Yeni Teknolojiler

Konuşan bilgisayarlar
Microsoft’un da üstünde uzun zamandır çalıştığı projelerden birisi olan sesli bilişim her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Amaç tamamen sesle bilgisayarı kullanabilmek, bilgisayarda yazılı tüm metinleri sese, sesi de metne çevirmek.

Kablosuz iletişim
Yakın zamana kadar şirket ağı ya da internete bağlanabilmek için mutlaka bir ağ ya da telefon kablosuna ihtiyaç duyuyorduk. Artık kablosuz ağ teknolojisiyle istediğiniz yerden bunu yapabilmek mümkün. Hatta Paris bu konuda pilot bölge seçildi ve metro istasyonları da dahil olmak üzere her noktasında kablosuz internete bağlanabilir hale geldi.

Strategy Analytics raporuna göre 2008 yılında taşınabilir bilgisayarların yüzde 90’ının kablosuz ağ kartları olacak. Forrester’ın bu konudaki tahminiyse yüzde 80. Elbette en önemli konu, kablosuz erişim noktalarının (hot spot) bu hızla artmaya devam etmesi ve kullanım fiyatlarının düşmesi. Centrino işlemcileriyle bu yapıyı destekleyen Intel, Alvarion adlı firmayla yaptığı anlaşmayla mikrodalga ışınları aracılığıyla internet erişimi konusuna da eğilmeye başladı.

Ucuz Tablet PC
Çin kökenli bir şirket olan TDV Vision, Avrupa, Çin ve Kuzey Amerika’da satışa sunmaya hazırlandığı tablet PC’si ile son derece iddialı. Bunun en büyük sebebi fiyatı. Firmanın Windows XP Tablet PC sürümünü kullanan bilgisayarı 900 dolar gibi masaüstü bilgisayar fiyatlarını bile geride bırakan bir etikete sahip olacak. Bu fiyatlandırmanın şu an pazarın lideri olan HP dahil tüm oyuncuları etkileyeceği düşünülüyor. Emsallerinin fiyatı şu an 1650 ile 2 bin 300 dolar arasında seyrediyorken, bu tahmini yapmak zor olmuyor.

TDV’nin çıkaracağı model V800XPT adrını taşıyor. 8.4 inçlik bir ekranı, 30 GB sabit diski ve 128 MB belleği bulunuyor. 800 MhZ’lik Transmeta işlemcisini kullanan cihaz aynen HP’nin tablet PC’si gibi Crusoe mimarisine dayanıyor.

Unutmayan bellek
IBM ve Motorola tarafından üstünde çalışılan bir proje, bilgisayar kullanımını değiştirebilecek bir kavramı gerçekleştirmeye çalışıyor. Evrensel bellek (Universal RAM) adını taşıyacak bu yeni teknoloji yüksek hızlı veri transferinin yanı sıra aynen manyetik video ve teyp bantlarında olduğu gibi veriyi saklamak için kalıcı bir yapı kullanacak. Böylece bilgisayarı açıp kapama gibi işlemler çok daha süratli tamamlanacak. Aynı zamanda taşınır cihazların pil tüketimi de düşecek.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu