Araç Klimasını Kullanırken Benzin Tasarrufu Yapmak

Benzin fiyatlarının uçuşa geçtiği ve sıcakların da en üst seviyelere ulaştığı bugünlerde benzin tasarrufu son derece önemli. Unutmayın ki araç klimasının bilinçsiz kullanımı hem benzin sarfiyatını arttıracak hem de sağlıklı bir soğutma sağlamayacaktır… Araç klimalarının verimli kullanımı ile ilgili bu ipuçları, aracınızın klimasını verimli kullanmanıza ve yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Araç Klimasını Verimli Kullanma İpuçları

Düzenli kullanım

Klimanın düzenli kullanımı, hava kanallarının, fanların ve klimanın kompresörünün iyi çalışmasını sağlar. Araba klima sisteminizi haftada en az bir kez mutlaka çalıştırın.
Arabayı gölgeye park edin: Bir araba sıcak güneşin altına park edildiğinde klimanın içerideki sıcaklığı soğutması çok daha uzun sürer. Bu nedenle arabayı bir ağaç gölgesine veya kapalı bir otoparka park etmenizi tavsiye ediyoruz.

Devirdaim modunun kullanımı

Klima, dışarıdan hava emen ve evaporatöre ulaşan bir elektrikli fana sahiptir. Buharlaştırıcıya yüksek basınçlı bir sıvı soğutucu itilir ve bu sıvı gaza dönüşür ve ısıyı emer. Elektrikli fan daha sonra havayı klima havalandırma deliğinden arabanın içine doğru üfler. Yeterli hava emildiğinde klimayı devirdaim moduna çevirmek daha iyidir. Bu, dışarıdan hava girişini kapatacaktır. Devirdaim havası zaten soğuktur ve bu kompresöre daha az yük bindirir ve performansını artırır.

Klimayı düzgün kapatın

Klimanın uygun şekilde kapatılması, soğutma sisteminin verimli şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Kontak kapatılmadan önce daima klimayı kapatın. Fanı bir süre çalıştırırsanız evaporatörü kurutur. Ayrıca kabinde bakteri ve kötü koku oluşumunu da engeller.

İlgili içerikler

Arka koltukta yolcularınız varsa iç hava sirkülasyonunda kullanmayın

Devirdaim modu, havayı aracın önünden çeker ve yeniden soğutur. Aracınızın ön tarafındaki yolcular için iyi çalışır, ancak arka kısımda havanın bayat ve sıcak olmasına neden olabilir.

Camları bir süre açık tutun

Sıcak koşullarda bir yolculuğa başlamadan önce, sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlamak için camları açın. Klimayı sıcak hava dışarı itildikten sonra çalıştırın.

Klimanızı haftada bir buğu çözme modunda çalıştırın

Klimanızı haftada bir 10 dakika buğu çözme modunda en soğuk ayarda ve maksimum fan hızında çalıştırmalısınız. Bu klimanın gaz basıncının korur, kompresörünüzün iyi çalışmasını sağlar, nemi temizler ve küflenmeyi önler.

Arabanızı önceden soğutmayın

Aracınızın kliması rölantide değil, en iyi sürüş sırasında çalışır. Arabanızı önceden soğutmayın, klimayı sürüşe başladığınızda açmalısınız.

Arabanızı temiz tutun

Kir ve bakteriler aracınızın klima sistemini olumsuz etkiler. Düzenli olarak temizleyerek tozunu elektrik süpürgesi ile alarak kir ve tozu uzak tutmalısınız.

Araba klima bakımı

Soğutma sürekli olarak düşükse bir servise bakım yaptırın. Performans sağlamanın bir başka yolu da klimanın periyodik olarak ve özellikle en çok ihtiyaç duyulan yaz başlangıcından önce bakımını yaptırmaktır. Klima filtresi, yolcuların araç içinde temiz hava alması için içeri çekilen havadaki kiri temizler. İçerideki hava ağırsa hava filtresini değiştirme zamanı gelmiştir. Kompresörde bir sorun var anlamına gelebileceğinden, klima çalışırken olağandışı sesler olup olmadığını da kontrol edin.

rerkan

Kendi işinde kendi gücünde kendi keyfinde biri.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu