İnternet

Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reddit Nedir?

2005’te açılmış olan site, günümüze kadar inanılmaz bir kullanıcı katkısı aldı ve bilgi kaynağı olmak adına ciddi bir arşiv oluşturmayı başardı.

Sosyal medya platformlarındaki en eski uygulamalardan birisi olan Reddit, ülkemizde çok fazla kullanılmaktadır.  Yaklaşık olarak 350 milyon kişinin kullandığı düşünülen bu eşsiz platform, çalışma mekanizması olarak forum sitelerine benzemektedir. Konu veya içerik fark etmeksizin açabileceğiniz kanal (subreddit) üzerinden paylaşım yapabilir, bu paylaşımlarınıza yorum alabilirsiniz. Başta kullanımı oldukça zor gelen bu sade tasarımlı platform, zaman içerisinde sizi istemsiz olarak içine çekecek.

Reddit kısaca bir imleme sitesidir. Peki imleme ne demek? İmleme kullanıcıların keyif aldıkları, sevdikleri içerikleri linkleriyle birlikte biriktirmeleri ve paylaşmaları işlemidir. Reddit de tam olarak buna hizmet ediyor. Milyonlarca kullanıcı Reddit üzerinde bağlantılar paylaşıyor.

İnternetin en popüler web sitelerinden biri olan Reddit geniş çaplı sosyal imleme sitesidir. Aylık hatta günlük olarak bile milyonları bulan ziyaretçi sayısı ile Reddit paylaşımların yapıldığı, kullanıcıların soru sorduğu aynı zamanda oylamalar ve ziyaretçilern subreddits adı verilen alt kategorileri takip ettiği paylaşım sitesi diyebiliriz.

Reddit’de editor bulunmuyor. Ancak gönüllü olarak editörlük yapan “Redditorler” bulunuyor. Bu kişiler yapılan yorumları takip ederek seviyeli bir ortam sağlamaya çalışıyorlar.

Subreddits nedir?

Reddit’in en önemli ve vazgeçilmez özelliklerinden biridir. Subredditleri Reddit üzerindeki kategoriler, bölümler olarak tanımlayabiliriz. Kendi ilgi alanlarınıza göre Subreddit’leri takip edebilirsiniz. Ve sitenin üst kısmından son 24 saatin ya da son 1 ayın önemli olaylarına bakabilirsiniz.

Tüm Subredditlere şu linkten ulaşabilirsiniz:

Reddit mottosu

Karşınızdakinin insan olduğunu unutmayın ve diyaloglarınızı internet ortamında söyleyebildiklerinizi yüzüne söyleyip söyleyemeyeceğini tartarak gerçekleştirin. Editör bulunmayan bu sitede, gönüllü olarak hizmet veren ‘redditörler’ bulunmaktadır. Bu denetmenler, yapılan tartışmaları ve yorumları inceleyerek seviyeli bir ortamın sağlanmasını kontrol etmektedir.

Reddit nasıl kullanılır?

Reddit’i kullanmaya başlamak için her sosyal ağda olduğu gibi üye olmanız gerekiyor. Üyelik süreci standart olarak Email, Kullanıcı Adı ve Şifre belirleme süreçlerinde ibarettir. Devamında gelen onay e-posta adresini açıp hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Üyeliğinizin ardından gelen ilk ekranda Reddit size çeşitli kategoriler sunacaktır. Bunlar arasından ilgili olduklarınıza “Join” diyerek katılabilirsiniz. Merak ettiğinizi konuları “arama” alanından arayabilirsiniz. Ayrıca Türkçe desteği de olduğundan Türkçe aramalarda gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca menünün üst kısmında Turkey yazarak direkt Türkiye’den girilen içerikleri ve ilgili konuları da görebilirsiniz. Buraya tıklayarak Türkiye’den içeriklere direkt ulaşabilirsiniz.

Sosyal bir topluluk kurmanıza da olanak sağlayan Reddit, bunun için en az 30 günlük üyelik şartı koşmaktadır. Bu şartı taşımanız durumunda arzu ettiğiniz kişileri seçerek bir topluluk kurabilir ve topluluğunuzu diğer kişilere de açabilirsiniz. Takip ettiğiniz konuları değerlendirmeniz açısından yukarı (beğenme) veya aşağı (beğenmeme) yönde ok işaretlerinin de bulunduğu platformda, sizlerde keyif dolu vakit geçirebilirsiniz.

Reddit’te girilen her içeriğe yorum yapabilir, beğendiğinizi ya da beğenmediğinizi gösterebilirsiniz. Bu şekilde hararetli tartışmaların yanı sıra oldukça faydalı konuşmaların da olduğu bir platform diyebiliriz.

Kısaca; Reddit de tıpkı Wikipedia ve sözlükler gibi üyelik sistemi ile çalışmakta, siteyi herkes okurken sadece üyeler birşeyler yazabilmektedir. Siteye üye olmak ücretsizdir. www.reddit.com adresinden ulaşabileceğiniz sitenin Türkçe menüsünden kolayca üyelik işleminizi yapıp Reddit’i dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

samyeli

Lise mezunu, kendini net ortamında geliştirmeye çalışan yeniliklere ayak uydurmayı seven yazar adayı.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu