Lastik hava basıncının önemi

Lastik Performansından en iyi şekilde yararlanmanız ve güvenliğiniz için lastiklerinizin ve stepnenizin basıncını doğru koşullarda kontrol ediniz . lastikler düzenli olarak basınç kaybederler.

Lastikler 2 haftada bir soğuk iken, yani otomobilin durmasından en az bir saat sonra veya yola çıktıktan sonra düşük hızda en fazla 2-3 kilometre yol yaptıktan sonra kontrol edilmelidir.

Seyir halinde lastik hava basıncı artar : Hiçbir zaman yoldan gelen bir lastiğin hava basıncını düşürmeyiniz. Basıncın uygun olması için soğukta tavsiye edilenden en az 4 psi fazla olması gerektiğini unutmayınız.

NORMALDEN FAZLA ŞİŞİRME

Eğer yüksek hızla uzun bir seyahat yapacaksanız veya otomobiliniz oldukça yüklü ise, genel olarak lastiklerinizin basıncını artırmanız tavsiye edilir. Dikkat: Otomobilin dengede olması için gerekli ön-arka lastik basınç farklılığına mutlaka uyulması gerekir. Bu amaçla, tüm otomobil ve lastik servislerinde bulunan hava basınç tablolarına bakınız, uzman yetkili servislere danışınız.

İlgili içerikler

NORMALDEN AZ ŞİŞİRME

Hava basıncı yetersiz olduğunda, lastiğin yanakları düzensiz çalışır. Bu ise karkasın aşırı derecede yorulması, ısınması ve yıpranma ile sonuçlanır. Bu durumda lastik, derhal veya belirli bir süre içerisinde tahrip olmasına neden olabilecek onarılmaz zararlara maruz kalır. Basınç kaybı (lastiğin inmesi) halinde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir; sözkonusu uzman bu sorunun nedenini araştıracak ve yapılacak muhtemel onarım hakkında karar verecektir.

SUPAP KAPAĞI

İlk bakışta bir ayrıntı gibi görünse de, supap kapağı sızdırmazlık açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, lastiğinizin basınç kontrolünü yaptıktan sonra, kapağı temizleyerek yerine takmayı unutmayınız.

KARAVAN TEKNE… ÇEKİCİ ARAÇ

Bu özel durumda, römorkun ağırlığının aracın yükünü artırdığını hiçbir zaman unutmamak gerekir. Hava basınç tablolarında ki bilgilere uyarak, aracınızın arka lastiklerinin basıncını artırmanız gerekir.

Lastik hava basınç tablosu

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu