Virman Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankacılık sektörü içerisinde birçok terim yer alır. Bunların bilinmesi işlemlerin doğru ve bilinçli yapılmasına yardımcı olur. Bankalara işlemlerinizi yapmanız için gittiğinizde; EFT, havale, virman gibi kavramlara şahit olmuşsunuzdur.

Bu kavramların her biri para transferlerini ifade eder. İşlem amaçları paraların transferleri olsa da yapılış biçimleri ve paranın ulaştığı hesap düzenlemeleri farklılık gösterir. Bu yüzden ayrımlarını bilmek oldukça önemlidir. Genellikle virman havale ile karıştırılır. Bu durumda virman nedir, nasıl kullanılır açıklamakta fayda var.

Virman Nedir?

Virman işlemi sadece bankalarda geçerli değildir. Sermaye piyasalarında da kullanabileceğiniz bu işlem aynı durumu ifade eder. Bankalarda virman işlemi yapmak demek kişinin kendi hesapları arasında para aktarımlarının gerçekleştirilmesi demektir. Fakat bu işlemin virman olabilmesi için aynı banka içerisinde, aynı kişiye ait olması gereklidir. Yani eğer farklı bankalarda bulunan hesaplarınız arasında para aktarımı yaparsanız, EFT işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Bu durumda virman; kişinin bir bankada ve aynı şubede bulunan hesapları arasında yapılan para transferlerini ifade eder. Örnek olarak; vadesiz hesaptan vadeli hesaba para transferi, vadeli hesaptan diğer yatırım hesaplarına olan transferler ya da tam tersi şeklinde gösterilebilir.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman işlemini gerçekleştirebileceğiniz birçok yöntem vardır. Bunlar arasında en hızlısı internet bankacılığıdır. Diğer seçenekler ile birlikte internet bankacılığında nasıl virman işlemi yapabileceğinize bakalım. Öncelikle virman yapmak istediğiniz bankada birden çok hesabınızın bulunması gereklidir. Yoksa bu işlemi yapmanız imkansızdır. Eğer bankanın içerisinde bulunan hesaplarınız arasında virman işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, şubenizi kullanabilirsiniz. Bankanın şubesine giderek hangi hesaplar arasında virman yapacaksınız, tutarı ve hesapları belirtmeniz yeterlidir. Böylelikle işlemleriniz banka görevlisi tarafından kısa sürede yapılır. Bu işlemi şubede yapabilmek için bankanın çalışma saatlerini dikkate almanız yeterlidir. Bunun dışında bir saatte yapacaksanız, diğer seçenekleri değerlendirmeniz gereklidir.

Bu seçeneklere bakıldığında da internet bankacılığı ve ATM’ler karşınıza çıkar. İnternet bankacılığı işlemleri arasında virman da mevcuttur. İnternet bankacılığı hakkında bilgi alarak, nasıl kullanıldığını öğrenir ve virman işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Şöyle ki elinizde bulunan internet bankacılığı kullanımı için gerekli müşteri bilgileri ile bankanın sitesine girerek oradan size uygun oturumu seçmeniz ve istenilen bilgileri doldurarak giriş yapmanız gereklidir. Daha sonra hesaplarınız arasından virmanı seçer ve yapmak istediğiniz miktarı belirterek kısa sürede işleminizi gerçekleştirirsiniz. Bu sayede birkaç tıkla virman işleminiz tamamlanmış olur. Virman işleminizi yapmak için internet erişiminiz yoksa ya da internet bankacılığı kullanmıyorsanız, ATM’lerden de gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik burada da aynı internet bankacılığında olduğu gibi bu işleminizi dilediğiniz saatte yapabilirsiniz.

Virman Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Virman işlemini gerçekleştirmek istediğinizde eğer şube işlem saatleri dışında bir zamandaysanız, internet bankacılığı için bilgilerinizin ya da ATM kullanmak için banka kartınızın yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında genelde akıllara ücretler takılmaktadır. Virman işlemlerinden bir ücret alınmaz. Bu konuda da aklınızda bir soru işareti kalmasına gerek yoktur. Yani virman işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Paranızı göndereceğiniz hesapları doğru seçmeniz ve miktarı doğru girmeniz önemlidir. Aslına bakıldığında virman işlemi, kendi hesaplarınız arasında olduğu için çok fazla hatalı işlem olmamaktadır. Yani olsa bile kendinize ait olduğu için düzeltilmesi oldukça basittir. Geri virman işlemi yaparak oluşan hataları bankacınız düzeltebileceği gibi siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu yüzden virman hizmetinde çok fazla sıkıntılı süreçler yaşanmaz.

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu