Manuel ve Otomatik Vites Arasındaki Farklar

Otomatik vites ve manuel vites arasındaki fark, özellikle bayan sürücüler tarafından merak ediliyor. Bu iki araç türü arasında büyük farklar bulunuyor. Otomobil sevenleri neredeyse ikiye bölen bu tartışma henüz sonuçlanmadı. İki vitesin karşılaştırmasını yaparak, kararı size bırakmak istiyoruz. İşte iki vites arasındaki farklar…

Güncelleme: 2022

Vitesler Arasındaki Farklar

İlk olarak bu viteslerin arasındaki farkın çalışma şekli olduğunu söyleyebiliriz. Düz vitesli olan araçlar ile kişi manuel olarak vitesi değiştirmektedir. Ancak otomatik vitesli olan araçlarda, motor hangi viteste olması gerektiği otomatik olarak ayarlamaktadır. Bunun dışında yakıt tüketimi konusunda da farklılıkları bulunuyor. Otomatik vites, her şeyi, kendini göre ayarladığı için daha kolay bir kullanım gerektiriyor. Avantajlarını genle olarak şu şekilde belirtelim:

Manuel Araçların Yararları ve Avantajları Nelerdir?

Manuel araçlar, halk arasında vitesli araç olarak da bilinmektedir. İlk olarak düz vitesli olan araçlar, yakıt konusunda daha da tasarrufludur. Ancak otomatik olan araçlar, teknoloji ile beraber geliştiği için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorlar. Bu da yakıt tüketimini arttırıyor. Bu konuda düz vitesli – manuel araçların daha avantajı olduğu ortada.

Düz vitesli olan araçların parçaları da, otomatik araçlara göre çok daha ucuzdur. Masraflar, otomatik olan araçlarda daha da fazladır. Eğer otomatik vitesli olan bir araç arızalandığını, fiyatının biraz pahalı olabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Otomatik vites ve manuel vites arasındaki fark konusunda en belirgin nokta budur.

Maliyetlerinin artmasının en temel sebebi, otomatik araçlarda, rijinal parçaların kullanılması gerektiğidir. Bu direkt olarak fiyatı arttıracaktır.

Otomatik vites ve manuel vites arasındaki fark dediğimizde aslında herkesin aklına aynı şey geliyor. O da kullanımı. Otomatik araçların kullanımı, manuel araçlara göre çok daha kolaydır. Ancak otomatik araçların fiyatları, diğer manuel araçlara göre biraz daha pahalıdır. Bu da bu araç türünün yaygınlaşmasındaki en önemli engeldir. Fiyat farkı, çoğu bütçenin hissedebileceği şekildedir.

Neden Manuel Vitesli Araçlar Daha Çok Tercih Ediliyor?

Manuel araçları genellikle, araç sürüşünde daha profesyonel olan usta şoförler tercih etmektedir. Otomatik araçlarda, istediğiniz zaman vitesi değiştiremezsiniz. Ama aracınız manuel ise, hızınıza bağlı olarak istediğiniz zaman vitesi değiştirebilirsiniz. Bu da sürüşten keyif almak isteyen kişilerin manuel vitesi tercih etmelerindeki en önemli sebep.

Otomatik vites ve yarı manuel vites arasındaki fark konusunda, manuel olan araçların daha hızlı vites değişikliği yapabildiğini belirtebiliriz. Bu da motorundan daha fazla performans almanızı sağlar. Ancak bu durum, yukarıda da belirttiğimizi gibi otomobili zevk için sürenlerde geçerlidir. Yüksek hızlı araba kullanmak isteyenler de bu grubun içerisinde olmaktadır.

Otomatik Araçların Avantajı Nedir?

Otomatik vites ve manuel vites arasındaki fark konusunu ele aldığımızda sadece manuel araçlardan bahsetmemiz doğru olmaz. Bunun dışında, otomatik araçları da ele almamız gerekmektedir. Otomatik araçlar, aslında kullanım açısından daha farklı ve rahattır. Sadece gaz ve fren bulunur. Vites değiştirmek için debrijaya ihtiyaç duymazsınız. Kesintisiz bir aktarım gücü olduğu için, yakıt tüketimini dengeliyor. Bu da sürücülerin daha keyifli yolculuk etmesine yardımcı oluyor.

Araba kullanmayı ilk defa deneyen kişiler genellikle otomatik araçları tercih ediyor. Vitesi, sürücü için değiştiren ve sabit tutan bu araçlar, ihtiyaca göre kendi kendini ayarlayabiliyor. Motor, manuel araçlardaki gibi çok yüksek devirlerde kullanılmayacağı için yakıt tüketimini de desteklemektedir.

Konforu seven ve kolay kullanımlardan hoşlanan sürücülerin tercih ettiği araçların başında otomatik araçlar gelmektedir. Otomatik araçları kullanırken bir ayağınız sadece gaz ve fren üzerinde olacağı için yola odaklanmanız ve tabelaları okumanız çok daha rahat olacağız. Bunun sebebi vites ve debriyaj değişimini düşünmenize gerek kalmayacağıdır. Bu türdeki araçlar, sürücülerin yola daha rahat odaklanmalarına yardımcı oluyor.

Hangi Araç Daha İyi?

Aslında bizler, iki türlü aracın karşılaştırmasını yaptık. Kendi içlerinde ikisinin de artısı ve eksisi bulunuyor. Bütçe bakımından manuel araç daha ön plandayken, kullanım kolaylığı, konforu ve rahatlığı bakımından otomatik araçlar çok daha raht oluyor. Sizler de en konforlu seçimi yapmak istiyorsanız, yukarıdaki kriterlere göre kararınızı verebilirsiniz. Farklı markaları ve modelleri inceleyerek, kendinize en uygun aracı bulabilirsiniz. Ancak ülkemizde ağırlıklı olarak manuel araçların olduğunu belirtebiliriz.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu