Anasayfa / Excel / Tekrar Eden Kayıtları Filtrelemek – Formül

Tekrar Eden Kayıtları Filtrelemek – Formül

Excel’de tekrar eden (mükerrer) kayıtların filtrelenmesi sık ihtiyaç duyulan bir durumdur. Tekrar eden kayıtları filtrelemek için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki linkte Makro ile Mükerrer Kayıt Filtrelemeyi anlatmıştık.

Mükerrer Kayıt Filtrelemek

Şimdi tekrar eden kayıtları filtrelemek için formül kullanacağız. Makrosuz bu işlemi nasıl halledebileceğinize dair küçük bir örnek veriyorum. Siz ister burada anlatılan yöntemi kullanabilir, isterseniz farklı şekilde mükerrer kayıtları filtreleyebilirsiniz.

Örneğimizde B sütunundaki verileri C sütununa tekrarsız olarak aktarıyoruz. A sütununda ise kaç adet farklı kayıt olduğunu gösteriyoruz.

Aşağıdaki gibi bir tablo hazırlayın. Ben 20 satıra kadar olan alanda işlem yaptım. Formülü ihtiyacınıza göre özelleştirin.

B2 hücresinden başlayarak kayıtları giriniz. (Örneğimizde şehir isinlerini kullandık)

A2 hücresine aşağıdaki formülü girin. Daha sonra A2 hücresinin sağ alt köşesinden maus imleci ile tutup A20 hücresine kadar sürükleyin.
=EĞER(EĞERSAY(B$1:B2;B2)=1;MAK(A$1:A1)+1;"")

C2 hücresine aşağıdaki formülü girin. Daha sonra C2 hücresinin sağ alt köşesinden maus imleci ile tutup C20 hücresine kadar sürükleyin. (Formülde < işaretinden sonraki boşluğu kaldırın)
=EĞER(MAK(A2:B20)< satir (1:1);"";DÜŞEYARA(SATIR(1:1);A2:B20;2))

Formül kullanarak tekrar eden kayıtları filtreleyebilirsiniz

Artık C sütununda B sütununa girdiğimiz verilerin tekrarsız listesini görebilirsiniz. Siz B sütunundaki verileri değiştirdiğinizde C sütunu otomatik olarak oluşturulacaktır.

Araştırılanlar: kay?t eden ciyazlar, excel tekrarlayan verileri bulma, excelde tekrarlanan verileri bulma, excel yinelenenleri bul, excelde mükerrer kayıtları bulma, excel makro tekrarlayan değeri bir kez yazma, ezxcelde tekrar eden parçaları belirleme

Hakkında YoRuMSuZ

Test biyografi

4 Yorum

  1. Çok yararlı oldu teşekkür ederim.

  2. Excel 2010 için, verilerin bulunduğu alanlar seçilerek,VERİ-YİNELENENLERİ KALDIR ile sorunu çözebilirsiniz. bunun olmadığı yıllarda bu sorunu ortadan kaldıran değerli arkadaşım sn.Zeki KADI Bey’e teşekkür edeyim.

  3. ARKADAŞLAR MERHABA,

    EXCELDE SAYFA BİRDE ALT ALTA İSİM YAZIYORUM VE KARŞINDALİ SÜTÜNLARA DA DEĞERLERİNİ GİRİYORUM.SAFYA 2 DE DE BU ALT ALTA YAZDIĞIM İSİMLER BULUNMAKTA BENİM BİRİNCİ SAFYADA GİRMİŞ OLDUĞUM İSİMLERİN KARŞININDAKİ DEĞERLERİ SAYFA İKİDE AYNI KİŞİNİN KARŞINA TOPLAMISINI İSTİYORUM BUNU NASIL YAPABİLİRİM. BU KONUDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir