Excelde Matematiksel Fonksiyonlar / Toplama – Çıkarma

TOPLAMA İşlemi
Belirtilen hücrelerdeki sayıların toplamını bulur.

Kullanım şekli :
=TOPLA(hücre veya bölge adları)

Formülde hücre içindeki değerler yerine hücre içindeki değerler yerine hücre adresleri de kullanılabilir.

Uygulama:
Excelde dört işlem

İlgili içerikler

B sütunundaki sayıları toplamak için =B3+B4+…….+B12 formül yazılabileceği gibi =TOPLA(B3:B12) formülü de kullanılabilir.

Not: Formülde ” : ” yerine ” ; ” kullanılırsa sadece B3 ile B12 hücrelerindeki değerler toplanır. Aşağıdaki resimde işaretli görülen simgeyle toplama yapacağımız aralığı seçerek otomatik olarak da yapabiliriz.

ÇIKARMA İşlemi
Toplama işleminin tersine + sembolü yerine – işareti işlem operatörü olarak kullanılır.

Uygulama:
Excel işlemlerA3 hücresinin içeriğinden B3 hücresinin içeriğini çıkarıp sonucu C3 hücresinde görmek için C3 hücresinin içeriğine =A3-B3 formülü yazılır.

Not: Farklı aralıklar seçilmesi durumunda blok içinde ” : ” bloklar arasında ” ; ” kullanmak gerekmektedir. ör: =TOPLA(B2:B5;E2:K8) Seçim işleminde ise CTRL tuşu basılıyken fareyle seçim yapılabilir.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

50 Yorum

  1. acil yardıma ihtiyacımız var.15 haneli bir rakamın 6.hanesi +1 15.hanesinden -2 işlemini yapabilmemiz için uygun formül bulmamız gerekiyor bunu nasıl yapabilirizzzz..

  2. benim de yardıma ihtiyacım var özel bir şirkette stok tutuyorum eğer mümkünse sizden istediğim:Çalışma sayfamın birinde kodlu stok listem yer almakta örneğin bkm-001 rulman gibi diğer sayfamda da günlük çıkışları tuttuğum bir çizelg var ben bkm-001 kodlu malzemeyi çıkış yaptığım zaman toktan otamatik düşsün istiyorum mümkün mü acaba böyle bir şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu