Erkeklerin Ömrü Daha Az, Çünkü…

Son yıllarda tıptaki gelişmeler sayesinde insan ömrü uzuyor ancak hala daha erkekler kadınlardan kadar şanslı değil. Bilim dünyası erkek ömrünün uzatılması konusunda çaresiz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki tıp dünyasındaki gelişmeler ortalama insan ömrünü uzatmış olsa da erkekler için böyle bir durum söz konusu değil. Uzmanlara göre bunun iki ana nedeni var: Sigara içmek ve kalp hastalıkları.

Sigara içenlerin erken ölüm ihtimali %30 daha fazla

Eski zamanlarda insanlar daha çok bulaşıcı hastalıklar yüzünden ölmekteydi. Günümüzde bu hastalıkların yerini kronik hastalıklar aldı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki eğer bir erkek sigara içiyorsa bir kadına göre ölüm riski %30 daha fazla. Sigaraya başlama yaşının düşük olduğu Hollanda, Belçika, Avustralya gibi ülkelerde bu oran %40 civarında.

Erkeklerin kalbi daha hassas

Erkeklerin erken ölme nedenlerinden bir diğeri de kalp hastalıkları. Araştırmalara göre 50-60 yaş arası kalp hastası erkeklerde ölüm oranı kadınlara göre üç kat daha fazla. Kalp ve kan dolaşımı hastalıklarındaki artışın en önemli nedeni olarak ise beslenme tarzı. Erkeklerin yağlı yiyeceklere düşkün olmaları nedeniyle son yıllarda özellikle kalp hastalıkları önemli derecede artış göstermekte. Bu tür yiyecekler tansiyonu yükseltip iyi kolesterol değerlerinin düşmesine neden oluyor.

İlgili içerikler

Dünya Sağlık Örgütü de Onaylıyor

Dünya Sağlık Örgütü de kadınların daha uzun yaşadıklarını onaylamakta. Örneğin bu yıl içinde Almanya’da doğan kız çocukları için yaklaşık 83,5 yıl, erkek çocukları için ise sadece 79 yıl yaşam beklentisi olduğu belirtildi.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu