İlişkinizin Sizi Depresyona Sürüklediğini Gösteren 9 İşaret

Depresyon, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir akıl sağlığı sorunu ve bir tür duygu-durum bozukluğudur. Bazı insanlar üzüntüyü ifade etmek için gayri resmi olarak “depresyon” kelimesini kullansalar da, depresyon tıbbi bir durum olarak farklıdır.

İlişkiler bir memnuniyet kaynağı olabilse de, aynı zamanda bir memnuniyetsizlik veya çatışma kaynağı da olabilirler. Bu durumun insanların ruh sağlığı üzerinde etkisi olabilir.

Konu aşk olduğunda birçoğumuzun aklında toz pembe sahneler canlanır. Zira hiç birimiz endişe, korku ya da hüzün gibi hisleri aşka yakıştırmayız. Halbuki ne aşk ne de sevgi, filmlerde gösterildiği gibi yaşanır. İlişkilerimizde mutlu olmayı ve sevilmeyi her şeyden çok isteriz. Ancak her ilişki kötü zamanlardan geçebilir, doğru hissettirmeyebilir. Kötü giden ilişkiler, depresyona da davetiye çıkarır. Bu durumu kabul etmek güç olsa da ilişkinizin sizi depresyona sürüklediğini gösteren önemli işaretleri araştırdık. İşte ruh sağlığınız için dikkat etmeniz gereken o 9 işaret…

Artık gülmek yerine ağlarsınız

Artık gülmek yerine ağlarsınız

Tüm ilişkilerde güzel zamanlar ve zor zamanlar vardır. Ancak zor zamanlar güzel zamanlardan fazla olmaya başladığında bu işlerin ters gittiğinin bir işareti olabilir.

İlişkinizin size yeni bir şey katmaması

İlişkinizin size yeni bir şey katmaması

Partneriniz ona verdiklerinizi almakla ilgilenmiyor mu? Yeni şeyler paylaşmakta zorlanıyor musunuz? Partnerinizle yeni şeyler paylaşmayı bıraktığınızda aslında birbirinizden de uzaklaşırsınız. Bu durum kendinizi güçsüz hissetmenize neden olabilir.

Partnerinizin sizi sürekli eleştirmesi

Partnerinizin sizi sürekli eleştirmesi

Yapıcı eleştiri ile eleştiri arasında fark vardır. Partneriniz sürekli olarak yaptığınız şeyleri yargılıyorsa, siz ve eylemleriniz hakkında nefret dolu sözler sarf ediyorsa bu durum sizi depresyona itebilir. Kimse yetersiz hissettirilmekten hoşlanmaz.

Yalnız olduğunuzda kendinizi daha iyi hissedersiniz

Yalnız olduğunuzda kendinizi daha iyi hissedersiniz

Partneriniz uzaktayken kendinizi daha özgür mü hissediyorsunuz? Partnerinizle birlikte olduğunuz zamanlara kıyasla kendinizle vakit geçirmek daha çok hoşunuza gidiyorsa bu da önemli bir işaret olabilir.

Partnerinizle vakit geçirmekten çekinirsiniz

Partnerinizle vakit geçirmekten çekinirsiniz

Partnerinizle vakit geçirme zamanı geldiğinde içinizi bir korku ve endişe mi kaplıyor? Eğer geçireceğiniz vakit sizde olumsuz hisler uyandırıyorsa bu da depresyonu tetikleyecektir.

İlişkinizin bir yük gibi hissettirmesi

İlişkinizin bir yük gibi hissettirmesi

İlişkinizi genel anlamda değerlendirdiğinizde size taşımanız gereken bir yük gibi mi geliyor? Kendinizi bu ilişkinin bir parçası gibi hissetmediğinizde yaşadıklarınız omuzlarınızda taşımanız gereken ağır ve yorucu bir yüke dönüşebilir.

Partnerinizin sizi kontrol etmesi

Partnerinizin sizi kontrol etmesi

Kendi hayatınız söz konusu olduğunda güçsüz mü hissediyorsunuz? Kendi başınıza bir karar almaya çalıştığınızda partnerinizin sizi kontrol ettiğini mi düşünüyorsunuz? Unutmamalısınız ki romantik bir ilişki içerisinde olsak bile her birey kendi yaşamı üzerinde haklara sahip olmalıdır.

Arkadaşlarınızdan soyutlanırsınız

Arkadaşlarınızdan soyutlanırsınız

Bir ilişkinin içerisinde olmak, sevdiğiniz insanlardan uzaklaşacağınız anlamına gelmez. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki depresyonun en önemli nedenlerinden biri de izolasyon hissidir.

İlişkinizin geleceğinden korkarsınız

İlişkinizin geleceğinden korkarsınız

Belirsizlik, hayatın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Ancak ilişkinizin nereye ilerlediğini kestirememek, tahmin ettiğinizden daha ağır bir yük olabilir. Böyle anlarda kişiler depresyona daha meyilli hale gelir.

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu