Balinalar Nasıl Çoğalıyor?

Soru-CevapKategori: Genel SorularBalinalar Nasıl Çoğalıyor?
RuZGaR Staff sordu 9 ay önce

Balinalar doğurarak mı yoksa yumurtlayarak mı çoğalıyor?

2 Cevap
SeHaZ Staff cevapladı 9 ay önce

Balinalar, balıklar gibi yumurtlayarak üremezler. Doğal gebelik ile yavrularını dünyaya getirirler. Yavrularını emzirirler. Çiftleşmesi yaz mevsiminde gerçekleşir.

Balinalar nasıl çoğalır?

Balinaların cinsel olgunluğa erişme yaşları farklıdır. Erkek balina 8, dişi balina ise 5 yaşında cinsel olgunluğa erişirler.

Balinalar Nasıl Ürer?

Balinaların çiftleşmesinin nasıl olduğu tam anlaşılamamıştır. Balinaların çiftleşme dönemleri göç sırasında ya da kışı geçirdikleri sularda gerçekleşir. İlkbahar başları da çiftleşme için uygundur.

Balinalar yaklaşık 11-15 ay gebelik geçirirler. Kışın olan çiftleşmelerinin ardından 15 ay sonra 1 tek yavru doğururlar. Balinalar 2 yıl boyunca yavrularını emzirirler.

Beyaz balinalar genç iken tamamen koyu gri renklidirler. Balinalar büyüdükçe renkleri açılarak beyazlaşır. Dişi balinalar 7 yaşına gelince kendi renkleri olan saf beyaz rengini alırlar. Erkek balinaların ise kendi beyaz renklerini alma yaşı 9′ dur.

Balinalar Nasıl Doğurur?

Balinalar 3 yılda bir kez doğurur. Balinalar yavrularını, doğum esnasında baş tarafından değil kuyruk tarafından doğurur. 11-15 ay gebelik süresi olan balinalar tek bir yavru doğururlar. Anne balina yavrusuna sütünü ağzına fışkırtarak verir. Yavru balinanın beslenmesi annesinin ona süt fışkırtması ile olur. Yavru balina annesinin memesini ağzına alır fakat emmez. Annesinin süt fışkırtmasını bekler. Yavru balina hergün 100 kilo alarak hızla büyür. Üreme mevsimi geldiğinde topluca göç ederler. Yazın çiftleşirler ve yazın doğum yaparlar. Balinanın sütü diş macunu yoğunluğuna benzemektedir.

Bal Staff cevapladı 2 ay önce
Ben metabolizma farkı diyorum, metabolizmamız farklı çalışıyor. Milyonlarca yıllık evrimden sonra onlar yüzerek kilo alırken biz veriyoruz 🙂

Cevabınız

17
+
7
=Başa dön tuşu