Yaşam

Netflix, en iyi tarih dizileri

Netflix platformunda yayında olan tarih dizilerini IMDB puanına göre en iyilerini sizler için derledik. Eğer tarih dizilerine ilgi duyuyorsanız bu dizilerin konularına bir göz atıp, ilgi alanına girenleri izlemeye başlayabilirsiniz.

En yüksek puandan başlayarak sıralanan en iyi 10 tarih dizisi…

1- Peaky Blinders (IMDb puanı: 8.8)

Peaky Blinders

Birinci Dünya Savaşı sonrası, İngiltere umutsuzluk içindedir ve ekonomik buhranın içerisinde savaştan dönen askerler, sıradan vatandaşlar ve gangsterler bir arada hayatta kalma mücadelesi vermektedir. 1919 yılında ünlü bir çete olan Peaky Blinders etrafında şekillenen dizide çete, Cillian Murphy tarafından canlandırılan Thomas Shelby tarafından yönetilmektedir. Ancak Thomas’ın yaptığı işler, dedektif Chester Campbell’in çeteyi araştırmaya gelmesiyle tehlikeye girer.

İlgili içerikler

2- The Crown (IMDb puanı: 8.7)

The Crown

Netflix’in en dikkat çeken dizilerinden biri olan The Crown’nda, Kraliçe Elizabeth’in tahta geçişine tanık oluyoruz. Kraliçe’nin hayatını izlerken kişisel dramına, aşk hayatına, politik düşmanlarına şahit oluyor hem kendi hayatını hem de 20. yüzyılın son yarısını şekillendiren tarihsel olayları izliyoruz. İlk iki sezonda Kraliçe’nin gençlik yıllarını keşfedeceğiniz dizide 3. sezondan itibaren ise karşınıza olgun bir Kraliçe çıkacak.

3- Vikings (IMDb puanı: 8.6)

Vikings

Vikingleri anlatan dizilerden bahsedip de Vikings dizisinden bahsetmemek olmaz. Çoğu insanın severek takip ettiği bu dizide pek çok mite ve efsaneye konu olmuş Vikingleri ve onların tanrılarını izliyoruz. Vikinglerin hikayeleri uzun bir zaman boyunca ağızdan ağıza dolaşarak nesiller boyu anlatılmıştır. Dizide yer alan Ragnar Lothbrok’un ismi de bazı Norveç hikayelerinde geçmekte ve bu hikayelerde Ragnar’In zamanının en büyük kahramanlarından biri olduğu anlatılmaktadır. Dizide Ragnar’ın hikayelerine ve çiftçilikten kral olmaya giden yoldaki maceralarına tanık olacaksınız.

4- Kingdom (IMDb puanı: 8.3)

Kingdom

Hem tarihsel olayları anlatan hem de gerilim tarzında olan bir dizi ilginizi çekerse Güney Kore yapımı olan Kingdom dizisine şans verebilirsiniz. Kingdom’da hikaye, gizemli bir salgın üzerinden ilerliyor. Bir yandan da Kore’nin tarihsel ilerleyişine yer veren dizide, 16. yüzyıl sonlarında Japonların Kore’yi işgal etmeleri ele alınıyor. Kingdom’da kralın hasta olması ile gizemli salgının ortaya çıkmasını ve ölülerin ebedi uykularından kalkmasına tanık oluyoruz. Salgının yayılmasıyla birlikte kralın oğlu veliaht prens Lee Chang hem babasının sırrını öğrenmek, hem ailesini hem de insanları tehdit eden tehlikeyi engellemek için uğraşacaktır.

5- The Last Kingdom (IMDb puanı: 8.3)

The Last Kingdom

Game of Thrones dizisini severek izleydiyseniz 9. yüzyıl İngilteresinde geçen bu diziyi beğeneceksiniz. Dizi, İngiltere’nin yedi krallığa bölünmesinin hikayesini ve hepsinin savaşını anlatıyor. Bernard Cornwell’in aynı isimli romanında uyarlanan dizide, doğduğu ülke ile büyüdüğü ülke arasında seçim yapmaya zorlanan Uhtred’in hikayesini izliyoruz. Tarihsel akışı takip eden dizide Game of Thrones’da olduğu gibi ejderhalar yer almasa da diziyi izlerken dramı sonuna kadar hissedecek ve kılıç dövüşleriyle heyecanlı dakikalar yaşayacaksınız.

6- Outlander (IMDb puanı: 8.4)

Outlander

Diana Gabaldon’un en çok satan kitaplarından uyarlanan dizinin başrollerinde Sam Heughan ve Caitriona Balfe yer alıyor. İkinci Dünya savaşı sırasında hemşire olarak görev alan Claire Randall birden bire kendini 1743 yılında bulur. Claire, 1743’e gitmesiyle hayatının sürekli tehlikede olduğunu fark edecektir. İskoç savaşçı Jamie ile evlenme zorunda kalan Claire’in evliliği zaman içinde zamandan bağımsız olarak tutkulu bir aşk hikayesine dönüşür. Tarihle bilim kurgunun iç içe geçtiği bu yapımı heyecanla takip edeceksiniz.

7- Hell on Wheels (IMDb puanı: 8.3)

Hell on Wheels

Amerikan İç Savaşı’nı konu alan Hell on Wheels, savaşın ilk zamanlarında geçiyor. Dizide, iç çatışmanın yaraları henüz tazeyken dizide ilk kıtalar arası demiryolunun yapılmasının hikayesi anlatılıyor. Dizinin merkezinde ise eski konfederasyon askeri olan ve geçmişini unutamayan Bohannan yer alıyor. Bohannan, demiryolu yapımından sorumlu olmasının yanı sıra demiryolunun yapımında çalışan ekipte yaşanan çatışmalarla uğraşmaktadır.

8- Versailles (IMDb puanı: 7.9)

Versailles

16. yüzyılın ikinci yarısında geçen dizide, Kral 14. Louis’in hükümdarlığını izliyoruz. Dizinin geçtiği dönemde Fransa, iç savaşlardan sağ çıkmıştır ancak ülke hala iç savaşların etkisi ile uğraşmaktadır. Asiller ise krallığa olan kızgınlarını açıkça göstermekte ve kralın kendisini tehlikede hissetmesine neden olmaktadır. Kral, gücünü geri kazanmak için krallığı Paris’ten Versay’a taşımaya karar verir. Kralın bu hareketi sonrasında her kesimden insan gücü eline geçirmek için mücadele gösterecektir.

9- Norsemen (IMDb puanı: 7.8)

Norsemen

Vikingler, tarihte en çok ilgi çeken toplulukların başında geliyor. Vikinglerin yer aldığı diziler ve filmlerde, kimsenin onlar gibi düşman istemeyeceğinden emin oluyoruz. Ancak diğer yapımların aksine Norsemen dizisinde, Vikinglerin korkutucu yönüne odaklanmaktansa dizinin onları her yönüyle ele almayı seçtiğini görüyoruz. Komedi-dram türünde olan dizide Norheim’de yaşayan bir grup Viking’in hayatlarını ve diğer topluluklarla olan mücadelelerini izliyoruz.

10- Cable Girls (IMDb puanı: 7.7)

Cable Girls

Tarih ve feminizmin bir arada anlatıldığı İspanyolca olan dizi, 1929 ekonomik buhranının hemen öncesinde geçiyor. Dizi, dört kadınla beraber hızlıca değişen bir dünyayı ele alıyor. Bu dört kadın, farklı geçmişlere sahip olmakla birlikte telefon operatörü olarak işe alınmışlardır ancak kendilerini hızlı bir şekilde gelişen bir sektörün içinde bulmuşlardır. Kadınlar arasındaki kardeşlik duygusunun önemli bir yer tuttuğu dizide o günlere özlem duymaktan kendinizi alamayacaksınız.

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu