Sağlıklı Cilt İçin 5 İyi Alışkanlık

Sağlıklı cilt için cildin korunmasından uygun tıraş tekniğine, proaktif cilt bakımı, cildinizi genç ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak.

Yoğun yaşam tarzınız, cilt bakımı ile kendinizi şımartacağınız çok küçük bir zaman dilimi bırakıyor. Sonuç: Cildiniz, dünyaya geldiğiniz gibi yumuşak bebek vücudunuzu kaplayan o bebek cildiniz değil. Yaşlandıkça teniniz gittikçe daha ince ve iyice buruştu. Yağ (sebase) üreten bezelerin daha yavaş büyümesiyle cildiniz daha da kuru hale geliyor. Cildinizdeki kan damarları azalıyor, cildiniz daha nazik hale geliyor ve gençlik renginizi ve ışıltınızı kaybediyorsunuz.

İyi cilt bakımı – sağlıklı cilt, güneşten kaçınmak, cildinizi yumuşak biçimde yıkamak ve düzenli olarak nemlendirici kullanmak gibi – doğal yaşlanma sürecini geciktirmek ve birçok cilt sorununu önlemek konusunda yardımcı olabilir. Bu basit ve kolay cilt bakım alışkanlıkları cildinizin yıllarca sağlıklı kalması ve ışıldaması için onu korumanıza yardımcı olacak.

Sağlıklı Cilt İçin Süper Öneriler

1. Kendinizi güneşten koruyun

Sağlıklı cilt için, cildi güneşten korumaktır. Ultraviyole ışığı – güneşten gelen görünmez ama yoğun ışıklar – cildinize zarar verir, derin kırışıklıklara, kuru, pürüzlü cilde, ciltte kahverengi noktalara ve iyi huylu kötü huylu cilt tümörü gibi daha ciddi hastalıklara neden olur. Aslında yaşlanan ciltte görülen değişikliklerin çoğu, yaşamboyu süren güneşe maruz kalma durumu sonucunda oluşur.

İlgili içerikler

Güneşten tam olarak korunabilmek için aşağıdaki üç yöntemi de kullanın:

 • Yüksek yoğunluklu zamanlarda güneşten sakının. Güneşin ışıkları en çok sabah 10.00′dan 16.00′a kadar zararlıdır. Bu saatler boyunca dışarıda harcadığınız zamanı azaltın.
 • Koruyucu giysiler giyinin. Sağlıklı cilt için, uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş siperlikli şapkalar gibi giysilerle örtün. Ayrıca, bazı giyim tarzlarının ve kumaşların, diğerlerinden daha iyi koruma sağladığını aklınızda bulundurun. Örneğin, uzun kollu gömlekler kısa kollu gömleklerden daha iyi koruma sağlar. Ve kotlar gibi sıkı dokunmuş kumaşlar, örgüler gibi gevşek dokunmuş kumaşlardan daha iyidir. Şimdi birkaç şirket, sizi soğuk ve rahat tutarken ultraviole ışınlarına maruz kalmanızı önlemek amacıyla özel olarak tasarlanmış güneşten koruyan giysiler (SPF giyim) üretiyor.
 • Güneş kremi kullanın. Güneş koruma faktörü (SPF) 15′ten büyük olan, geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Dışarı çıkmadan 20 dakika önce uygulayın ve yoğun terlemeden sonra ya da suda kaldıktan sonra her iki saatte bir yeniden uygulayın.

2. Sigara içmeyin

Sigara içmek cildinizin yaşlanmasını hızlandırır ve kırışmaları artırır. Sigara tüketiminden doğan deri değişimleri genç yetişkinlerde 10 yıl sigara içildikten sonra görülebilir.

Sigara içmek, cildin dış katmanlarındaki kılcal damarların daralmasına neden olur. Bu, kan akışını azaltır, cildi oksijen ve A vitamini gibi cilt sağlığı için önemli gıdalardan yoksun hale getirir. Tüm bu etkenler, cildinize güç ve esneklik veren esnek liflere ve kolajenlerin gördüğü zararı artırıyor.

Ayrıca, sigara içerken sürekli olarak yaptığınız mimikler – teneffüs ederken dudaklarınızı büzmek ve gözleriniz dumanı uzak tutmaya çalışırken şaşı bakmak gibi- kırışıklıkları artırabilir. Sigara yakmaktan ötürü ortaya çıkan sıcaklığa sürekli maruz kalma durumunun, bir süre sonra, yüzünüzün derisine zarar vermesi de mümkündür.

3. Cildinizi nazikçe yıkayın

Temizlik, cildinizi korumanın esas kısımlarından biridir. Kilit nokta, cildinize nazik davranmanızdır.

 • Ilık su kullanın ve banyo süresini sınırlandırın. Sıcak su ve uzun banyo ya da duşlar cildinizin yağını çıkarır. Banyo ya da duş sürenizi 15 dakika ya da daha kısa bir süreyle sınırlandırın ve sıcak sudan ziyade ılık su kullanın.
 • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar – bu sabunların çoğu cildinizin yağını çıkartır – cildinizi kurutabilir. Bunun yerine hafif sabunları ya da yağ eklenmiş sabunları seçin. Dove, Vanicream, Cetaphil ve Purpose iyi seçimler olabilir.
 • Kaşındırıcı katkılardan kaçının. Hassas bir cilde sahipseniz, kokular (parfümler) ya da boyalar içeren ürünler kullanmaktan kaçının. Bu cildinizi kaşındırabilir ve alerjiye neden olabilir.
 • Göz makyajını dikkatli temizleyin. Göz makyajınızı temizlerken, göz çevrenizdeki hassas dokuya zarar vermemek için yumuşak bir sünger, pamuk bez ya da pamuk topları kullanın. Ağır, su geçirmez makyaj yaparsanız, makyajınızı temizlemek için Eucerin, Aquaphor ya da vazelin gibi yağlı ürünler kullanmanız gerekebilir.
 • Kuru biçimde sıvazlayın. Sağlıklı cilt için yıkandıktan ya da duş aldıktan sonra, cildinizi bir havluyla yumuşak bir biçimde sıvazlayın ya da kurulayın, böylece nem cildinizde kalsın. Cildinizi yağ ya da kremle hemen nemlendirin.

4. Düzenli olarak nemlendirin

Nemlendiriciler, cildinizin doğal nem seviyesini korumanıza yardımcı olur. Cildiniz üzerinde bir katman oluşmasını –suyun yok olmasını önleyerek – ya da suyun yavaşça derinize girmesini sağlar.

Sizin için en iyi olan nemlendirici ve ihtiyacınız olan nemlendirme sıklığı, cilt tipiniz, yaşınız ve belki akne gibi özel durumlarınız gibi birçok etkene bağlıdır. Bir nemlendiriciye ihtiyaç duyup duymadığınızı sınamanın iyi bir yolu banyodan sonra 20 dakika beklemektir. Eğer cildinizi gergin hissediyorsanız, bir nemlendirici uygulamalısınız.
Cildinizi ultraviole ışınlarının zararlarından korumak için en az 15 güneş koruma faktörlü (SPF) bir nemlendirici seçin. Hassas bir cilde sahipseniz, ağır boya, koku ya da diğer katkılar içermeyen ürünler arayın. Cildiniz çok kuruysa, bebek yağı gibi bir yağı, cildiniz nemliyken bile uygulamak isteyebilirsiniz. Yağ, nemlendiricilerden daha kalıcıdır ve suyun cildinizin yüzeyinden buharlaşmasını önler. Cildiniz yağlıysa, cildinizi nemlendirme aşamasını atlayabilirsiniz.

5. Tıraşınızı dikkatli olun

Tıraş istenmeyen tüylerin alınmasının geleneksel ve pahalı olmayan yoludur. Ama, özellikle de deriniz ince, kuru ya da çok hassas ise cilt tahrişlerine neden olur. Mükemmel bir tıraş için:

 • Tüyleri yumuşatmak için cildinize ılık bir el bezi bastırın. Ya da ılık bir banyo ya da duş sonrasında tıraş olun.
 • Sağlıklı cilt için tıraş bıçağının cildinizi tahriş etmesine neden olacak şekilde kuru tıraş olmayın. Tıraştan önce, cildinizi korumak ve kayganlaştırmak için tıraş kremi, tıraş losyonu ya da tıraş jeli kullanın.
 • Temiz, keskin bir tıraş bıçağı kullanın. Tıraş makinesi kullanıyorsanız, en yakın ayarı kullanmayın, cildinizi tahriş edebilir.
 • Tüyün çıktığı yönde tıraş olun, ona karşı yönde değil.
 • Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın.

Tahriş görülürse etil ya da izopropil alkol içermeyen bir losyon uygulayın. Alkol ya da alkol temelli ürünler serinletici gibi hissettirse de aslında tahriş olmuş cildi gerçekte yatıştırmaz, çünkü alkol hızla ciltten buharlaşır.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu