İnternet bağımlılığından kurtulmak için…

Çağımızın en büyük sorunlarından biri internet bağımlılığı olarak ön plana çıkıyor. Peki internet bağımlısı olup olmadığımızı nasıl anlarız?

İnternet, belirlenen süreden fazla kullanılıyorsa, sosyal hayatın kötüleşiyorsa, iletişim problemi oluyorsa, internet olmayınca agresif tavırlar sergiliyorsanız sizde bir internet bağımlısısınız. İnternet bağımlılığı sağlığı da ciddi bir şekilde etkilemektedir. Omurga eğrilmesi, görme bozukluğu, dikkat eksikliği, uyku bozukluğu bunlardan birkaçı.

İnternet bağımlılığından kurtulmak için;

  1. Yeni hobiler deneyebilirsiniz. Boş vaktinizi çalgı aleti çalmak, resim çizmek, dil öğrenmek gibi deneyebileceğiniz birçok hobi var.
  2. Kitap okuyun. Kitap sizi internetten, sosyal medyadan koparıp, sürükleyecek aktivitelerden biridir.
  3. İnternet kullanımını kademe olarak kısaltmayı deneyebilirsin. Eğer bir saat internet ortamından uzak durduysan öbür hafta iki saate çıkarmayı dene.
  4. Arkadaşlar ve aile üyeleriyle ev dışında organizasyonlar yapılmalı çünkü bilgisayar ya da telefonla yapılan iletişim duygudan yoksun olur.
  5. Bilgisayarın ortak kullanım alanlarında olması sağlanmalıdır.
  6. Bir saatlik internet kullanımı arasında 10 dakikalık molalar verilmeli.
  7. Zamanın kıymetli olduğu ve çok hızlı geçtiği bağımlı olan kişiye anlatılmadır.

Alfa

Şiir ve metin yazma çabaları içinde olan, gezmek ve gezdiği yerlerle ilgili arşivsel bilgileri derlemek gibi hobileri olan gezgin.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu