Eski Aşkı Unutmak İçin Yapabilecekleriniz

Aşık olmak dünyadaki en güzel deneyimlerden biri olsa da sevdiğiniz insanı unutmak da bir o kadar yorucudur…

Konu romantik ilişkiler olduğunda birçoğumuzun aklına ayrılık gelmez. Halbuki değer verdiğiniz birinden vazgeçmek, yaşanabilecek en zorlu deneyimlerden biridir. Bir ayrılığın ardından iyileşmeye çalışmak, vücudunuz ve beyniniz için büyük bir şok etkisi yaratabilir. Böylesine zorlu bir süreçten geçerken duygularınızı reddetmemek sandığınızdan çok daha önemlidir. Sevdiğiniz birini unutabilmek için bilmeniz gerekenleri araştırdık ve yazdık. Bu bilgilerden sonra aşk acınız bir nebze de olsa hafifleyecek!

İşte ayrılığın üstesinden gelebilmek için yapmanız gerekenler…

Sevdiğiniz birini unutabilmek için neler yapmalısınız?

Ciddi bir ilişkinin ardından iyileşmeye çalışmak tahmin ettiğinizden daha zor olabilir. Ancak her şeyden önce sevdiğiniz birini “unutmak” derken tam olarak neyi kast ettiğimizi anlamak önemlidir. Pek çok insan için “unutmak”, birçok anı ve deneyimi işlemek anlamına gelir.

İlgili içerikler

Bunu yapmak için deneyimlediğiniz duygu ve düşünceleri bir günlüğe yazmayı deneyebilirsiniz. Benzer bir şekilde yakın arkadaşlarınızla, ailenizle ve sevdiklerinizle konuşmak da size iyi gelecektir. Bu şekilde duygularınızı yönlendirmeyi başarabilirsiniz.

Yeni ve yorucu duyguların akışı, tahmin ettiğinizden çok daha bunaltıcı bir deneyim olabilir. Öncelikle bu durumun son derece normal olduğunu unutmamalısınız. Yeni bir ilişkiye başlamak cazip bir fikir gibi görünse de uzun vadede duygularınızı bastırmanıza neden olabilir. Duygularınızı bastırmak yerine kabullenmek, iyileşme sürecinizi de hızlandıracaktır.

Birkaç defa görüştüğünüz birini unutabilmek için neler yapmalısınız?

Biriyle yalnızca birkaç randevuya çıkmış olmak, yollarınızı ayırmak istediğinizde canınızın daha az yanacağı anlamına gelmiyor. Karşınızdaki kişiyi sevgiliniz olarak adlandırmasanız bile bu ayrılığın ardından incinmeniz oldukça doğal. Kendinize nazik davranmaya özen göstermelisiniz. Kimi zaman kendinizle ilgili ve destekleyici bir şekilde konuşmanız gerekebilir. Sevdiğiniz bir diziyi ya da filmi izlemek de size iyi hissettirebilir. Rahatlamak ve dinlenmek önceliğiniz olmalı.

Birkaç defa görüştüğünüz birini unutmanın en etkili yollarından biri de flörtün nasıl bir şey olduğunu hatırlamaktır. Flört ederken kendimizi savunmasız bir yerde konumlandırırız. Dolayısıyla yaşanan olumsuz gelişmeler bize kötü hissettirebilir, incinmemize neden olabilir. Yani tıpkı mutluluk gibi incinmek de flört deneyimlerinin bir parçasıdır. Romantik ilişkilerinize bu pencereden baktığınızda hayatınıza giren insanları atlatmanız da kolaylaşır.

Aşkınıza karşılık vermeyen birini unutabilmek için neler yapmalısınız?

Duygularınızı yargılamak yerine kendinizi ortaya koyduğunuz ve şansınızı denediğiniz için gururlanmalısınız. Reddedilmek elbette kolay bir deneyim değil. Ancak doğurduğu sonuçlar her zaman olumsuz olacak diye bir şey yok! Birlikte olmak istediğiniz kişinin özelliklerini düşünün. İlginizi çeken şeyler neler, ne tür bir bağ arıyorsunuz ya da hangi değerlere önem veriyorsunuz? Bu gibi sorulara cevap vermek, sandığınızdan çok daha önemlidir. Zira sizi sıradaki ilişkinize hazırlar.

Her gün gördüğünüz birini aşmak mümkün mü?

Her gün gördüğünüz bir kişiyi unutmaya çalışmak, beklediğinizden daha zor bir deneyim olabilir. Bu kişi, iş arkadaşınız ya da arkadaş grubunuzdan biri olabilir. Bu noktada atılması gereken ilk adım bazı sınırlar çizmektir. Örneğin arkadaşlarınızdan eski sevgilinizle ilgili gelişmeleri size söylememelerini rica edebilirsiniz. İş yeri gibi uzaklaşma imkanınızın bulunmadığı yerlerde ise sakinleşmek ve zihninizi toparlamak için nefes egzersizlerine yönelebilirsiniz.

Bu kişiyle her karşılaştığınızda duygu ve düşüncelerinizle baş etmek güçleşebilir. Yavaşlamanın iyi bir şey olduğunu kendinize hatırlatmaya çalışın. Bir şeylerin üstesinden çok hızlı gelmeye çalıştığımızda yaşamamız gereken duygu ve deneyimleri reddetmiş oluruz. Halbuki iyileşmek için kendimize zaman tanımak, hatalarımızdan ders almamıza ve kendimizi tanımamıza yardımcı olur. Kısacası bir ayrılığın acısını hissetmek, iyileşme yolunda atılan ilk adımlardan biridir.

yogurtlu_pizza

Blog sayfalarına yazı yazmayı seven, hayata birazcık tersinden bakan biridir. Özelikle hayvanlar söz konusu olduğunda hassas olmak gibi bir özelliği vardır. Lütfen yaşam hakkı olan en temel hakkı hayvanlardan esirgemeyelim...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu