Suha Gürsey

Suha Pamir Gürsey, Türk fizikçi ve bilim tarihçisi.

Doğum tarihi: 24 Temmuz 1924, İstanbul
Ölüm tarihi ve yeri: 17 Mart 2010, New Haven, Connecticut, ABD

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden 1945 yılında mezun olan Gürsey, daha sonra aynı bölümde genel fizik kürsüsünde doktorasını tamamladı.

Prof. Dr. Feza Gürsey ile 1952 yılında evlenen Suha Gürsey, eşiyle 1957-1961 yılları arasında Princeton ve Columbia üniversiteleri ile Brookhaven laboratuvarı’nda çalışmalar yaptı.

İlgili içerikler

1962 yılında eşiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) dönen Gürsey, burada bir dönem fizik bölümüne başkanlık yaptı ve fizik derslerinin yanı sıra bilim tarihi dersleri de verdi.

ODTÜ’de fizik ve o zaman ayrı olan teorik fizik bölümlerinin hızla gelişmesine katkıda bulunan Gürsey, aynı üniversitede profesörlük unvanı aldı. 1974 yılında ODTÜ’den ayrılan Gürsey, Yale Üniversitesi’ne gitti. Gürsey, burada özellikle genç öğrenci ve araştırıcılara destek verdi.

Gürsey, Yale Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü’nde bilim tarihi konusunda Prof. Dr. Derek Solla Price ile araştırmalar yaptı.

Prof. Dr. Suha Gürsey, yaşlılıktan kaynaklanan rahatsızlıkları nedeniyle ABD’nin Connecticut Eyaleti’ndeki New Haven şehrinde bulunan evinde 17 Mart 2010’da hayatını kaybetti.

Cenazesi Türkiye’ye getirilerek, Anadolu Hisarı Mezarlığı’nda defnedildi.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu