Tırnaklarımız Neden Çok Çabuk Kırılır?

İlk önce sağlıklı tırnak pembe renkli, saydam ve bombelidir.Haftada 0 ile 0,5 mm uzamalıdır. Eğer tırnaklarımızda geç uzama, yeşilimsi renkler, enine ve boyuna çizgiler varsa yumuşamış tırnaklara sahip isek sağlıklı tırnaklarımız yok demektir.

Özellikle biz bayanlar temizlik yaparken deterjan kullanırken elimizle temas etmemesine çok dikkat etmeliyiz. Eldiven giymediğimiz zaman hem tırnaklarımızın çabuk kırılmasına  hem de cildimizi tahriş olmasına neden oluruz.

Tırnaklarımız cisimleri daha iyi kavramakla görevlidirler. Hem estetik hem de bu görevleri nedeniyle onlara çok iyi bakmalıyız. Tırnaklarımızın kırılması hem bir hastalıktır hem de bazı hastalıkların olduğunu haber eder. Bunların başında mineral ve demir eksikliği gelir.

Tırnak mantarları, metabolizma hastalıkları, solunum hastalıkları ve hormon dengesizlikleri gelir. Kronik kalp rahatsızlıkları, trioid, solunum hastalıkları olabilir.

Çok çabuk kırılan ve sürekli kırılan tırnaklarımız varsa ilk önce beslenmemize dikkat etmeliyiz. Eğer rahatsızlığımız devam ederse bir hekime başvurmalıyız.

Hepinize sağlıklı yaşam diliyorum.

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu