Udi Hindi bitkisinin faydaları

Udi hindi bitkisi Doğu Asya, Malaya adaları ve Hindistan’da yetişen bir ağaçtır. Beyaz ve siyah renkte olanları vardır.

Son dönemde bağışıklık sistemini güçlendiren Udi Hindi bitkisine ilgi son derece artmış durumda. Udi Hindi bitkisi (diğer adı öd ağacı) yaz, kış yapraklarını dökmez. Meyveler, armut biçimindedir. Odun kısımları kullanılır. Hafif bir kokusu ona bitki zencefil kokusuna yakındır. Ağacın odunu ve kabuğu yakılınca hoş bir koku verir.

Peki nedir Udi Hindi bitkisi ve yararları nelerdir?

Bilinen en güçlü doğal antibiyotik olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiren  bitkiye olan talep artmış durumda. Vücuttan mikropların atılmasını sağlayan özelliğiyle de dikkat çeken bitkinin fiyatları da oldukça artmış durumda.

Doğru şekilde kullanılması durumunda bağışıklık sisteminin güçlenmesine, vücuttan mikropların atılmasına ve birçok hastalığın tedavi sürecinin hızlanmasına destek olur. Daha çok yağ ve toz halinde tüketilir. Hem toz hem de yağ olarak kullanılabilir.

Udi hindi bitkisi

Udi Hindi, Doğu Asya topraklarında yetişen, odunsu bir yapıya sahip olan bir ağaçtan elde ediliyor.  Bitkinin diğer adı ise öd ağacıdır. Kozmetik sektöründen geleneksel tıbba birçok alanda kullanılıyor. Türkiye’de ise çoğunlukla süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ancak yalnızca bir süs bitkisi olmakla kalmayıp, günümüzde modern tıpta da kullanılmaya başlanmıştır.

İçeriğinde udi hindi tozu, saf zeytinyağı, bal, zencefil, tarçın ve limon kullanılarak hazırlanan yağ bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir.

Vücuttan mikropların atılmasını sağlar: Bilinen en güçlü doğal antibiyotiklerden biri olan bu bitki, düzenli bir şekilde kullanılması durumunda vücuttan mikropların atılmasında oldukça yararlıdır.

İltihap ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır: Özellikle toz haline getirilmiş bitkiyi, balla karıştırılarak tüketilmesi halinde antibiyotik özelliği kazanır. Doğru miktarda tüketilmesi halinde iltihap ve enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlar.

Udi hindi - öd ağacı

Boğaz ağrısı ve burun akıntısına karşı etkili: Boğazı yumuşatması sebebiyle boğaz ağrılarına ve genel iltihaplanma durumlarında etkili olmaktadır. Balgam sorunu yaşayanlar, bu bitkiyi kullanarak solunum yolunu rahatlatabilir, burun akıntıları ve burun tıkanıklığı gibi sorunların önüne geçebilirler.

Mide ağrıları ve stres iyi gelir: sakinleştirici özelliğe sahiptir. Düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda, mide ağrılarına ve strese iyi gelir. Bal şerbetiyle bu bitkinin tozunu karıştırıp ılık su ile birlikte tüketmek, baş ağrılarına karşı da etkilidir.

Cilt sağlığına faydalıdır: Cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine fayda sağlar. Hafif dereceli yanıklar ve egzama hastalığında tercih edilen bir bitkidir. Cildi yeniler, maske olarak uygulandığında ölü derileri atar ve lekelerin giderilmesini sağlar.

Ağız kokusunu giderir: Hoş bir kokuya sahip olması sebebiyle ağız kokularını giderir. Gün içerisinde bir miktar çiğnenmesi, ağız kokusu sorununda etkili olur.

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu