Hamilelik Dönemini Kolaylaştıracak Yöntemler

Hamilelik süreci anne adayları için kolay bir dönem değildir. İster ilk hamileliğiniz olsun ister ikinci ya da üçüncü, hamilelik döneminde birçok zorlukla karşılaşmak olasıdır. 

Gebelik dönemi başlangıcından itibaren hamileliğin her günü, bebek ve anne adayı için oldukça önem taşır. Bu süreç oldukça heyecan verici olsa da, bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Özellikle gebelik döneminde yaşanan sıkıntılar anne adayını zorlayabilir.

Ancak yaşanabilecek bu olumsuz durumları önceden bilmek ve bir nebze de olsa bertaraf etmek için sizlere 6 farklı başlıkta öneriler hazırladık. Gelin şimdi bu önerilere göz atalım…

1. Çekmecenizde atıştıracak bir şeyler bulundurun

Hamilelik döneminde atıştırma

Anne adayı “sabah bulantısı” terimi ile oldukça sık karşılaşacak ve bu durumu yaşayacaktır. Ancak buna sabah bulantısı denmesinin nedeni, mide bulantısının genellikle aç karnına ortaya çıkmasıdır. Bu hoş olmayan duygudan kaçınmak için, çekmecenizde kraker gibi küçük bir atıştırmalık bulundurun ve sabah yataktan kalkmadan önce ilk iş olarak ondan bir miktar atıştırın.

2. Yaratıcı olun

Hamilelikte uyku pozisyonu

İlk üç aylık döneminizde muhtemelen bir hamilelik yastığına ihtiyacınız olmayacak olsa da, karnınız büyüdükçe uyku pozisyonunuzu ayarlamanız gerekecektir. Büyüyen karnınız omurganıza ve eklemlerinize baskı uygular ve bir hamilelik yastığı karnınızın altında ve bacaklarınızın arasında destek sağlayabilir. Ancak, yalnızca birkaç ay boyunca kullanacağınız özel olarak tasarlanmış bir yastığa çok fazla para harcamak istemiyorsanız, normal bir yastık veya şişme yüzme havuzu yüzüğü gibi evinizde bulunan bazı eşyaları kullanabilirsiniz.

3. Mide ekşimesi için süt ve bal.

Ekşimeler için süt ve bal

Ağır bir yemek yedikten sonra muhtemelen göğsünüzde ağrılı bir yanma hissi olacaktır, ancak hamilelik sırasında mide ekşimesi daha sık meydana gelebilir. Vücudunuz birçok değişiklik geçirir ve hormonlardaki ve kilo alımındaki bir değişiklik mide ekşimesine neden olabilir. Bu rahatsız edici semptomları hızlı bir şekilde hafifletmek için bir yemek kaşığı balı ılık sütle karıştırın ve ağrıyı dindirmek için için.

4. Hamile sutyenleri yerine spor sutyenleri kullanın.

Hamilelikte sutyen seçimi

Hamilelik sürecinde, vücut şekliniz değiştiğinden muhtemelen eski sutyeninizi giyerken kendinizi rahat hissetmeyeceksiniz. Ancak doğumdan sonra giymeyeceğiniz pahalı hamile sutyenleri satın almak yerine, bebeğiniz olduktan sonra kullanabileceğiniz iyi bir spor sutyeni tercih edebilirsiniz. Büyüyen göğsünüz için yeterli desteği sağlayan bir sutyen seçtiğinizden emin olun ve hamileliğiniz sırasında yaşayabileceğiniz kolostrum sızıntılarını gizleyecek hafif, teri uzaklaştıran kumaşları tercih edin.

5. Bacak kramplarını hafifletmek için bir muz yiyin.

Hamilelikte muz yemek

Birçok hamile kadın, genellikle geceleri meydana gelen, ayaklarında ani, keskin bir ağrı yaşar. Vitamin eksikliğinden metabolizmanızdaki değişikliklere kadar her şey , özellikle hamileliğinizin sonlarında sık görülen bu ağrılı kramplara yol açabilir. Bu hoş olmayan histen kurtulmak için diyetinize biraz muz ekleyin. Muz, mükemmel sağlıklı bir atıştırmalık olmanın yanı sıra, kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilecek temel besinler olan potasyum, magnezyum ve kalsiyum ile doludur .

6. Su tüketiminizi takip edebileceğiniz bir su şişesi kullanın.

Hamilelikte su tüketimi

Hamilelik döneminde yeterince su tüketmeniz genel sağlığınız ve iyiliğiniz için kesinlikle çok önemlidir. Su, sindiriminize yardımcı olur ve fetüsün etrafındaki amniyotik sıvının oluşmasına yardımcı olur. Doktorlar anne adaylarına günde 8 ila 12 bardak su içmelerini tavsiye ediyorlar. Yeterince su içmezseniz, dikkatinizi çekecek ve sizi daha fazla su içmeye motive edecek hatırlatıcılar içeren bir su şişesi kullanabilir veya kendiniz yapabilirsiniz.

Kaynak:

Sağlıklı bir hamilelik dönemi dileriz.

yogurtlu_pizza

Blog sayfalarına yazı yazmayı seven, hayata birazcık tersinden bakan biridir. Özelikle hayvanlar söz konusu olduğunda hassas olmak gibi bir özelliği vardır. Lütfen yaşam hakkı olan en temel hakkı hayvanlardan esirgemeyelim...

İlgili içerikler

2 Yorum

  1. Bunlarla yetinmek olmaz ama bu yöntemler de hamileler icin gerçekten önemli. Her hamile kadın rahat hissetmek icin gün geçtikçe kendine özgü yöntemler de geliştiriyor.

  2. Bunlar güzel ipuçları gibi. Eşimde benzer sorunlardan mustarip önerileri dikkate alıp deneyeceğiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu