Ekartman Nedir? – Gözlük Ölçüsü

Ekartman kelimesi özellikle de gözlük kullanan kişiler tarafından sıklıkla karşılaşılmakta olan bir kelime olarak bilinmektedir.

Ekartman Nedir?

 

Ekartman nedir

Gözlük cam aralığı olarak bilinen köprünün ana mesafesi olarak bilinmekte olan bir ölçüdür. Aslında en basit ifade şekli ile gözlüğün boyutunu ifade etmektedir. Gözlük kullanacak olan kişinin yüz ölçülerine ve yüz şekillerine göre ekartman ölçüleri farklılık göstermektedir. Bu yüzden kişinin gözlük seçerken ölçülerinin doğru alınması oldukça önemlidir. Üstelik evde kullanılan bazı yöntemler ile de bu ölçülerinin belirlenmesi mümkündür.

İlgili içerikler

Gözlük seçiminde yüze iyi oturan bir gözlük seçilmesi oldukça önemlidir. Böylelikle hem rahat bir kullanım sağlanırken hem de güzel bir görüntü sağlanmış olur. Kendiniz için en doğru ekartman ölçülerinin alınmasını sağlamak için bir optisyenden destek almayı düşünebilirsiniz.

Gözlük Ölçüsü Ekartman Nerede Yazar ve Kaç Olmalıdır?

Doğru gözlük seçimi için bu ölçüsünün bilinmesi oldukça önemlidir. Gözlük ölçüleri genel olarak gözlüklerin iç kısımlarına yerleştirilmiş olan bilgilerdir. Dikkatli bir şekilde incelendiği takdirde gözlüklerin iç kısmına basılı olarak 3 sayı görülür. Gözlüğün içinde bulunan sayılardan birincisi çerçevenin eni olarak ifade edilmektedir. İkincisi ise köprü boyutu olarak ifade edilmekte olan bir ölçüdür. Son olarak gözlükte yazan üçüncü sayı ise gözlük sap uzunluğu olarak ifade edilmektedir.

Gözlük üzerindeki ölçüler
Gözlük üzerindeki ölçüler

Ekartman bilgileri gözlüğün içerisine yazılırken genel olarak sayıları birbirinden ayırmak için kısa çizgi yerine küçük kareler kullanılmaktadır. Üstelik çerçeve modellerine göre de ölçülerin farklılık göstereceğinin bilinmesi gerekmektedir. En doğru ölçü için bir gözlükçüden destek alabilirsiniz.

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

İlgili içerikler

Bir Yorum

  1. Çok teşekkür ederim bu ölçünün adını merak etmiştim bu siteye ulaştım yararlı bilgi için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu