Botoks Nedir, Ne Değildir?

Botoks, amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı artan, en kolay kırışık yok etme yöntemi olarak biliniyor. Ancak ismi her zaman gündemde olsa da botoks hakkında bilinmeyen çok şey var.

Botoks Nedir? Hakkında Bilinmeyenler

Birçok kişinin kırışıklık tedavisinde en çok tercih ettiği yöntem olan botoks, estetik amacıyla da son yıllarda yaygın olmasına karşın, onunla ilgili yanlış bilinen birçok nokta var. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu, botoks hakkında bilinmeyenleri, merak edilenleri ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

Botoks, zamanla yüzde oluşan derin ve yeni başlamış mimik kırışıklıklarında, çizgilerde uygulanan cerrahi olmayan bir uygulamadır. Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış bir proteinin kırışıklığa yol açan kaslara çok ince uçlu bir enjektör iğnesi ile düşük dozlarda verilmesiyle uygulanır.

Botoks sadece kozmetik amaçlı bir ilaç mıdır?

İlacın ilk kullanım alanı estetik değildir. Pek çok nörolojik hastalık, serebral palsi, göz tikleri ve şaşılıkta kullanılmıştır, kullanılmaya devam edilmektedir. Bu uygulamalar esnasında fark edilmiştir ki; kaş arasında ve göz çevresindeki
kırışıklıklar yok olmuştur. Bunun üzerine araştırmalar yapılarak estetik ve kozmetik alanlarda kullanımı başlamış ve alınan sonuçların son derece iyi olmasından dolayı yaygınlaşmıştır.

Botoks felç eder mi?

BotoksEnjekte edilen kasta sinir hücreleri aracılığıyla kasılma emri veren iletiyi geçici süre durdurmaktır. Yani felç eder bilgisi yanlıştır. Uygulanması son derece basittir. Beş dakika içerisinde yapılır. Etkisi ise bir haftada tam olarak görülür. İlk uygulamada süresi dört ay iken daha sonraki uygulamalarda süre altı ay olur. Kırışıklığa yol açan kaslara serum fizyolojik ile seyreltilerek enjekte edilmektedir, enjeksiyondan sonra kas içinde yayılarak dağılır. Uygulama alanları alın, kaş arası, göz çevresindeki kaz ayağı dediğimiz çizgiler, üst dudak ve boyundaki çizgilerdir. Aynı zamanda koltuk altı, el ve ayak terleme probleminde de tedavi maksatlı uygulamalar yapılabilir.

Donuk ve ifadesiz bir görüntüye neden olur mu?

Donuk surat ifadesi yanlış bilinen bir duyumdur. Bu hastanın isteği ve hekimin arasındaki diyoloğa bağlıdır. Her insanın beklentisi ve doktorun kabiliyeti farklıdır. Önemli olan hastanın isteği ve doktorun bunun bilincinde olarak uygulamayı ve dozu doğal görünümü bozmadan ayarlamasıdır.

Botoks yapıldığı belli olur mu?

Botoks uygulamasını yaptıranlar genellikle anlaşılmasını istemezler. Bu yüzden doğal teknikler gelişmiştir. Dozları düşük tutup bir yere enjekte etmektense birkaç kasa azar azar enjekte ederek hem doğal görüntüyü koruyup hem de kırışıklıkların yok olmasını sağlayabiliyoruz.

Yan etkileri var mı?

Botoksun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır, 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve en önemlisi maksimum etkisi yani kaslardaki gevşeklik 6 aydır.

Dudak ve yüz dolgunlaştırmada kullanılır mı?

Botoksun işlevi kas hareketlerini zayıflatmak olduğundan dolgu maddeleriyle kıyaslamak yanlış olacaktır. Dudak üzerindeki ince çizgilerde kullanılmakta ancak dolgu maddesi gibi dudak ya da yüz dolgunlaştırmakta kullanılmamaktadır.

Sahte botoks var mı?

Botoksla ilgili en önemli konulardan biri de belli bir kalitesi ve dozunun olmasıdır. Piyasada bazı Uzakdoğu ürünü kopya ilaçlar olduğunu ve bunların çok ucuza yapıldığını duymakla beraber bu ürünleri doktorların kullandığını düşünmüyorum. Botoks sadece ve sadece bu işin uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Kremlerin botoks etkisi doğru mu?

Son dönemde botoks etkisine sahip olduğu söylenen pek çok ürün görmekteyiz. Botoks kaslara enjekte edilmelidir, oysa kremler sadece yüzeysel ince cilt kırışıklıklarında etkili olabilirler. Botoks ise dinamik kaslara bağlı derin kırışıklarda etkilidir. Kısaca hiçbir krem botoksun etkisini sağlayamaz.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu