İlginç Kişiler

Dünyaya bir şekilde şekil vermiş ilginç kişilerden birkaçı…

Evliya Çelebi, Doğduğu şehri on yıl boyunca araştırdıktan sonra 1640 yılında saraydan ayrılıp Bursa, İzmit, Trabzon ve Kırım’a yaptığı gezilerle uzun gezgincilik yıllarını başlatmış. Evliya Çelebi’nin hayatına dair bugünkü bilgi, sadece kendisinin gezi anılarının arasına serpiştirdiği açıklamalarından ibarettir.1611 yılında İstanbul’ da doğdu. Ünlü gezgin yaşamının 50 yıla yakın bir bölümünü yollarda geçirdi. bu süre zarfında Orta Avrupa, Balkanlar, Anadolu, Kafkasya, Kırım, Arabistan ve Mısır’ ı dolaştı. Seyahatname adlı eseri önemli bir tarihsel coğrafya ve kültür atlası niteliğini taşıdı.

Yuri Gagarin, 12 Nisan 1962 yılında uzaya çıkan ilk insan oldu. Sovyet kozmonot Gagarin uzayda kaldığı süre boyunca tam olarak 40.868 kilometre kat etmiştir. 12 Nisan tarihi sadece Yuri Gagarin’ in uzaya çıktığı tarihi işaret etmiyor. 12 Nisan aynı zamanda NASA’ nın ilk uzay mekiğini fırlatılışı. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 tarihinde dünya çevresinde 108 dakikalık uçuşunu yaparak tüm insanlık için önem taşıyan uzayın kapılarını bizlere açıyordu. Bu olaydan tam 20 yıl sonra 12 Nisan 1981′ de Amerikalılar, kumandan John Young ve Pilot Bob Crippen kumandasındaki uzay mekiğini gönderdi.

Charles Darwin, 1831 ve 1836 yılları arasında dünyanın en uzun süreli bilimsel gezisini yapmıştır. Gallapagos Adaları’na ve Güney Amerika pampalarına yaptığı yolculuklar, Evrim Teorisinin temellerini oluşturdu.

İlgili içerikler

Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 yılında aya ayak basan ilk insan oldu. Onun bu tarihi yürüyüşünü ve bu tarihi anı tüm dünya televizyon ve radyolardan naklen izledi.

Sir Richard Burton, Etnolog, jeolog ve aynı zamanda bir asker olan Burton, tam 25 dil biliyordu. Nil Nehri’nin kaynağı olan Tanganika Gölü’nü keşfeden ünlü gezgin Arap kılığında Mekke’ye girmeyi başardı. Ayrıca 1001 Gece Masalları ile Kama Sutra kitaplarını İngilizce ‘ye tercüme etmiştir.

Kaptan Cook, Antarktika hariç bütün kıtalara ayak basan ilk insandır.1768 yılında çıktığı ilk gezisinden 1779′ da çıktığı üçüncü seferindeki ölümüne kadar neredeyse tüm dünyayı gezdi. Güney Georgia, Hawai, Yeni Kalendonya adalarını keşfetti. Bering Boğazı’na kadar çıktı.

Marko Polo, 1271 yılında ve amcası ile Venedik’ ten çıkıp, İpek Yolu’ nu izleyerek Çin’ e ulaştı. Ünlü gezginin bu yolculuğu 14 yıl sürdü.

İbni Batuta, 1325 yılında hacı olmak amacıyla Mekke’ye doğru yola çıkan Ortaçağ’ın en ünlü Arap gezgini ‘hiçbir yoldan iki kez geçmeme’ kuralını benimsemiştir. Bunun sonucunda 30 yılda 120 bin km. yol kat etmiştir.

Kristof Kolomb, İspanyol bayraklı 3 gemi ile 1492 yılında yola çıktı. Bahama adalarına, Jamaika, Honduras, Trinidad ve Küba’ya ulaştı. Gittiği yerleri Hindistan sanan ünlü gezgin yeni bir kıta keşfettiğini öğrenemeden öldü.

Macellan, 1519 yılında Arjantin’in en Güneyindeki Tierra del Fuego’yu,Güney Amerika’dan ayıran boğazı keşfetti. Boğaza onun adı verildi.

Pablo Picasso, parasızlık çektiği günlerinde yaptığı resimleri yakarak ısınırdı.

Başkan John F. Kenndy, yirmi dakikada dört gazete okuyabilirdi.

• Yazar Rudyard Kipling, sadece siyah mürekkep kullanırdı.

Larry Hagman (JR.), Dallas dizisinin setinde hiç kimsenin sigara içmesine izin vermezdi.

Beethowen, beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokardı.

• Rodin’in ünlü ‘Düşünen Adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante‘nin portresidir.

Marilyn Monreo‘nun altı ayak parmağı vardı.

Michael Jordan, saçını Salı ve Cuma günleri tıraş ediyor.

Thomas Edison, karanlıktan korkuyordu. Mumyaların ayak parmakları tek tek sarılarak mumyalanmıştır.

Tom Sawyer, daktiloda yazılan ilk romandır.

Beethowen, beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokardı.

Charles Dickens, uykusuzluk hastalığına yakalanmıştı. Sadece yüzünü kuzeye dönerse uyuyabileceğine inanıyordu.

Benjamin Franklin, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlatmıştır.

• Barbie’nin tam adı Barbara Millicent Roberts‘dir.

Michael Jordan, bir yılda Malezya’daki Nike fabrikasında çalışan tüm işçilerin toplam gelirinden daha fazla gelir kazanmaktadır.

Walt Disney‘in kendisi fareden korkardı!

Marlboro şirketinin ilk sahibi akciğer kanserinden öldü!

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir Yorum

  1. halkla ilişkiler 1.sınıf oğrencısıyım bır tanıtma odevım var ve tanıtacagım bır kısılık fıdel castro onunla ilgili ilgınç bılgılere ihtiyacım var.onunla ilgili olmassada anlatacağım bır kısılık ve ounla ılgılı ılgınç bılgılere ihtıyacım var.yardımcı olurmusunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu