Excel Otomatik Doldurma Özellikleri

Otomatik Doldurma, bir düzen tespit ettiğinde verilerinizi otomatik olarak doldurur. Örneğin, bir sütundaki düzenli artan veya azalan sayılardan birkaç tane girdiğinizde excel bu sıralama işlevini otomatik tanır ve sizin yerinize işlemi tamamlar.

Excel’in otomatik tamamlama özelliği, uzun listelerde önemli ölçüde zaman kazanma ve işlemleri hızlandırma yeteneğine sahiptir. Burada anlatılan yöntemlerin dışında birçok şekilde otomatik tamamlama özelliğini kullanabilirsiniz. Temel düzeyde otomatik doldurma özelliklerini bu konuda bulabilirsiniz.

Şimdi vakit geçirmeden örneklere geçelim.

A1 hücresine 10 değerini ve A2 hücresine 20 değerini girin.

Excel sayıları otomatik doldurma

A1 hücresini ve A2 hücresini seçin ve seçili alanın sağ alt köşesinden tutamacı tutup aşağı sürükleyin. Doldurma tutamacı, seçili hücrenin veya seçili hücre aralığının sağ alt tarafındaki küçük yeşil kutudur. Şimdi istediğiniz kadar tutmacı alta doğru sürükleyin. Excel sayılarınızı 10’ar artırarak hücreleri dolduracaktır.
Excel sayıları otomatik doldurma

A1 hücresine Pazartesi ifadesini girin.

Excel günleri otomatik doldurma

A1 hücresinin sağ alt köşesinden tutmacı tutup sağa veya aşağı doğru sürükleyin. Excel haftanın günlerini sizin için dolduracaktır.
Excel günleri otomatik doldurma

A1 hücresine Ocak ayını girin.

Excel ayları otomatik doldurma

A1 hücresinin sağ alt köşesinden tutmacı tutup sağa veya aşağı doğru sürükleyin. Excel yılın aylarını sizin için dolduracaktır.
Excel ayları otomatik doldurma

A1 hücresine bir ifade ve yanına sayı girin.

Excelde yazı rakam otomatik doldurma

A1 hücresinin sağ alt köşesinden tutmacı tutup sağa veya aşağı doğru sürükleyin. Excel sizin yerinize girdiğiniz ifadeyi sabit tutarak sayıyı artırarak bir liste oluşturacaktır.
Excelde yazı rakam otomatik doldurma

A1 hücresine 19.04.2022 tarihini girin.

Excel otomatik tarih doldurma

A1 hücresinin sağ alt köşesinden tutmacı tutup sağa veya aşağı doğru sürükleyin. Excel sizin yerinize girdiğiniz tarihi otomatik olarak bir gün arayla büyüterek listenizi dolduracaktır.
Excel otomatik tarih doldurma

Eğer yukarıdaki listede günleri değil ayları (veya diğer kriterlere göre) otomatik doldurmak isterseniz tutmacın yanındaki şekle tıklayın ve “Ayları doldur” seçin.
Excel otomatik tarih doldurma

A1 hücresine 19:00 saatini girin.

Excel saatleri otomatik doldurma

A1 hücresinin sağ alt köşesinden tutmacı tutup sağa veya aşağı doğru sürükleyin. Excel saati 1’er artırarak sizin için listenizi dolduracaktır.
Excel saatleri otomatik doldurma

Özel listeleri otomatik doldurma

Daha önce oluşturduğunuz özel listelerinizi de otomatik doldurma özeliği ile dokümanlarınıza kolayca ekleyebilirsiniz. BURADAN özel liste hazırlama konumuzu inceleyebilirsiniz.

A1 hücresine daha önce hazırladığınız listenizden bir veri girin. Biz Türkiye’nin komşuları ile ilgili örnek bir özel liste hazırlamıştık.
Excel özel liste oluşturma

A1 hücresinin sağ alt köşesine imleci getirin ve tutamacı aşağı doğru sürükleyin. Özel listeniz otomatik olarak doldurulacaktır.
Excel özel liste oluşturma

“Hızlı Doldur” özelliğini kullanma

A sütununa isimleri B sütununa soyadları girin. Daha sonra sadece C1 hücresine soyad ve ad kullanarak ve bir format belirleyerek bir mail adresi oluşturun.
Excel otomatik mail adresi doldurma

Şimdi C1 hücresinde iken Veri bölümüne gelin ve Hızlı doldurma (CTRL+E – çalışmayabilir) butonuna tıklayın.
Excel hızlı doldur

Diğer girdiğiniz isimlere göre mail adresleri otomatik oluşturulacak.
Excel hızlı doldur özelliği

“Hızlı Doldur” özelliğini kullanma 2

A sütununa Ad soyad/telefon/il şeklinde verileriniz girin. B1 hücresine ilk satırdaki telefon numarasını girin.
Excel hızlı doldur özelliği

Şimdi B1 hücresini seçin Veri bölümüne gelin ve Hızlı doldurma (CTRL+E – çalışmayabilir) butonuna tıklayın. Excel // arasında kalan seçtiğiniz veriyi fark edip telefonları otomatik olarak sütuna ekleyecektir.
Excel hızlı doldur özelliği

“Hızlı Doldur” özelliğini kullanma 2

A sütununa içerisinde rakamlar oluşan verileri girin ve B1 hücresine ilk veriden çekmek istediğiniz rakamı yazın.
Excel otomatik doldurma

Şimdi B1 hücresini seçin Veri bölümüne gelin ve Hızlı doldurma (CTRL+E – çalışmayabilir) butonuna tıklayın. Excel seçtiğiniz veriyi fark edip listenizi otomatik olarak dolduracaktır.
Excel otomatik doldurma

Not: Yukarıdaki tabloda eğer rakamlar ondalık sayılar içeriyorsa örn. 500.2 gibi işlemi yukarıdaki gibi yapın. Önce ondalık kısım görünmez ancak tek bir hücreye elle ondalık sayıyı girerseniz diğerleri otomatik olarak sütuna eklenecektir.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu