Laptop Touchpad Neden Sol Tarafa Yakın?

Laptop üretiminin başladığı dönemlerden itibaren touchpad bölümü tam ortaya konumlanırken yakın dönemde laptop touchpad konumları sola doğru belirgin şekilde kaydırıldı.

Peki neden ortada ya da sağda değil de sola yakın konumlandırılıyor?

Sağ tarafa geniş alan bırakılması dokunmatik klavyelerin yaygınlaşması ile belirgin hale gelmiştir. Dünya genelinde Q klavye (Aslında alfabe ve dilimize uygun olan klavye F klavyedir ancak dünya ile entegrasyon amacı ile resmi kurumlar dışında pek kullanılmıyor) kullanımında kaynaklanan bir durumun sonucu olarak touchpad alanının sola yakın konumlandırılmaya başlandığı söylenebilir. Q klavye üzerindeki F ve J tuşları üzerinde belirgin şekilde birer tırnak çıkıntıları vardır ve 10 parmak yazanlar sol el işaret parmağını F tuşu, sol el işaret parmağını ise J tuşu üzerine konumlandırdıktan sonra klavyeye bakma ihtiyacı duymadan yazabilirler. Eller bu konumda iken touchpad alanının iki el arasında ve tam ortada kalması en mantıklı çözümdür. Böylece touchpad alanına bileklerle yapılacak istem dışı dokunuşların önüne geçmek mümkün olmuştur.

Klavye ve parmakların yerleşimi
Teknolojik olarak laptop touchpad alanına dokunan parmak uçlarının sensörlerle algılanıp elin diğer kısımları ile dokunuşların önüne geçilmeye çalışılsa da henüz bu konuda tam bir verim elde edilebilmiş değil.

Buradaki standart kriterlerden biri de klavye üzerindeki boşluk (space) tuşu ile touchpad alanının tam olarak birbirine göre ortalanmış konumda olmalarıdır. (Önceki nesil üretilen touchpad konumlarında farklılıklar var) Bu simetri el işaret parmaklarının konumlandırıldığı F ve J tuşları ile de aynı şekilde devam ediyor. Yani touchpad solda görünse de aslında klavye yapısına göre ortalanmış bir touchpad kullanıyoruz.

Bu durumun sol el kullananlar için soruna neden olabileceği ilk başta akla gelebilir ancak verimli klavye kullanımın bir standardı olduğu için kullanıcı ister sağ elini ister sol elini kullansın klavye kullanımı standartlarına uyduğu sürece verimli sonuçlar alabilir. Bu yüzden sol el kullananlar için de bu bir sorun değildir.

Bunun aslında net bir açıklaması olmamasına rağmen kullanıcıların hemfikir oldukları görüşler de var. Bunlardan bazıları şu şekilde:

Kullanıcıların çoğunluğu sağ elini çok daha yoğun kullanıyor ve her an klavye üzerinde bulunuyor. Bu durumda sağ elin el tabanı sürekli olarak klavye altında kalan boşluğa dokunduğu için sağa yakın bir touchpad alanına sürekli dokunma hatalarından kaynaklanacak olan sorunlar bertaraf edilmiş oluyor.

Bunun nedeninin numerik tuşlu klavyelerde kaynaklandığından söz edilse de numerik tuş takımı olmayan laptop touchpad konumları da artık sola yakın olarak yerleştiriliyor. Yani asıl neden numerik tuş takımının olması değildir.

Bir başka görüşe göre ise ısınma sorunlarını bertaraf etmek için ayrılan bölümün daha geniş olması gerektiği ve ısınma sorunlarının önüne geçmek için touchpad ekipmanlarından kaynaklanan yoğunluğun sol tarafa alındığı yönündedir.

Günümüzde üretilen laptop touchpad konumları artık ortada değil. Orta alanda konumlandırılan laptopların üretimi artık bazı ülkeler dışında sona ermiş gibi. Her ne kadar estetik ve simetri hastalığı olanlarda bu durum göze hoş görünmese de pratikte işleri kolaylaştıran bir durum.

MacBook Pro modellerinde touchpad alanının ortada konumlandırılmasından dolayı kullanıcılardan yükselen sesler gittikçe dozajını arttırmış ve bu alanın sola kaydırılması görüşü hakim olmaya başlamıştır. Yakın gelecekte MacBook Pro modellerinin de bu alanı sola doğru kaydırması olasıdır.

Bu arayışlar aslında gelecekte üretilecek laptop touchpad ve klavye bölümlerinde önemli değişimler olacağının işaretleri olarak algılanabilir.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu