Sağlıklı ve Parlak Cilt İçin Vitaminler

Sağlıklı ve parlak cilt için vitaminler güzellik içeriden başlar. Diyetinizin cildinizin nasıl göründüğü üzerinde büyük bir etkisi vardır ve diyetinize belirli vitaminleri eklemek cildinizin görünüşünü ve hissini önemli ölçüde değiştirebilir.

Pek çok vitamin, kremler ve serumlarla cilde topikal olarak uygulanabilir – ancak vitaminleri ağızdan, diyet veya takviyeler yoluyla almak, bunların sadece yüzü değil, tüm vücudu etkilemesine izin verir. Muhteşem ışıltılı bir cilt istiyorsanız, işte diyetinize eklemeniz gereken vitaminler:

D Vitamini

D Vitamini genellikle güneş ışığı vitamini olarak adlandırılır çünkü vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında onu üretebilir. Ancak güneşe maruz kalma, erken yaşlanma, güneş lekeleri ve artan cilt kanseri riski dahil olmak üzere cilt için başka risklerle birlikte gelir – peki yeterli D vitamini almanın en iyi yolu nedir?

D Vitamini, yağlı balıklarda ve süt ürünlerinde bulunan yağda çözünen bir hormondur ve antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri onu akne ve kırmızı, iltihaplı cildi tedavi etmek için harika kılar. Sağlık ve cilt üzerindeki büyük yararlarına rağmen, D vitamini eksikliği dünyadaki en yaygın beslenme eksikliklerinden biridir. Sağlıklı ve parlak cilt için vitaminler biridir.

D vitaminini bu kadar özel yapan nedir? D vitamini düzeyi yüksek olan hastaların DNA’sı, D vitamini düzeyi düşük olanlara göre beş yaş daha genç olduğundan, cildi yaşlanmaya karşı koruduğu gösterilmiştir.[2] Aknesi olan kişilerin vücutlarında muhtemelen daha az D vitamini vardır ve D vitaminini artırmak ciltlerini iyileştirebilir.

Bulunduğu yerler: somon, ton balığı, portakal suyu, süt ve mantarlar.

C Vitamini

Diyetinizde muhtemelen sağlıklı bir C vitamini kısmı vardır – ancak vitamin cildiniz için etkili olabileceğinden, takviyeler veya belirli yiyecekler yoluyla alımınızı artırmanız için güçlü bir neden vardır.

C Vitamini, kızarıklığı aydınlatma ve azaltma, koyu halkaları azaltma, hiperpigmentasyonu ve daha fazlasını içeren birçok cilt yararına sahiptir.

C vitamini, ideal bir yaşlanma karşıtı etki olan kolajen üretimini de artırabilir. Kollajen gevşek veya sarkık cildi azaltır ve çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

A Vitamini

Parlayan cilt söz konusu olduğunda, A vitamini bir süper kahramandır. Yeni, taze cilt hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur – ama hepsi bu kadar değil.

A Vitamini, hiperpigmentasyon gibi güneş hasarlarıyla savaşan, yara iyileşmesini ve hücre yenilenmesini hızlandıran ve kollajen üretimini artıran bileşikler olan retinoidler içerir. Aslında araştırmalar, ciltlerinde A vitamini seviyesi daha yüksek olan kişilerin, daha düşük seviyelere sahip olanlardan daha genç göründüğünü göstermektedir.

 

Bir sonraki yazıyı okumak için tıklayabilirsiniz.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu