Evde süzme yoğurt yapılışı

Bel ve karın çevrenizdeki yağların erimesine yardımcı olan yoğurdu, kendi evinizde yapabilirsiniz. Süzme yoğurt tarifi…

Süzme Yoğurt Yapımı

Bir kere denerseniz bir daha vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Lezzetli ve yoğun kıvamlı süzme yoğurdunuzu kahvaltıda ekmeğinizin üstünde, çorbalarda, salatalarda kullanabilirsiniz. Hazır yoğurt kullanmayın süzme yoğurt yaparken yoğurdunuzu da mutlaka kendiniz mayalayın.

Süzdüğünüz suyu da sakın dökmeyin. Yoğurt suyu Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biri olan Riboflamin (B2) vitamini içeriyor. B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırıyor. Eksikliğinde göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralar görülüyor. Yoğurt suyunu içebilir çorba yada yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Ev yoğurdu
  • Gözenekli bir kumaştan yapılmış kese

Tarif:

Buzdolabında 1 gece beklettiğiniz ev yoğurdunu keseye dökün. İçine çok az su ilave edin ekşi suyu çıksın.
Keseyi bağlayıp yüksek bir yere asın. Suyu iyice süzüldükten sonra keseyi delikli bir kaba koyun üstüne ağırlık koyup birkaç saat de bu şekilde beklettikten sonra yoğurdu saklama kabına alın.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu