Cildi Ferahlatan Doğal Reçeteler

Sıcak ve güneşli havalar cildi yorar ve zarar verir. Birkaç basit malzeme ile cildi ferahlatmak, canlandırmak, temizlemek, ter ve yağdan arındırmak mümkün.

Cilt tipinizin hayat boyu aynı kalmadığını ve dönem dönem değişebildiğini biliyor muydunuz? Güzelliğin yolu doğadan geçiyor. Meyve, sebze ve şifalı otları hem yiyerek hem de dıştan cildinize uygulayarak güzelleşin.

Musluk suyu sertse kurutur

Musluk suyu tabii ki en yaygın kullanılan ve kolay bulunabilen malzeme. Ancak musluk suyu bazen sert oluyor. Yüksek miktarda kalsiyum tuzları içeriyor. Bunlar ise suda çözünemediği için deri üzerinde birikerek, kurutuyor. Üzerinde bir şey var hissi yaratıyor.

Doğal, mineralli solüsyonlar iyi gelir

Tonikler ve termal kaynaklardan elde edilen doğal, mineral destekli sular daha çok tercih edilmesi gereken solüsyonlar. Bu ürünler bağışıklık sistemimizin anahtar hücrelerine etki ediyor. İçeriklerinde bulunan antioksidan özellikteki maddelerle cildin savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Toksinlerden arındırıyor. Enerji kazandırıyor. Sıcak havalarda buharlaşma ve terleme sonucu ciltten kaybedilen suyu tekrar cilde kazandırabiliyor.

Kendiniz yapabilirsiniz

Bu tip solüsyonlar hazır ve kullanıma uygun olarak eczanelerde bulunabilir. Evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Gülsuyu, maden suyu/termal su (marketlerde satılan maden suları) ya da bitkisel içeriklerden (papatya çayı, yeşil çay, ıhlamur, nane, maydanoz suyu gibi) elde edilen karışımları tonik olarak kullanabilirsiniz. Hazır olarak temin ettiğiniz ya da evde hazırladığımız solüsyonları buz dolabında saklayabilir, sprey şişelerine koyabilirsiniz.

Dondurun ve masaj yapın

Cildinizi ferahlatmak, tazelik kazandırmak ve arındırmak amacıyla, ince bir buğu oluşturacak şekilde püskürtün. Birkaç dakika bekledikten sonra peçeteyle kurulayın. Ayrıca, küçük kompresleri bu solüsyonlarla ıslatarak, cildinize uygulayabilirsiniz. Buz kalıplarında dondurup, cildinize dairesel hareketlerle, hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Tüm cilt tipleri için ferahlatıcı tonik reçetesi

Malzeme: Büyük bir demet taze, parlak ve koyu renkli maydanoz demeti.

Yapılışı: Bunları saplarıyla birlikte büyük parçalar şeklinde doğrayın. Cam bir kaba koyun. Üzerine 1 litre kaynar su ekleyin. Cam kabınızın ağzını porselen bir tabakla kapatın. Su soğuyana kadar bekleyin. Oluşan karışımı süzün. Buzdolabında saklayın.

Kuru ciltler için nemlendirici tonik reçetesi

Malzeme: 200 ml gülsuyu, 1 yemek kaşığı süzme bal.

Yapışılı: Bunları iyice karıştırın. Buzdolabında saklayın.

Yorgun ciltler için detoks etkili tonik

Malzeme: 1 avuç mayıs papatyası, 1 avuç gül yaprağı, 2-3 yaprak nane, maydanoz, melisa, rezene, kekik (hepsi ya da birkaçı), 2 poşet yeşil çay veya adaçayı.

Yapılışı: Bitkisel içerikleri cam bir kaba koyun. Üzerine 2 su bardağı kaynatılmış su ilave edin. Tahta kaşıkla karıştırın. Cam kabınızın ağzını porselen bir tabakla kapatın. Su soğuyana kadar bekleyin. Oluşan karışımı süzün. Buzdolabında saklayın.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu