Koşullu Biçimlendirme ile tekrar edenleri bulma

Excel çalışma sayfasında sütunlarda tekrar eden / yinelenen verileri bulmak için excelin koşullu biçimlendirme fonksiyonundan faydalanabilirsiniz. Böylece sütunda yinelenen veriler belirlediğiniz şekilde görünecektir.

Bunun için;

* Sütunda yinelenen verilerin renklendirileceği hücreleri seçili hale getirin. (Örneğin A1-A10 arasındaki hücreler)
* Biçim menüsünde Koşullu Biçimlendirme‘yi tıklatın. Koşullu Biçimlendirme iletişim kutusu açılır.
* İlk kutu olan Hücre Değeri metni içerir. Bu kutunun yanındaki oku tıklayıp Formül‘ü seçin.
Bu örnekte, EĞERSAY formülünü kullanmamız gerekiyor. (örneğin; A1-A10 hücresi seçi halde) Kutuya yazılacak formül şöyledir:

=EĞERSAY(A:A;A1)>1

Bu formül şunu söyler: A sütunu aralığının tamamına bak. Bu aralıkta, A1 hücresiyle aynı değere sahip hücreleri say. Sonra, bu sayının 1’den büyük olup olmadığını görmek için karşılaştırma yap.

Formülü seçtiğiniz sütuna göre düzenleyebilirsiniz.

Excel tekrar edenleri bulma

Şimdi yinelenen verilerin rahatça görünmesi için hücreleri renklendirelim…

* Koşullu Biçimlendirme iletişim kutusunda Biçim düğmesini tıklatın.

* Desenler sekmesini tıklatın, sonra da kırmızı veya sarı gibi parlak bir renk örneğini tıklatın. Ardından, Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunu kapatmak için Tamam‘ı tıklatın.

Artık sütunda yinelenen veriler renklendirilmiş olarak görünecek…

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

3 Yorum

  1. bir sorum var inşallah yardımcı olursunuz a sütununda 50,30,25,40,50,20 gibi veri olsun b sütuna veya başka sayfaya 50,30,25,40,20 yazsın yani aynı olan değerleri birkez yazsın ama veriler çok 38000 örneğin 2 sayısı 100 tane var ben 1 tane istiyorum…..

  2. bir sorum var inşallah yardımcı olursunuz a sütununda 50,30,25,40,50,20 gibi veri olsun b sütuna veya başka sayfaya 50,30,25,40,20 yazsın yani aynı olan değerleri birkez yazsın ama veriler çok

  3. merhaba;
    bilgi paylasiminiz icin tesekkurler. bir konuda yardiminizi rica ediyorum. formulize edilmis bir tablom var. tabloda musteriye yapilan is turu, adedi, yapilan islem, birim fiyati, yapilan odeme ve kalan tutar seklinde bir listem var.her satirin sonunda kalan miktar hucresi var. kalan tutar formulum kisaca soyle;
    ust satirdaki kalan tutar hucresi+ yeni satirdaki birim fiyati hucresi x yapilan is miktari hucresi-yapilan odeme hucresi seklinde. yalniz devam eden satirlarda yapilan is miktari ve birim fiyati gibi herhangi bir girdi olmayinca her satirin toplam tutar kismi en son dolu olan hucredeki ile ayni oluyor dogal olarak. ben bu hucrenin herhangi bir deger girilmedikce boskalmasini istiyorum ya da kosullu bicimlendirme ile renginin beyaz olmasi da saglanabilir ama bunu nasil becerecegim anlayamadim. yani benim istedigim formul kisaca soyle olabilir; varolan hucre degeri ustteki hucre degeri ile ayni olursa yazi rengi beyaz olsun gibi. konu hakkinda bilgisi olan arkadaslar cevaplarsa sevinirim.
    tesekkurler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu