Teknolojinin zararları nelerdir?

Soru-CevapKategori: Genel SorularTeknolojinin zararları nelerdir?
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

3 Cevap
cozum-merkezi Staff cevapladı 3 yıl önce
Teknolojinin faydaları olduğu gibi çok fazla zararları da vardır.
 
İşte teknolojinin zararları:
 
1 – Nükleer silahlarla toplu ölümlerdir.
2 – İşsizlik demektir.
3 – Obezitenin artmasıdır.
4 – Bağımlı olarak pasif olmaktır.
5 – Yayılan radyasyonlarla insan hayatının kısalmasıdır.
6 – Küresel ısınmadan dolayı dünyanın dengesinin bozulmasıdır.
7 – İnsanoğlunun mevcut geleneklerini, kültürlerini ve kutsal değerlerini kaybetmesidir.
Teknolojinin yukarıdaki maddeler dışında birçok zararları bulunmaktadır.

mevsimdeniz cevapladı 3 yıl önce
Teknoloji çoğunlukla insan ilişkilerini azaltmada bence bir numara. 2. sırada ise obezlik yapıyor.

Canan Tan cevapladı 3 yıl önce
Teknoljinin Zararları

Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5dk olarak açıklanmıştır. Tabiki bu 5dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.

Elektromanyetik alan konusunda en çarpıcı ve tehlikeli örnek olarak cep telefonunu verdik. Fakat günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler(modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.), televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir.

Benzer şekilde yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda Amerikan Bilimler Akademisi tarafından yapılan incelemeye göre lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokuları olarak açıklanmıştır. Yani gün içinde teknolojiden yararlandığımız ölçüde giderek artan oranlarda zarar görmekteyiz.

Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.

Bu nedenle teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemdeki ihtiyaçlarımız için kullanıp, özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca vücudumuzdan uzakta bulundurmaya özen gösterelim.

Cevabınız

4
+
19
=Başa dön tuşu