Güneş Gözlüğü Seçme Rehberi

Pahalı gözlük seçimlerinin yüzünüze uyacağının bir garantisi yoktur. Bu nedenle gözlük seçiminde bu rehberi göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Bu konudaki anlatımlar piyasada yaygın olarak kullanılan ve ölçüleri verilen gözlük modelleri için geçerlidir. Gözlük sapı, burun aralığı ve gözlük camı çapı verileri belli olmayan gözlükler markasız modellerdir. Göz sağlığınız için bu tür seçimleri yaparken dikkatli olmalısınız.

Gözlük seçimi ile ilgili olarak BURADA anlatılan hem erkek, hem de kadın yüz tiplerine uygun gözlük seçme rehberimizi de incelemenizi öneririz.

Hangi Boyut Gözlük Almalıyım?

Gözlük markaları gözlük boyutunu belirlerken bir kredi kartından yarım almanızı öneriyor. Kredi kartı ile gözlük boyutunu belirlemek için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

1. Bir kredi kartı alın 2. Bir aynanın önünde durun 3. Kredi kartı göz kenarına dokunuyorsa
Ölçüm için kredi katrı
Gözlük seçimi
Gözlük seçimi
Standart Boyuttaki lenslerin genişliği buna yakındır. Bir aynanın veya web kamerasının önünde durun, kredi kartının bir kenarını burnunuzun ortasına yerleştirin. Kredi kartının diğer kenarı nerede bitiyor? A- Kredi kartının kenarı gözün sonunda bitiyorsa size uygun boyut Standart Boyut olabilir.
B- göz bitiminin çok ötesine geçiyorsa Büyük Boyu almalısınız.
C- kredi kartı gözünüzün sonuna ulaşmıyorsa o zaman Küçük Boyut alın.

Sap, Köprü Genişliği, Lens

Markalı gözlüklerde sap, köprü genişliği (burun aralığı veya burun kemiği) ve lens (ekartman) boyutları milimetre türünden verilmektedir. Kendi yüz tipinize uygun olan boyutlara göre bir seçim yapmanız açısından bu ölçülere hakim olmanızda fayda var.

Kimi zaman bu ölçülerde sap uzunluğu yazılmamakta ancak lens çapı ve köprü genişliği hemen her modelde belirtilmektedir. Genel olarak gözlük sap kısmının iç tarafında (50-20-150) şeklinde gördüğünüz numaralar sırası ile;

  • Lens çapı
  • Köprü genişliği
  • Sap uzunluğu gösterilmektedir.
Gözlük üzerindeki numaralar

Hangi Yüz Tipine Hangi Gözlük

Aşağıda yüz tipinize göre seçmeniz gereken gözlükler resimlerle ifade edilmiştir…

Yüz Şeklinize Göre Kadın Güneş Gözlükleri

Güneş gözlüğü seçimi

Yüz Şeklinize Göre Erkek Güneş Gözlükleri

Güneş gözlüğü seçimi

Önerileri dikkate alırsanız seçtiğiniz güneş gözlükleri yüzünüze göre olacağı için severek takacaksınız. Sağlıklı gözler için kaliteli lense sahip gözlük seçimi önemlidir…

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu