Guglielmo Marconi

Doğum tarihi: 25 Nisan 1874, Marescalchi Palace, Bolonya, İtalya
Ölüm tarihi ve yeri: 20 Temmuz 1937, Roma, İtalya
Eğitim: Bologna Üniversitesi

Varlıklı bir İtalyan ailesinin oğlu olan Guglielmo Marconi gençliğinde elektrikle ilgilenmeye başladı. Babasının Bologna yakınlarındaki malikanesinde kurduğu laboratuvarında deneylere başladı. Marconi küçük yaşlardan beri fiziğe merak salmıştı. İtalya’da Bologna Üniversitesi’nde okuduktan sonra öğrenimini İngiltere’de ilerletti.

Bu sırada “hertz dalgaları” yeni bulunmuştu. Marconi bu konu üzerinde çalışmaya başladı. En sonunda, bu dalgalarla uzak mesafelere haber gönderebilecek bir usul buldu. Bu keşfini geliştirmek için İtalyan hükümetinden yardım istedi. Bu yardımı alamayınca İngiltere’ye gitti. Orada çalışmalarını ilerletme imkanı buldu. Bu arada Avrupa ile Amerika arasında telsizle haberleşme imkanı sağlamak istiyordu. Beş yıl bunun üzerinde çalıştı ve sonunda başardı. 20. yüzyılın başlarına doğru telsiz telgraf artık tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştı.

Radyo çalışmaları

Gençlik yıllarında Marconi bilim ve elektrik konularına ilgi duymaya başlamıştır. Bu dönemin önemli bilimsel gelişmelerinden birisi Heinrich Hertz’e aittir. Hertz, 1888 yılında elektromanyetik radyasyonun üretilebileceğini ve takip edilebileceğini kanıtlamıştır. Bugün radyo dalgaları olarak bilinen bu radyasyona o dönemde “Hertzian Dalgaları” ya da “aetheric dalgalar” denmekteydi. 1894 yılında Hertz’in ölümünün ardından bilim adamının eski keşifleriyle ilgili makaleler yeniden yayımlanmış ve Marconi’ nin bu konuya ilgisi artmıştır. Marconi, Bologna Üniversitesi’nde fizikçi olan Augusto Righi ile radyo dalgaları üzerine çalışmak üzere izin almıştır. Marconi’ nin komşusu olan Righi, Hertz’in çalışmaları üzerine deneyler yapmış bir fizikçidir.

İlgili içerikler

1885’de 2,5 km öteye telsiz işaretleri göndermeyi başardı. 1899’da İngiltere ile Fransa arasında Manş Denizi üzerinden telsiz iletişimi kurdu.

Marconi 1901’de İngiltere’de Cornwall ile Kanada’da Newfoundland arasında Atlantik üzerinden Mors sinyalleri gönderdi. Böylece radyo dalgaları yeryüzünün yuvarlağından etkilenmediğini ortaya koyup küresel telsiz iletişimin başlangıç noktası oldu.

1909’da Nobel Fizik Ödülü’nü alan Marconi 1. Dünya Savaşı’nda İtalyan kara ve deniz kuvvetlerinde çalıştı.

1912’de bir otomobil kazasında bir gözünü kaybetti ama yine de çalışmaktan yılmadı. İtalya savaşa girdiği zaman hükümetten faal bir görev istedi. İtalyan telsiz servisinin başında göreve getirildi.

1920 ve 1930’larda radar ve mikro dalgalarla deneyler yaparak bunların da radyo dalgaları gibi çok uzaklara gidebildiğini gösterdi.

Gugliermo Marconi’nin Önemli Başarıları:

  • 1898 – Manş Denizi üzerinden ilk telsiz sinyali
  • 1901 – Atlantik Okyanusu üzerinden ilk telsiz sinyali

 

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu