Excel – Özel Liste Oluşturma

Eğer Excel 2010 veya daha yeni bir versiyon kullanıyorsanız işlerinizi kolaylaştıracak özel liste alanları oluşturabilir, gerektiğinde Excel tarafından oluşturduğunuz bu listelerin otomatik olarak doldurulmasın sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak öğretmen olduğunuzu ve öğrencilerinizi sık sık dokümanlara eklediğinizi düşünürsek bu işlem hakikaten işlemlerinizi çok hızlandıracaktır.

Excel – Otomatik Doldurma Özellikleri konusunu BURADAN inceleyebilirsiniz.

Özel liste hazırlarken, sıklıkla kullandığınız verileri kullanarak listeleri oluşturarak bunları hızlı bir şekilde dokümanlarınıza ekleyebilirsiniz. Örnek olarak biz bu uygulamada Türkiye’nin komşularını içeren bir özel liste hazırlayalım.

  • Dosya > Seçenekler yolunu izleyin.
  • Açılan pencereden Gelişmiş seçin.
  • Yeni açılan pencereyi aşağı doğru kaydırarak Özel Listeleri Düzenle butonuna tıklayın.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi isterseniz verileri kopyalayıp yapıştırabilir, isterseniz tek tek yazabilirsiniz. Veya Excel sayfanızdaki bir listeden verileri çekebilirsiniz. Veri girişi yaptıktan sonra Tamam butonun tıklayıp artık bu verilere göre Otomatik doldurma özelliğini kullanabilirsiniz.

Excel özel liste oluşturma

Not: Özel liste oluştururken ister kriterlerin arasına virgül koyabilir, isterseniz alt alta yazabilirsiniz.

Artık Türkiye’nin komşuları olan İran, Yunanistan, Ermenistan, Gürcistan, Nahcivan, Irak, Suriye, Bulgaristan ülkelerini kapsayan özel liste oluşturmuş olduk. Şimdi bunu Excel Otomatik Doldurma özelliği ile belgemize kullanabiliriz.

A1 hücresine İran yazın.
Excel özel liste oluşturma

A1 hücresinin sağ alt köşesindeki tutmacı tutup aşağı doğru sürükleyin. Hazırladığınız özel listeniz (Türkiye’nin komşuları) otomatik olarak listenizi dolduracaktır.Excel özel liste oluşturma

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir Yorum

  1. Ne kadar kolaylık varmış ve haberim yokmuş. Sınıfımda öğrenci isimlerinden özel listemi oluşturdum ne zaman liste lazım olsa ilk öğrenciyi yazıyorum ve hooopp sınıf listesi hazır. 😀

    Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu