Antoine Henri Becquerel

Antoine Henri Becquerel, Fransız fizikçi, radyoaktivitenin kaşiflerindendir. 1903 Nobel Fizik Ödülü sahibidir. SI ölçü sisteminde betivorlyy birimi Bekerel onun ismine ithafen verilmiştir. Babası Alexander Edmond Becquerel, Paris Doğal Tarih Müzesi’nde uygulamalı fizik profesörüydü.

Doğum tarihi: 15 Aralık 1852, Paris, Fransa
Ölüm tarihi ve yeri: 25 Ağustos 1908, Le Croisic, Fransa

Babası Alexander Edmond Becquerel, Paris Doğal Tarih Müzesi’nde uygulamalı fizik profesörüydü. Ailesinin bilim geleneğini devam ettirerek 1872 yılında École Polytechnique okuluna başladı ve 1888 yılında fizik üzerine doktorasını verdi. 1878 ile 1892 yılları arası Paris Doğal Tarih Müzesi’nde asistan, sonrasında da profesör olarak görev aldı. 1895 yılında École Polytechnique’te fizik profesörü olarak göreve başladı.

Becquerel yağmurlu havadan dolayı birkaç gün uranyum tuzlarını güneş ışığına maruz bırakamadı. Siyah kağıda sarılı film ve üstüne konmuş uranyum bileşiği birkaç gün çekmecesinde güneşin doğmasını ve 1 Mart günü, belli bir sebebi olmaksızın, çekmecedeki filmi banyo etti ve uranyum kristalinin güneş ışığına maruz kalmadığı halde filme iz bıraktığını gördü. Becquerel bunun x ışınlarına benzer görünmez bir ışın olarak tanımladı.

İlgili içerikler

Becquerel’in uranyum tuzlarından çıkan radyoaktiviteyi gözlemlediği film tabakası
Becquerel bulduğu bu sonucu 2 Mart 1896’da kısa bir makale olarak Fransa Bilim Akademisi’ne okudu. Bu olay o tarihten itibaren 1898 yılına kadar Becquerel ışınları olarak adlandırıldı. 1898’de Marie Curie adını, daha genel bir isim olan radyoaktivite ile değiştirdi.

Becquerel radyoaktiviteyi bulmasının ardından üç ayrı keşfe daha imza attı. 1899 ve 1900 yılları arası beta parçacıklarının elektrik alan ve manyetik alan içerisinde saptığını gözlemleyerek beta parçacıklarının İngiliz fizikci J. J. Thomson‘un yeni keşfettiği elektronlar ile aynı parçacık olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra yeni hazırlanmış uranyumun belli bir süre sonra kısmen yok olduğuna ve radyoaktiflik kazandığına dikkat çekti. Bu gözlem 1890 yılında Ernest Rutherford ve Frederick Soddy tarafından radyoaktif bozunma olarak adlandırılacaktı. Son olarak 1901 yılında cebinde taşıdığı radyumun vücudunda yanma yarattığını bildirerek sağlık fiziğine ve radyum kanser tedavisine katkıda bulunmuş oldu.

Aldığı ödüller

Birçok onur ödülü ve Fransa’da ve dünyadaki çeşitli akademik topluluklara olan üyeliklerine layık görüldü. 1903 yılında Pierre Curie ve Marie Curie ile birlikte radyokativitenin keşfinde oynadığı rolden dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

Son zamanlar

25 Ağustos 1908 yılında Fransa’nın Le Croisic şehrinde öldü. Ölümünün ardından onuruna, radyoaktivitenin SI ölçü sistemindeki birimine Bekerel (Becquerel veya Bq olarak da adlandırılır) ismi verildi. Ayrıca biri Ay’da diğeri Mars’ta olmak üzere iki kratere Becquerel krateri ismi verildi.

Geo-Mat

Teknik ve sayısal alanlarda ilgi duyduğu konularla ilgili içerik üretip, ürettiklerini paylaşmayı seven blog yazarı...

İlgili içerikler

2 Yorum

  1. Ekran kırılırsa ücretsiz değiştirecekmiş bu güzel ama Xiaomi tamiratı için kim bilir ne kadar beklemek gerekecek. Bu fiyatla çok zor satar

  2. Xiaomi mi note için üç aydır bekliyordum. Tahminimce 6500 TL gibi bir fiyatla çıkacağını umdum ama bu fiyat resmen uçuk. Satış rakamlarının çok düşük olacağını sanıyorum. Bir ay içinde 7 bin lirayı görür kesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu