Windows 10 yenilikleri

Windows 10 yeniliklerinden derlemeyi 18 başlık altında sunuyoruz…

1. Başlangıç ekranı ile başlat menüsü birleşiyor
Windows 8’de çileden çıkaran, kullanıcıları masaüstünden kopartan ve özellikle çok sayıda pencere ile çalışan kullanıcıların işini zorlaştıran başlangıç ekranı, Windows 7’deki başlat menüsünün içine yerleşiyor. Canlı kutucukların da olduğu menünün boyutu istenildiği gibi ayarlanabilecek yani isteyenler Windows 8’de olduğu gibi tam ekran da yapabilecekler.

2. Pencereler arası geçiş
Alt-Tab ile açılan pencereler arası geçiş özelliği Windows 10’da daha büyük ön izleme pencereleri ile yenileniyor.

3. Görev çubuğu daha az göze batacak
Windows 10’da görev çubuğu da yenileniyor ve aktif program ikonları eskiden olduğu gibi tümüyle aydınlanmak yerine ikonların altında aktif olduklarını gösteren bir çubuk olacak. Sistem tepsisindeki standart araçlar da yenileniyor.

4. Aynı anda birden fazla pencere
Windows 7’de bir pencereyi sağa veya sola sürüklediğiniz pencere ekranın yarısını kaplayacak şekilde otomatik olarak boyutlanıyordu. Windows 10’da bu işlem pencereleri ekranın köşesine sürükleyerek yapılacak ve dört köşeyi de kullanabileceğiz. Yani dört farklı pencereyi dört ayrı köşeye sürükleyerek pratik bir şekilde ekrana eşit büyüklükte dört pencere yerleştirebileceğiz.

5. Aksiyon merkezi
Windows 10’da akıllı cep telefonlarında olan ve ekranı aşağıya sürükleyerek ulaşılan bildirim ekranı da olacak. Çeşitli programlardan gelen bildirimlere ekranın sağ tarafından erişilebilecek.

Adım Adım Windows 10’a yükseltmenin kolay yolu! (Windows 10 indir)
Adım Adım Windows 10’a yükseltmenin kolay yolu! (Windows 10 indir)

6. Daha kullanışlı komut satırı
Windows 10 ile komut satırı da yeniliklerden payını alacak. Artık komut satırında kısa yol tuşları kullanılabilecek.

7. Windows gezginine ince ayar
Windows gezginindeki yeni “Home” görünümü kullanışlı bölümleri ve klasörlere hızlı erişim sağlayacak.

8. Yeni bir internet tarayıcısı
Microsoft Windows 10 ile yeni internet tarayıcısı Egde’i de kullanıma sokacak. Edge’de Microsoft’un sesli komut asistanı Cortana desteği yer alacak.

9. Internet Explorer’a devam
Her ne kadar Edge geliyor olsa da bazı web sitelerindeki standartların geri kalması nedeniyle IE 11 de Windows 10’da olacak.

10. Birden fazla masaüstü
Windows 10’da birden fazla masaüstü kullanılabilecek. Alt-tab ile ekranlar arası geçiş yapar gibi Windows tuşu+CTRL+ ok tuşları ile masaüstleri arasında geçiş yapılabilecek.

11. Yeniden başlatmayı planlama
Windows güncellemeleri artık makineyi yeniden başlatılması gerekiyor diye rahatsız etmeyecek. Bunun yerine yeniden başlatma işlemi istenilen bir zamana ayarlanabilecek.

12. Her yerde aynı uygulamalar
Windows 10’un en önemli özelliklerinden biri farklı cihazlarda aynı programları ve uygulamaları kullanabilecek olmanız ki buna Office de dahil. Windows 10’da yer alacak uygulama dükkânındaki programlar, uygulamalar Windows 10 işletim sisteminin olduğu tablet, cep telefonu ve hatta Xbox One’de çalışacak.

13. Cihazlar arasında devamlılık
Windows 10’un görünümünü cihazdan cihaza değiştirebiliyorsunuz. Örneğin dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik ekranı varsa Windows 10’un ara yüzünü tablet modunda çalıştırabilirsiniz. Windows 10 her cihazda o cihaz için kullanışlı bir görünüme geçebiliyor.

14. Ayarlar ve kontrol paneli
Eski kontrol paneli görünümü hala bulunsa da çoğu ayar Windows 8’de de olan yeni ayarlar uygulamasında yer alacak.

15. Bilgisayarınızla konuşun
Parmak izi tarama desteğinin yanı sıra Windows 10 yüz veya göz bebeği tanıma işleviyle de açabilecek. Ancak bunun için cihazınızda bir 3D kızılötesi kamera olması gerekiyor.

16. Direct X 12
Windows 10’un son grafik API’si büyük performans iyileştirmeleri ile geliyor ve çoğu ekran kartı ile uyumlu. Yeni API sadece oyun severlere değil CAD gibi yazılımlar kullananlara da daha iyi bir performans sunacak.

17. Akıllı telefon dostu
Windows 10’da gelecek yeni bir uygulama, akıllı telefonunuz ve Cortana, Skype, Office gibi Microsoft hizmetleri ile bilgisayarınızın daha uyumlu çalışmasını sağlayacak. Yani iPhone telefonunuzu bilgisayara bağlayıp kolayca fotoğraflarınızı OneDrive yedekleyebilir ya da Xbox’daki müziklerinizi Android cep telefonunuza aktarabileceksiniz.

18. Destek yanı başınızda
Windows 10’da destek almak artık daha kolay olacak. Destek bölümünden online ipuçları yanında Microsoft destek ile canlı yazışabileceksiniz. Ayrıca Windows 10’a yükseltme yapan herkese ücretsiz 15 dakikalık telefon desteği verilecek.

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu