Cilt Sağlığı ve Bakımı

Tırnak Mantarı Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Ayak mantarı sorunları yaşayanlar tedavi yöntemlerini araştırmaya başladıklarında sürecin uzun olduğunu ve bu süreçte yararlanılacak tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemlerini öğrenebiliyorlar.

Ancak deneme yanılma yolu ile tedavi süreç çok uzun olduğu için çoğu zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor. Örneğin internette rastladığınız doğal yöntemlerle tırnak mantarı tedavi süreci en az üç ay sürecek ki, hem zaman kaybı hem de başarısızlığa uğrama olasılığı çok yüksek olan bir durum.

Bu durumda yapılması gereken şey tıbbi yöntemlerle yani doktorunuza danışarak bir tedavi uygulamaktır. Diğer yöntemleri unutmanızı öneriyorum.

Nedir bu tırnak mantarı tedavisinde doğru bilinen yanlışlar?

1. Duşta İdrarını Yapmak

Bu, ilk akla gelendir: Duşta idrarını yapmak, ayak mantarını iyileştirir. Bunun doğru olduğunu gösterecek hiçbir kanıt kesinlikle yoktur. Bu, YANLIŞ BİR KANIDIR. Üre, idrarda ve birçok mantar önleyici ilaçta bulunur ama idrardaki konsantrasyonu çok düşüktür, bu nedenle mantar enfeksiyonunu yok etmez.

2. Sirkeyle Islatmak

Bu yanlış kanı, görünüşe göre Uzak Doğu’dan kaynaklanıyor. Bazı insanlar, ayaklarınızı sirkeyle ıslatırsanız enfeksiyonun yok edilebileceğine inanır. YANLIŞ. Sirke, aslında cildinize zarar verebilir, bazı durumlardaysa kimyasal yanıklara neden olabilir. Zaten hassas olan cildin daha da tahriş olması muhtemeldir.

3. Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu mu? Kim gerçekten cildine çamaşır suyu döker ki? Dökmüşler herhalde. Çamaşır suyunun mantarı temizlemeye yardım etmesi, çok yaygın yanlış bir kanıdır. Çamaşır suyu, insan cildi için çok serttir ve suyla karışırsa ciddi yanıklara neden olabilir. Çamaşır suyunu cildinize dökmekten sakının.

4. Ayakkabılarınıza Kabartma Tozu Koymak

Maalesef diğer bir YANLIŞ KANI. Ayakkabılardaki kabartma tozu, ayakların kurumasına yardımcı olup mantar için uygun şartları azaltır. Aynı zamanda ayak mantarından kaynaklanan pis kokuyu ortadan kaldırır. Ama mevcut enfeksiyonu iyileştiremez.

5. Çayda Islatmak

Bu, görünüşe göre, çayın ve harcanan zamanın tamamen çöpe atılmasıdır ve diğer bir YANLIŞ KANIDIR. Çay, hafif ölçüde astrenjan (kurutucu) özellikler içerir ama ayak mantarı enfeksiyonunu yok etmesi için cildi yeterince kurutacak kadar güçlü değildir.

6. Gargara

Gargara, ağızdaki bakterileri öldürebilir ama maalesef ayak mantarı enfeksiyonları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu da başka bir YANLIŞ KANIDIR.

7. Ayak mantarı, kendiliğinden geçecektir

Hayır, geçmeyecek. Tedaviye ihtiyacınız olacak ve mantarın erken safhalarında tedavi çok daha kolay.

8. Ayak mantarını kazımak iyileştirecektir

Hayır, iyileştirmeyecek. Aslında ayak mantarı varsa kaşınan ayaklarınızı kazımak, enfeksiyonu daha ötelere yayma olasılığını artırır, aynı zamanda kesikleri daha da açar ve enfeksiyon derinlere iner.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu