Gelişmiş İnsan Robot

Tokyo’daki CEATEC konferansında Yamaha’nın HRP-4C robotunun geliştirilmiş versiyonu tanıtıldı. Yeni ve anime benzeri görüntüsünün yanı sıra artık robot, iPhone aracılığıyla kendine gönderilen görevleri de yerine getirebiliyor. Üstelik yenilikler bunlarla da sınırlı değil. Catwalk ustalarının işlerini çalmakla beraber bu robot şarkıcıların da işlerini çalacak gibi. Çünkü HRP-4C artık şarkı da söyleyebiliyor. Teknolojinin geldiği nokta biraz ürkütücü, değil mi?

Yeşil saçları, uzun çizmeleri ve mavi kravatıyla ‘dinleyicilerin’ karşısına çıkan HRP-4C, otomatik olarak çalan piyano eşliğinde Japonca şarkılar söyledi. Müzik enstrümanı devi Yamaha,
ses sentezi teknolojisi ‘vocaloid’i Japon İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (AIST) ürünü olan humanoid robot ‘HRP-4C’ ile tanıttı. Chiba’da düzenlenen Asya’nın en büyük ticaret fuarı Ceatec’de yapılan tanıtımda yeşil saçları, upuzun çizmeleri ve mavi kravatıyla ‘dinleyicilerin’ karşısına çıkan HRP-4C, vocaloid teknolojisi aracılığıyla, Yamaha’nın otomatik olarak çalan piyanosu eşliğinde Japonca şarkı söyledi. Robot şarkıcı HRP-4C, iPhone aracılığıyla kendisine iletilen istek parçaları da seslendirebiliyor. Vocaloid, sözler ve notalar girildikten sonra insan sesiyle şarkı söylenebilmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz