sonbaharda piyasaya sürmesi beklenen yeni nesil yapay zeka modeli Gemini ile yapay zeka alanında yeni bir çığır açmaya hazırlanıyor. Gemini, büyük dil modellerini kullanarak insan gibi metinler üreten popüler bir AI sohbet botu olan OpenAI’nin ChatGPT’sine meydan okuyabilecek. Bard her ne kadar ChatGPT’nin rakibi gibi görünse de, Google gerçek projesini açığa çıkartmadı.

Sadece metin odaklı cevaplar üretebilen ChatGPT’nin aksine, Gemini, metin ve görüntü oluşturmayı tek bir sistemde birleştirmeyi amaçlıyor.

OpenAI, geçen yıl piyasaya sürdüğü ChatGPT ile yapay zeka sohbet botlarına yeni bir boyut kazandırdı. ChatGPT, 175 milyar parametreli devasa bir dil modeli olan GPT-3’ün bir uygulaması. ChatGPT, kullanıcılarla doğal dilde sohbet edebiliyor, sorulara cevap verebiliyor, hikayeler anlatabiliyor ve hatta şakalar yapabiliyor.

İlgili içerikler

Ancak Google, OpenAI’nin rakibi olmaya hazır görünüyor. Google’ın Gemini projesi, şirketin kendi büyük dil modeli olan T5’i temel alıyor. T5, 11 milyar parametreye sahip ve metin üretmenin yanı sıra metni anlama ve çevirme gibi diğer görevleri de yapabiliyor.

Google’ın OpenAI’ye göre üç önemli avantajı var: Bunlar; veri, yetenek ve deneyim. Google, YouTube, Google Kitaplar, Google Akademik ve arama dizini gibi özel veri kaynaklarına erişebiliyor. Bu veriler, Google’ın dil modelini daha zengin ve çeşitli hale getiriyor. Google ayrıca yıllardır büyük dil modelleri üzerinde çalışan derin bir yapay zeka araştırmacısı ve mühendisi havuzuna sahip. Google’ın Gemini’si de daha hızlı, daha akıcı ve daha doğal bir sohbet deneyimi sunmak için Edge teknolojisini kullanacak.

Edge teknolojisi, verileri bulut yerine cihazlarda işlemeye olanak tanıyor. Bu sayede gecikme süresi azalıyor, gizlilik artıyor ve internet bağlantısı olmadan bile sohbet edilebiliyor. Google’ın Edge TPU adlı özel bir çip seti var ki bu da cihazlarda yapay zeka işlemlerini hızlandırıyor.

Google’ın Gemini projesinin bu sonbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu projeyle Google, yapay zeka sohbet botları alanında liderliği ele geçirmeyi ve kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İlgili içerikler

2 Yorum

  1. Basit ama çok hoş bir teknoloji. Sanırım en tecrübeli olduğumuz an Azrail’in başucumuza geldiği an. Böyle giderse kendi sonumuzu hazırlayacağız, teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu