6 Leptop Pil Boyutunun Önemi

Leptop pil boyutunun önemi, üreticiler genellikle pil ömrünün reklamını yapar, ancak pil boyutu da önemlidir. Pil ömrü tahminidir. Size tam olarak ne aldığınızı söylemez. Pil kapasitesi daha doğru bir ölçümdür ve leptopunuz hakkında çok daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olur.

1. Boyut, Enerji Verimliliğinin Belirlenmesine Yardımcı Olur

Leptop pil boyutunun önemi, on saatten uzun süre dayanan dizüstü bilgisayar yapmanın birkaç yolu vardır. Dizüstü bilgisayara daha yüksek Watt sahip pil modülü almaktır. Bir diğeri, daha küçük pille ne kadar dayanabileceğinizi görmek.

40 vatlık pile sahip dizüstü bilgisayar, on saatten fazla çalışmak için saatte 4 wattan daha az enerji tüketir. Öte yandan, 80 watt’lık pile sahip dizüstü bilgisayar, 7 watt’lık güç tüketse bile on saatten fazla çalışabilir.

2. Pil Boyutu Güç Tüketimini Etkiler

Daha küçük pil, bilgisayarınızı her şarj ettiğinizde daha az güç kullandığınız anlamına gelir. Dizüstü bilgisayarınızda 30 W pil varsa, tam olarak şarj etmek için kullandığınız güç budur.

Elektrik yada pil faturanız üstündeki etkiyi görmek için bu sayıyı kW’a çevirmeniz gerekebilir. 1 kilovat 1000 watt içerir. Yani 30 watt = 0,03 kW. Kilovat başına 0,06₺ ödüyorsanız, kilovat başına 0,18₺ ekleyin.

Dizüstü bilgisayarınızı her gün bitirip şarj etseniz bile, ayda yalnızca yaklaşık 0,05₺ kadar ekler. Örneğin, daha küçük pile sahip dizüstü bilgisayar, daha az güç kullanan işlemciye sahip olabilir. Bu, bilgisayarın yalnızca şarj için değil, aynı zamanda işletim için de daha az elektrik tükettiği anlamına gelir.

3. Küçük Pilin Çevrimdışı Kullanımı Kolaydır

Leptop pil boyutunun önemi daha küçük pile sahip dizüstü bilgisayarın daha az şarj alması gibi basit bir nedenle fişten çıkarılması daha kolaydır. Güneş panelinizden geçinmek veya taşınabilir elektrik santralinizin ömrünü uzatmak söz konusu olduğunda her watt önemlidir.

Ekstra güce ihtiyacınız yoksa, daha küçük pile sahip daha az watt sahip dizüstü bilgisayar, pil ömrünüzü çok fazla zorlamadan e-postalarınızı kontrol etmenize, belgeler yazmanıza ve mali durumunuzu yönetmenize olanak sağlayabilir.

Dizüstü bilgisayarlar, diğer elektronik cihazlara kıyasla nispeten daha az güç kullanır, dolayısıyla bu, bilgisayarınıza daha fazla görev yüklemenizi teşvik edebilir.

4. Taşınabilir Pilden Daha Fazla Güç Alın

Çevrimdışı yaşamıyor olsanız bile, bilgisayarınızın harici pili daha az zorlayan avantajları vardır. Günümüzde dizüstü bilgisayarlarda çalışan taşınabilir pillerin yanı sıra telefon ve tablet pilleri bulmak çok kolay. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayar pili, telefon pilinden çok daha büyüktür ve büyük pili varsa, dizüstü bilgisayarınızı tam olarak şarj edemediğinizi bile görebilirsiniz.

100 W’lık pilin dizüstü bilgisayarı 50 W’lık pilden neredeyse iki kat daha hızlı, 75 W’lık pili 1,5 kat ve 100 W’lık dizüstü bilgisayarı yalnızca bir kez nasıl şarj edebildiğini düşünün. 30 W pili olan dizüstü bilgisayar yaklaşık üç kez şarj edilebilir.

Güç aktarım verimsizlikleri nedeniyle, pil tarafından tüketilen vatların tamamı bilgisayarınıza gitmeyebilir. 90 watt, 100 watt’tan daha azdır, ancak piliniz %85 kapasitedeyse, 100 watt’tan yalnızca 85 tasarruf edebilirsiniz.

5. Büyük Pil Genellikle Daha Uzun Süre Dayanır

Daha küçük pil kullanışlıdır, ancak bunun nedeni birçok dizüstü bilgisayarın daha büyük pile sahip olmasıdır.

Amacınız mümkün olduğu kadar uzun süre şarjsız kalmaksa, daha büyük pil yardımcı olacaktır. Ne de olsa, leptopunuz ne kadar güçlü olursa olsun, büyük pile sahip dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatması daha kolaydır. Ayrıca, büyük piliniz olduğunu biliyorsanız ve CPU kullanımınızı azaltabilir veya diğer güç tasarrufu yöntemlerini kullanabilirseniz, cihazınızın reklamı yapılan pil ömründen daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Apple Silicon işlemcilere sahip MacBook’lar, güçlü işlemci ile güçlü pili bir araya getirir. Sonuç, çoğu rakipten daha uzun süren pil ömrüdür. Bu letopların birini daha küçük pille tam olarak şarj edemeyebilirsiniz, ancak muhtemelen buna ihtiyacınız yoktur. Dizüstü bilgisayar tek şarjla birkaç gün dayanabiliyorsa, ikinci gün yalnızca yarım şarjla ücretlendirilebilir.

6. Pil Ne Kadar Büyükse, O Kadar Fazla Güç Elde Edersiniz

Küçük pille güçlü dizüstü bilgisayar yapmanın anlamı bi anlamı yoktur. Taşınabilir olarak kabul edilecek kadar uzun süre şarj dayanmaz.

En yeni oyunları oynayabilen veya video editleyebilen dizüstü bilgisayar istiyorsanız, muhtemelen daha büyük pili olan dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Elbette, pilin boyutu size bilgisayarın ne kadar güç tutabileceğini söylemez. Bu, başka işlevler gerektirir. Ancak farklı modelleri karşılaştırdığınızda, işlemci gücü ile pil kapasitesi arasında bir ilişki olduğunu fark edebilirsiniz. Daha büyük pil, küçük pilden daha uzun süre yüksek güç tüketimine dayanabilir ve güçlü bilgisayarın dizüstü bilgisayar gibi çalışmasına yetecek kadar uzundur.

Hangi Pil Boyutunu Seviyorsunuz?

İki özdeş leptopu karşılaştırırken, birinin daha büyük pili olması dışında, karar vermek kolaydır. Ama muhtemelen durum böyle değildir. Daha küçük pil, daha küçük ve daha taşınabilir dizüstü bilgisayar anlamına gelebilir. Daha büyük pil, daha verimli anlamına gelebilir. Sizin için hangisinin daha önemli olduğu tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu