Uzaktan Kumandanın Yerine Akıllı Robot

ApriPoco” adı verilen ve bir ses alıcısıyla semantik anlama yazılımına sahip 21 cm boyundaki bu robot, televizyon karşısına bir masa üzerine yerleştiriliyor. Yeni terimleri de hafızasına kaydedebilme özelliğine sahip bu robotun, özellikle karmaşık uzaktan kumandaları kullanmakta zorlanan yaşlı insanlar için yararlı olacağına inanılıyor.

İlk başta eğitmek için program ve kanal adı gibi talimatların öğretilmesi gereken robot, sahibi bir tuşa bastığında “Ne yapıyorsun?” diye soruyor. Sahibinin istediği programı söyleyip, uzaktan kumandadan bu kanalın tuşuna basmasının ardından akıllı robot da bunu hafızasına kaydediyor. Bundan sonra programın ismi söylendiğinde kendisi doğru kanalı zaplayan robot, yüksek televizyon sesinin duyulduğu gürültülü bir ortamda bile bunu hatasız başarabiliyor.

Henüz araştırma safhasında bulunan “ApriPoco”, kızılötesi vericisi sayesinde sadece televizyon uzaktan kumandası değil, bu tip diğer sinyal alan cihazlara da kumanda edebiliyor.

Gelecekte başka özelliklerle de donatılması beklenen akıllı robota, internet üzerinden de bir bilgisayar yardımıyla kumanda edilerek, klima, DVD kaydedici gibi cihazlar çalıştırılabiliyor veya üzerindeki kameradan evde olup bitenler izlenebiliyor.

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu