Bilgisayarda Uzamsal Ses Deneyimi

Windows 10, Creators Update ile birçok yeni özellik getirdi. Bunlardan birisi de Uzamsal Ses. Peki uzamsal ses nasıl aktif edilir?

Windows 10’un yeni özelliklerinden biri de Sonic. Sanal surround, yani çevresel ses deneyimi sunan bu özellik, ses kalitesine öne verenleri sevindirecek türden. Sonic, hoparlör ve kulaklıklarından daha iyi performans almak isteyenlerin de işine yarayacak.

Uzamsal Ses Deneyimi

Creators Update ile Windows 10’a Kulaklıklar için Windows Sonic isimli bir özellik eklendi. Bu özelliği, Görev Çubuğu’nda sağdaki hoparlör simgesine sağ tıklayıp Kayıttan yürütme aygıtları penceresini açtıktan sonra aktif olan kulaklık ya da hoparlörün üzerine çift tıklayıp açılan pencerede Uzamsal ses sekmesinden aktif edebiliyorsunuz. İsterseniz Görev Çubuğu’ndaki hoparlör simgesine sağ tıkladıktan sonra açılan menüden Uzamsal ses seçeneğine tıklayarak da hemen bu özelliğin menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu özellik, kulaklık ve hoparlöre yani kayıttan yürütme aygıtına üç boyut hissiyatı katıyor.

Ayarlara ulaşmak için:

  • Başlat menüsüne tıklayarak Ayarlar‘a gidin.
  • Sistem – Ses – Ses Denetim Masası seçeneklerine tıklayın.
  • Açılan pencerede ‘Uzamsal Ses‘ sekmesine geçin.

Uzamsal Ses Deneyimi

Ancak kulaklık ve hoparlörle yapılan testlerde çok aşırı bir farkın görülmediğini de ekleyelim. Belki daha kaliteli ses aygıtlarında bu durum değişebilir.

Alfa

Şiir ve metin yazma çabaları içinde olan, gezmek ve gezdiği yerlerle ilgili arşivsel bilgileri derlemek gibi hobileri olan gezgin.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu